03.07.2020, 00:02 63

TÖVBE VE FAZİLETİ-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Allah Teâlâ hazretleri kullarını kendisine yönelmeye, tövbe etmeye, temizlenmeye ve teslim olmaya davet ediyor. Bu davete icap eden kullarını da sevdiğini haber veriyor.

Rabbimizin bu İlâhî davetlerinde;

1-“ Size azap gelip çatmadan önce Rabbinize dönün, O’na teslim olun. Sonra size yardım edilmez” buyuruyor. (Zümer, 39/54)

Rasulullah efendimiz: “Ulu Allah, gündüz günah işleyenlerin tövbe etmesi için gece, gece günah edenlerin tövbe etmesi için de gündüz (rahmet) elini (kullarına) uzatır. Bu hal güneşin battığı yerden doğacağı güne (kıyamet gününe) kadar böyle devam eder” ve “Güneş battığı yerden doğmadıkça Kıyamet kopmaz. Güneş batıdan doğunca herkes Kıyametin kopmak üzere olduğuna inanır. İşte o gün kula, daha önce iman edip iyi ameller işlememiş ise, (bu son anda) getireceği iman hiçbir fayda temin etmez” buyuruyor. (Buhari, Müslim ve Tirmiz

Demek ki kıyametin kopacağını anlayan imansızlar ve günahkârlar, kıyametin kopması gerçek olduğuna göre, imansızlara ve günahına tövbe etmeyenlere haber verilen ceza da gerçektir. Bundan kurtulmak için “iman edelim”, “tövbe edelim” deyip imana gelmeleri ve tövbe etmeleri hiçbir işe yaramayacak.

Çünkü Yüce Allah ayette onlara yardım edilmeyeceğini haber veriyor. Halbuki Allah (c.c.) kullarını çok sever ve Kıyametin alametleri görülünceye kadar imansızların iman etmelerini ve günahkârların da tövbe etmelerini kabul eder ve günahlarını bağışlar. Bu hale güzel bir misalle yazımıza devam edelim.

Ebubekir el Varrak Hazretleri, “Allah’a nispetle kul, anneye nispetle evlat gibidir, mesela Anne çocuğuna tertemiz elbisesini giydirir, kirli yerlere gitme ve elbiseni kirletme der. Çocuk söz tutmaz, kirli yerlere gider, elbisesini kirletir, kir pas içinde annesine döner. Annesi çocuğun elbisesini yine yur- yıkar ve temizler. Bunun gibi Allah’ta kuluna, iman elbiseni günah kirleri ile kirletme der. Kul olmadık günahlarla Rabbine döner. Melekler ona, “ Ey aciz hangi yüzle geliyorsun” derler. Yüce Allah, “Öyle demeyin gelsin kulum, Ben onu boş çevirmem buyurur” diyor.

Evet, Allah kuluna yardım eder, kulunun imanını kabul eder ve günahlarını bağışlar. Fakat kul zamanında Allah’a dönmeli, zamanında O’na sığınmalı ve ölmeden önce iradesi elinde ve canı tenindeyken imansızlar iman etmeli, günahkârlar da günahına tövbe etmeli, aksi halde iş işten geçmiş olur, kendisine yardım edilmez. Nitekim ayette:

“(Bütün hayatı boyunca hiçbir pişmanlık duymadan) kötülük işleyip de son nefesini verme anı gelip çatınca ‘Şu anda bütün günahlarıma tövbe ediyorum’ diyen kimse ile kâfir olarak ölenlerin tövbesi kabul edilmez. Bu kimselere biz (işledikleri günahların karşılığı olarak) pek acıklı bir azap hazırladık” buyrulmaktadır.(Nisa/18)

Bu ayeti kerimeye göre iman etmeden ölen kâfirlerle, son nefesini vereceği ana kadar devamlı olarak günah işleyip, ölmek üzere iken günahına tövbe edenlerin durumu, tövbelerinin kabul edilmemesi bakımından aynıdır. Çünkü, ölen kâfirin tövbesi mümkün olmadığı gibi, ölürken günahına tövbe eden günahkârın tövbesinin kabulü de mümkün değildir.

