27.03.2017, 00:40 2514

ÜÇ AYLAR VE RECEP AYI

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Allah; inanan kullarının manevi kazançlarını artırmak, onların hatalarını bağışlamak, dualarını kabul etmek ve mutluluklarını artırmak için çok feyizli, çok bereketli ve çok faziletli zaman dilimleri halk etmek suretiyle müminlere bulunmaz fırsatlar olarak ikram etmiştir.

Bu zaman dilimlerinde kimseye kötülük etmeyen, insanlarla barışık olan, maddi ve manevi çalışmalarını artıran, gece gündüz demeden bu zamanları gönül uyanıklığı ile yaşayan, abdestini alan, namazını kılan, orucunu tutan ve kulluk gayretlerini artıran, samimiyetle hakka yönelen, insanları Allah rızası için seven, anne ve babasının rızasını kazanan, fakir-fukaranın, yetim, dul ve kimsesizlerin elinden tutan, yaratılanları cidden yaratandan dolayı seven, halka yardımı Hakka yardım olarak bilen, iki günü eşit olanın zararda olacağını bilerek her gün bu gayretlerini artıran, Kur’an-ı Kerimi okuyup, anlayıp hayatını onun nuru ile aydınlatmaya, istikametini onun emirleri ile tayin etmeye çalışan, insanlara; Yüce Allah ikram ve ihsanlarını artırır, bire on, bire yedi yüz hatta bire sonsuz olarak karşılığını verir.

Mümin kullarını çok seven, bağışlayan ve esirgeyen, onlara karşı rahmeti, şefkati, mağfireti, ihsanının bol olduğu ve gazabı ilahisinin sustuğu “mübarek gün ve geceler” halk etmiştir.

Halk arasında üç aylar diye bilinen Recep, Şaban ve Ramazan ayları ile bu ayların içinde yer alan Regaib, Mirac, Berat ve Kadir geceleri ve bu ayların dışında bulunan Mevlid Kandili ile Ramazan ve Kurban Bayramı gün ve geceleri ikramı bol olan Rabbimizin ruh dünyamıza ihsan ettiği çok feyizli, çok bereketli ve çok kıymetli zaman dilimleridir.

Müslümanlara düşen görev; bu müstesna gün ve gecelerin kıymetini bilmek, onları gönül uyanıklığı içerisinde şuurlu bir Müslüman olarak yaşamak, bu zaman dilimlerinde, günahlarının affı, dualarının, ibadet ve itaatlerinin kabulü ve memleket ve milletin selameti  için Allah’a yönelmek, ağlayan bir göz, yanan bir öz ile o’na yalvararak sığınmak suretiyle tedbir almaktır.

Saydığım mübarek gün ve geceleri, yılın miladi takvimde 365, hicri takvimde ise 355 gün olması nedeniyle her yıl 10 gün önce idrak ediyoruz. Bu durum ise, zaman içerisinde kutsal gece ve günlerin yılın her gününü şereflendirmesine sebep olmaktadır.

RECEP AYININ FAZİLETLERİ

Recep, Şaban ve Ramazan ayları öyle mübarek aylar, kandil geceleri de öyle mübarek gecelerdir ki, onlar hakkında nice ayetler ve hadisler vardır. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadislerinde “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Allah Resulü üç ayların birincisi olan Recep ayı girince “Allah’ım Recep ve Şabanı bizim için hayırlı, bereketli ve mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur” diye dua ederdi.

Recep ayı İslam’dan önceki Cahiliye döneminde de halk arasında itibar olunan, çok değer verilen bir aydı. Her zaman çapul yapan, okunu torbasına, kılıcını kınına koymayan, zayıfı ezen, kan davası güden, eline geçeni yağmalayan cahiliye Arapları, Recep ayı girince bu alışkanlıklarına son verir, Recep ayı hürmetine evine çekilir, kılıcı kınına, oku torbasına koyar, hatta kan davası için aramakta olduğu baba katilini dahi görse kılıcı kınından, oku torbasından çıkarmazdı.

Bu mübarek ayların yılın diğer aylarına olan manevi üstünlüğünü sevgili peygamberimiz, “Recep ayının diğer aylara olan üstünlüğü, Kur’an-ı Kerim’in diğer semavi kitaplara olan üstünlüğü, Şaban ayının diğer aylara olan üstünlüğü, benim diğer peygamberlere olan üstünlüğüm ve Ramazan ayının diğer aylara olan üstünlüğü ise Allah’ın yaratıklarına olan üstünlüğü gibidir” sözleri ile en güzel şekilde ifade buyurmuştur.

Bu kutsal aylarla ilgili olarak halk arasında da çok güzel sözler söylenmiş ve benzetmeler yapılmıştır. Bunlardan bazıları şöyledir: “Recep cezayı terk içindir, Şaban amel ve vefa içindir, Ramazan sıdkı sefa içindir”, “Recep tevbe ve nedamet ayıdır, Şaban muhabbet ayıdır, Ramazan ise kurbet (ilahi yakınlık) ayıdır”. “Recep hürmet ayıdır, Şaban hizmet ayıdır, Ramazan ise nimet ayıdır”. “Recep ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan da toplama ayıdır”.

