09.04.2016, 00:27 263

ÜÇ AYLAR VE RECEB AYI-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bu ayların haram kılınışı (Hz. İbrahim’den gelen) doğru dinin hükmüdür. Onun için bilhassa bu aylarda nefislerinize zulmetmeyiniz. Bununla beraber, müşriklerin sizinle top yekûn harp ettikleri gibi sizde onlarla toptan harp edin ve bilin ki Allah (cc) fenalıklardan sakınanlarla beraberdir” buyrulmaktadır.
Ayeti kerimede ifade edilen dört tane haram ayları Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarıdır. Recep ayı sonradan, “Cemâziye’l Ahir” ayı ile yer değiştirmiştir.
Yukarıdaki ayeti kerime Mekke’nin fethinden önce Medine’den Mekke’ye gelen müminlerin “Biz haram aylarında müşriklerle (eski alışkanlıklarından dolayı) savaşmayız” demeleri üzerine nazil olmuştur, yani gönderilmiştir.
O halde bu ayların kadir ve kıymetini bilelim. Bu aylarda ibadetlerin çok sevaplı, bereketli ve makbul olduğunu hatırlayalım. Bu ayların kadrini bilmeyenler ziyandadır. Bu aylarda kötülük yapanlar ise hüsrandadır.
Peygamber efendimiz (sav) “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar kesin olarak red olunmaz, kabul olunur. Bunları; Recep ayının ilk cuma gecesi (Regaib gecesi), Cuma geceleri, Şaban ayının on beşinci gecesi (Berat gecesi), Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir” buyurmuştur. Görüldüğü gibi bu gecelerin ikisi bir arada Regaip kandilinde yaşanmaktadır.
Regaip kandili Recep ayının ilk Cuma gecesidir. Bilindiği gibi bu gün de 2016 yılının Recep ayının birinci günüdür. Dün akşam da Regaib kandili idrak edilmiştir. Bu vesile ile tün okuyucularımın ve müminleri kandillerini tebrik eder, mübarek Regaib kandilimizin; milli birlik beraberlik, kardeşlik ve her türlü hayırların fethine ve şerlerin def’ine vesile olmasını Cenab- Haktan niyaz ederim.
RECEP AYINDA ORUÇ TUTMAK ÇOK SEVAPTIR
Recep ayının ilk, orta ve son günlerinde oruç tutmanın faziletine dair bazı hadisler rivayet edilmiştir. Said b. Cübeyr (r.a), İbn-i Abbas (r.a)’dan şöyle duyduğunu söylemiştir. “Rasulullah Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki biz onu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz onu artık Recep ayında hiç oruç tutmayacak zannederdik”.
Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hasan (r.a) “Recep ayında bir gün oruç tutan kimse, 30 sene nafile oruç tutmuş gibi sevaba nail olur” buyurmuştur.
Ebu Said El Hudri’ye Recep ayında oruç tutanlar için mükâfat nedir? diye soruldu. O da Rasulullah Efendimiz “ Bir gün tutana Firdevs cenneti, iki gün tutana dünya ağırlığınca mükafat, üç gün tutanın cehennemle arası bir yıllık mesafe kadar açılır buyurdu.” demiştir.
Enes ibni Malik peygamberimizin “Cennette bir nehir vardır. Suyu sütten beyaz, baldan da tatlıdır. Bir kimse Recep ayında bir gün oruç tutarsa, Allah onu bu nehirden sular” buyurduğunu rivayet etmiştir.
Yine Resulullah efendimiz bir hadislerinde mealen, “Cennette bir saray vardır ki, ona Recep ayında oruç tutandan başkası giremez” buyurmuştur.
Sevgili peygamberimiz bir hadislerinde de “Bir kimse Recep ayında üç gün oruç tutarsa (perşembe, cuma ve cumartesi) Allah onun için 900 senelik nafile ibadet sevabı yazar buyurmuştur.
RECEP AYINDA İYİLİK YAPMAK VE NAMAZ KILMAK
Kâinatın efendisi sevgili peygamberimiz bir hadisi şeriflerinde “Bir kimse Recep ayında bir miktar sadaka verirse, Allah-u Teala onu cehennemden uzaklaştırır. Uzaklaşma mesafesi yavru bir karganın uçmaya başlamasından, ölünceye kadar uçtuğu mesafe kadardır.” (Karga beş yüz sene yaşarmış)
Bir başka hadislerinde de “Recep ayında müminlere yapılan iyilikler, tutulan oruçlar, günahları temizler. Çünkü Recep ayının bir ismi de “Şehrül Mutahhar”dır. Günahı temizlenmesi demek ise kişinin yüksek derecelere ulaşması demektir.
Sevgili peygamberimiz (sav) Recep ayının ilk hilalini görünce Selman-ı Farisi’ye “Ey Selman; kadın erkek kim Recep ayında her rekâtında bir fatiha üç ihlâs ve üç kafirun suresi okuyarak otuz rekât namaz kılarsa veya geçmiş namaz kılarsa Allahu Teala onun günahını affeder. Ona yılın tamamını nafile oruç tutmuş sevabı verir. O kimse gelecek yıla kadar namaz kılanlardan olur, o kimse mahşer yerinde susuzluktan emin olur” buyurmuştur.
Saygı değer okuyucularımın tekraren üç aylar ve kandillerini kutlar, bu eşsiz gün ve gecelerin her türlü hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ederim.
Çorum’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@