17.01.2015, 01:42 519

UMRENİN FAZİLETLERİ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Sonra iki üç adım daha ilerleyerek Hz. Ebubekir’in (r.a) kabrinin hizasına gidilir. Orada da, “Esselamü aleyke Ya Eba Bekirissıddık” diye selamlanır, dua edilir ve fatiha okunur, tekrar iki üç adım daha ilerleyerek Hz. Ömer’in (r.a) kabri başına gidilir. Orada da “Esselamü aleyke Ya Ömerül Faruk” diye selam verildikten sonra dua edilip, fatiha okunur. Daha sonra tekrar Peygamber Efendimizin kabri hizasına gelinir. Tekrar selam verilir, dua edilir, şefaat istenir. Daha sonra Bab-u Cibrile doğru ilerlenir. Makamı Cibril’de iki rekat şükür namazı kılınır, yaratana bu mutluluğu ulaştırdığı, Resulüllah’ın mescidinde onu kabri başında ziyaret etme fırsatını verdiği için hamd edilir, şükredilir, kendisi, ailesi, milleti devleti ve tüm Müslümanlar için dua edilir.
Efendimiz hadislerinde, “ Kim bana bir salavat okursa Allah ona on salavat okur” buyurmuştur. Keza başka bir hadislerinde de, “ Kim beni kabrimin başında ziyaret ederse, beni hayatta ziyaret etmiş gibi olur, ona şefaat eder, şahitlik yaparım” buyurmuştur. Onun için Umre yapanlar Medine’de bulundukları müddetçe Peygamberimizi sık sık ziyaret etmeli ve Ona bol bol Salat-ü Selam okumalıdırlar.
Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde mealen “Hac ve umre için Beytullaha gidenler Müslümanların Allah’a gönderilmiş elçileridirler. Dua ederlerse Allah kabul eder ve magfiret dilerse Allah (c.c) affeder.” (26) buyurmuştur. Nitekim Allah’ın Resulü dualarını da bu istikamette yapmış ve “Allah’ım haccı ve umresi kabul olanları af eyle, onların istiğfar ettiğini de af eyle” (27) buyurmuştur.
Onun için Umre yapanlar her fırsatta, bil hassa Kabeyi tavaf ederken, Kabenin kapısının eşiğinden veya örtüsünden tutarken, Peygamberimizi kabri başında ziyaret ederken, Haremeynde bulunurken ve Arafat başta olmak üzere ziyaret yerlerini ziyaret ederken kendisi, aile efradı, akrabaları, geçmişleri, bu yolculukta kendini uğurlayanları, devleti, milleti, bütün Müslümanlar, hatta bütün insanlığın hidayeti ve mazlum Müslümanların kurtuluşu için bol bol dua etmelidirler.
Medine-i Münevverede beşvakit namaz, geçmiş ve nafile namazlar Mescidi Nebevide kılınmalı, burada hatm-i şerif okunmalı, zikir, tevbe ve dualar yapılmalıdır. Burada Cennet-ül baki (baki kabristanı), Mescid-i Kuba, Mescid-i Seba, Mescid-i Kıbleteyn ve Uhud dağında uhut şehitleri, Osmanlı tren istasyonu ve Anberiye mescidi de ziyaret edilmelidir.
Resulüllah Efendimizi kabri başında ziyaret etmek, dinen çok sevaptır. Onun kabrini ziyaret edenler bahtiyar insanlardır. Çünkü Efendimiz (s.a.v) hadislerinde mealen, “Kim Allahtan sevap umarak Medine’de beni ziyaret ederse, kıyamet günü ona şahit ve şefaatçi olurum.”, “Kim kabrimi ziyaret ederse ona şefaatim vacip olur.”, “Kim hac ve umre yaparak ölümümden sonra kabrimi ziyaret ederse, Beni hayatımda ziyaret etmiş gibi olur.” (28), “Bir kimse bana (kabrimin başında) selam verince Allah bana ruhumu iade eder ve ben de o kimsenin selamını alır, ona karşılık veririm.” buyurmuştur.