Üç aylarla ilgili olarak tevbe suresinin 36. ayetinde mealen “Doğrusu, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü kesin hükmünde ayların sayısı Allah katında 12’dir. Onlardan dördü haram aylarıdır. Bu ayların haram kılınışı (Hz. İbrahim’den gelen) doğru dinin hükmüdür. Onun için bilhassa bu aylarda nefislerinize zulmetmeyiniz. Bununla beraber, müşriklerin sizinle top yekûn harp ettikleri gibi sizde onlarla toptan harp edin ve bilin ki Allah (cc) fenalıklardan sakınanlarla beraberdir” buyrulmaktadır.

Ayeti kerimede ifade edilen dört tane haram ayları Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarıdır. Recep ayı sonrada Cemâziyel Ahir ayı ile yer değiştirmiştir.

Yukarıdaki ayeti kerime Mekke’nin fethinden önce Medine’den Mekke’ye gelen müminlerin “Biz haram aylarında müşriklerle (eski alışkanlıklarından dolayı) savaşmayız” demeleri üzerine nazil olmuştur, yani gönderilmiştir.

O halde bu ayların kadir ve kıymetini bilelim. Bu aylarda ibadetlerin çok sevaplı, bereketli ve makbul olduğunu hatırlayalım. Bu ayların kadrini bilmeyenler ziyandadır. Bu aylarda kötülük yapanlar ise hüsrandadır.

Peygamber efendimiz (sav) “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar kesin olarak ret olunmaz kabul olunur. Bunları; Recep ayının ilk cuma gecesi, Cuma geceleri, Şaban ayının on beşinci gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir” buyurmuştur. Görüldüğü gibi bu gecelerin ikisi bir arada Regaip kandilinde bir arada yaşanmaktadır. Regaip kandili Recep ayının ilk Cuma gecesidir.

RECEP AYINDA ORUÇ TUTMAK ÇOK SEVAPTIR

Recep ayının ilk, orta ve son günlerinde oruç tutmanın faziletine dair bazı hadisler rivayet edilmiştir. Said b. Cübeyr (r.a), İbn-i Abbas (r.a)’dan şöyle duyduğunu söylemiştir. “Rasulullah Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki biz onu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz onu artık hiç oruç tutmayacak zannederdik”.

Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hasan (r.a) “Recep ayında bir gün oruç tutan kimse 30 sene nafile oruç tutmuş gibi sevaba nail olur” buyurmuştur.

Ebu Said El Hudri’ye Recep ayında oruç tutanlar için mükâfat nedir diye soruldu. Rasulullah Efendimiz bir gün tutana Firdevs cenneti, iki gün tutana dünya ağırlığınca mükafat, üç gün tutanın cehennemle arası bir yıllık mesafe kadar açılır buyurmuştur. Enes ibni Malik peygamberimizin “Cennette bir nehir vardır. Suyu sütten beyaz, baldan da tatlıdır. Bir kimse Recep ayında bir gün oruç tutarsa, Allah onu bu nehirden sular” buyurduğunu rivayet etmiştir. Yine Resulullah efendimiz bir hadislerinde mealen “Cennette bir saray vardır ki, ona Recep ayında oruç tutandan başkası giremez” buyurmuştur.

Sevgili peygamberimiz bir hadislerinde de “Bir kimse Recep ayında üç gün oruç tutarsa (perşembe, cuma ve cumartesi) Allah onun için 900 senelik nafile ibadet sevabı yazar buyurmuştur.

RECEP AYINDA İYİLİK YAPMAK VE NAMAZ KILMAK

Kâinatın efendisi sevgili peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde “Bir kimse Recep ayında bir miktar sadaka verirse, Allah-ü Teala onu cehennemden uzaklaştırır. Uzaklaşma mesafesi yavru bir karganın uçmaya başlamasından, ölünceye kadar uçtuğu mesafe kadardır.” (Karga beş yüz sene yaşar)

Bir başka hadislerinde de “Recep ayında müminlere yapılan iyilikler, tutulan oruçlar, günahları temizler. Çünkü Recep ayının bir ismi de “Şehrül Mutahhar”dır. Günahı temizlenmesi demek ise kişinin yüksek derecelere ulaşması demektir.

Sevgili peygamberimiz (sav) Recep ayının ilk hilalini görünce Selman-ı Farisi’ye “Ey Selman; kadın erkek kim Recep ayında her rekâtında bir Fatiha üç İhlâs ve üç Kafirun suresi okuyarak otuz rekât namaz kılarsa veya geçmiş namaz kılarsa Allah’ü Teala onun günahını affeder. Ona yılın tamamını nafile oruç tutmuş sevabı verir. O kimse gelecek yıla kadar namaz kılanlardan olur, o kimse mahşer yerinde susuzluktan emin olur” buyurmuştur.

Saygı değer okuyucularımın 29 Mart Çarşamba günü başlayacak olan üç aylarını ve 30 Mart Perşembe günü idrak edeceğimiz Regaib kandillerini tebrik eder, bu eşsiz gün ve gecelerin her türlü hayırlara, devletimizin ve milletimizin huzur ve sükununa vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.

Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@