2-“ Ey iman edenler! Samimi bir tevbe ile Allah’a dönün. Umulur ki Rabbiniz günahlarınızı örter...”( (Tahrim, 66/8)

3-“ ...Şunu iyi bilin ki Allah tövbe edenleri de, temizlenenleri de sever.”(Bakara, 2/222)

Günah işleme ve işlenen günaha tövbe etme işi Adem (a.s.) ve Havva validemiz ile başlamıştır. Bu sebeple ilk günah işleyenler onlar, ilk tövbe edenler onlar ve ilk tövbeleri kabul edilenler de onlardır. Yüce Allah’ın: “ Bu ağaca yaklaşmayın yoksa zalimlerden olursunuz” uyarısına rağmen, Adem peygamber ile eşi şeytana aldandılar, o ağacın meyvesinden yediler ve cennetten çıkarılıp yeryüzüne indirildiler. Allah onlara, “Ben size o ağacı yasaklamadım mı ve şeytan size apaçık düşmandır demedi mi? diye nida etti” Onlar da (Adem ile eşi) dediler ki: “Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.”(Araf,19-23) Adem ile Havva’nın durumu böyle devam ederken, Adem (a.s.) Rabbinden aldığı ilhamlar sonunda hemen tövbe etti ve tövbesi kabul edildi. Çünkü Allah (c.c.) tövbeleri kabul eden ve merhameti bol olandır.”(Bakara, 36-37) Namazlara başlarken okuduğumuz “Sübhaneke” duası, Hz. Adem (a.s.) tarafından o zaman söylenmiş bir teşbih ve duadır.(37. Ayetin açıklaması)

Sahabelerin Allah’a hakkıyla kulluk edemediklerinden ve yaptıkları yanlış işlerinden dolayı yakınarak üzüntülerini beyan etmeleri üzerine, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.) buyurdular ki: “ Eğer siz günah işlemeseydiniz, Allah (c.c.) sizi helâk eder ve yerinize günah işleyen sonra da tövbe eden kullar yaratırdı.”

Kuran-ı Kerim dikkatlice okunulup incelendiği zaman görülecektir ki, yüce Mevla sık sık yanlış yapan, isyan eden, günah ve suç teşkil eden işleri yapan ve bunlara karşı çetin ve şiddetli azaba duçar olan kişilerin çıkmazları ve çaresizlikleri sergilendikten sonra hemen, ancak tövbe eden ve güzel ameller işleyenlerin hali başka, onların günahları af olur ve onlar ağaçlarının altından ırmaklar akan cennetlere konulurlar buyrularak, o karamsar havanın birden bire ümide ve iyimserliğe döndüğü görülür. İşte bunun sebebi çaresizlikler içinde bocalayan kulun, hemen Rabbini hatırlayıp onun engin rahmetine, merhametine, şefkatine ve affediciliğine sığınarak, kendisini bu durumlara düşüren günahlarına dönülmeyen bir tövbe ile tövbe etmesidir. Sanki simsiyah ve kesif bulutların kapladığı, insanın içini karartan kasvetli bir görüntü veren gökyüzünün, birden bire bulutlarının sıyrılıp yerini içleri ferahlatan aydınlık ve güneşli bir gökyüzüne bırakması gibi)

Yukarda çizilen tabloya Kerim kitabımızda çok örnekler vardır. Burada bir tanesini anlatalım. Kehf suresinin 29. ayetinde: “ Ve de ki: Hak Rabbinizdendir. Öyle ise isteyen iman etsin, dileyen inkâr etsin. Biz günahkâr zalimlere öyle bir cehennem hazırladık ki, onun duvarları kendilerini çepeçevre kuşatmıştır. (susuzluktan) imdatlarına, erimiş maden gibi yüzleri haşlayan bir su ile cevap verilir. Ne fena bir içecek ve ne fena bir kalma yeri!” buyrulmaktadır.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@