Umre kurban bayramının arefe ve bayram günleri olan beş günün haricinde yılın her gününde yapılır. Ancak ramazan ayında umre yapmak çok daha faziletlidir. Çünkü Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde mealen “Ramazan ayında yapılan umre hacca denktir.”(29) buyurmuştur.
----------------------------------
Günümüzün dünyasında insanların birçoğunun maddi imkânları müsait olduğu için yaz aylarında ayrı, kış aylarında ayrı yerlere yani rahat edecekleri yerlere turistik tatillere çıkıyor, gezilere gidiyorlar, atalarımız “Tebdili mekânda ferahlık vardır.” demişlerdir. Hakikaten de zaman zaman havası, suyu, örfü âdeti, geleneği, coğrafi ve iklim yapısı daha değişik yerlerde bir müddet ikamet etmek, yani tatil yapmak insanları madden ve manen rahatlatır. Hatta hastaların şifa bulmasına, fakirlerin zengin olmasına, geçmiş medeniyetleri kuran ve dini yalanlayanların sonlarını görerek ibret alınmasına sebep olur.
Bu hususta yüce Allah (c.c) Kur’an-ı Kerimin bir ayeti kerimesinde, “Habibim deki; yeryüzünde gezin ve seyahat edin de, dini yalanlayanların sonlarının (akıbetlerinin) nasıl olduğuna baksın ve görsünler de (ibret alsınlar)” buyurmuştur. (24) Peygamber-i Zişan Efendimiz de hadislerinde mealen, “Sefer edin, sıhhat bulun.” (25), başka bir hadislerinde de “Hac ve umreyi peş peşe yapınız; çünkü bu ikisi, körüğün demir, altın ve gümüşteki pası yok ettiği gibi, fakirliği ve günahları yok ederler.” (26) buyurmuşlardır
Gerçek mümin, şuurlu Müslüman, Allah’ın rızasını kazanmak için, O’nun rızasını kazandıracak her fırsatı iyi değerlendiren ve ihmal etmeyendir. Umre de Allah’ın rızasını kazandıracak, geçmiş günahların affına vesile olacak ve mümini günah kirlerinden arındıracak bir ibadettir. O halde imkanı olan Müslümanlar canları tenlerinde ve iradeleri de ellerinde iken böyle fırsatları vakit geçirmeden, ihmal etmeden iyi değerlendirmelidirler.
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.

1-İslam İlmihali Diyanet İşl. Bşk. 2005 12. Baskı shf. 301
2-Dini Terimler sözlüğü cilt 2, shf.274
3-Şirbani II-206, Muğni V-6
4-İbni Rüşt I-395
5-Diyanet İşl. Bşk. Hac Rehberi 2005 Ankara
6-Taberi II- 2/212
7-Hac İlmihali 193, 2005 Ankara
8-Bakara Suresi Ayet 196
9-İslam İlmihali Diy. İşl. Bşk. 2005 L. Şentürk, S. Yazıcı 12. Baskı shf.302
10- İslam İlmihali Diy. İşl. Bşk. 2005 L. Şentürk, S. Yazıcı 12. Baskı shf.303
11-Diyanet Hac Rehberi
12- D.İ.B. Hac rehberi İrfan Yücel
13-Diyanet Vakfı Yayınları Hacı Adaylarına Özet Bilgi ve dualar shf. 66-67
14-Hac ve umre duaları D.İ.B.
15-Hac ve umre duaları D.İ.B.
16-Hac ve umre duaları D.İ.B.
17-Hac ve umre duaları D.İ.B.
18-K.Kerim 2/54-187, 4/265
19-Ebu Davut ve Ahmet N.II. shf.218
20-Tirmizi Hac 90 III-272
21-Diyanet Hac İlmihali 2005
22-Diyanet Hac Rehberi 2002
23-Et-Tergip etterhib
24- Et-Tergip etterhib
25- D.İ.B. Hac Rehberi 2002
26- a.g.e.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@