17.01.2021, 19:20 23

TOPLUMUN HUZURU İÇİN, 12 AHLÂKÎ KURAL-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

3-Yalnız Allah’a kulluk edilecek ve yalnız Allah’tan yardım istenecektir.

Nitekim Kuranda, “ Ey yüce Allahımız! Yalnız Sana ibadet eder ve yalnız Senden yardım dileriz” buyrulmaktadır. (Fatiha, 1/5)

Onun için günde kılınan beş vakit namazın her rekâtında yani günde 40 defa, “ (Rabbimiz) ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet (yardım) umarız” denilmektedir.

4-Toplumu temelinden sarsan zinaya kesin olarak yaklaşılmayacaktır.

Kuranı Mübin de bu konuda, “ Zinaya yaklaşmayın, çünkü o bir hayasızlıktır ve çok kötü bir yoldur” buyrulmaktadır.(İsra, 14/32)

Zina İslamın korunmasını emrettiği ve ‘Zarurat-ı Hamse’ denilen “Dini, malı, canı, nesli ve nefsi” tahrip eder. Kişisel, ailevi ve toplumsal huzursuzluklara sebep olur. Ölüme, öldürmelere ve ailelerin dağılmasına, yuvaların yıkılmasına, anne babaların ve çocukların mağduriyetine sebep olur.

5-Haksız olarak kimsenin canına kıyılmayacaktır.

Nitekim Rabbimiz Kuranda:

“Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın muhterem kıldığı cana kıymayınız” (İsra, 14/33),

“Kim bir mümini kasten öldürürse cezası, içinde ebediyen kalacağı cehennemdir.” (Nisa, 4/91) buyrulmaktadır.

6-Çocuklarınızı öldürmeyeceksiniz.

Yüce Mevla Kerim Kitabımızda, “ Geçim endişesi ile çocuklarınızın canına kıymayın. Biz onlarında sizin de rızkınızı veririz. Onları öldürmek gerçekten büyük bir suçtur” buyurmaktadır. (İsra, 14/31)

7-Yetimlere iyi muamele edilecek ve haklarına ihanet edilmeyecek.

Bu konuda Kelam-i Kadimde,

“ Yetimin malına rüştüne erinceye kadar, tam bir iyi niyetle olmaksızın yaklaşmayınız.” (İsra,14/34),

“Yetimlere mallarını verin. Temizi pis olanla değiştirmeyin. Onların mallarını kendi mallarınıza katarak (Kendi malınızmış gibi) yemeyin. Çünkü bu, büyük bir günahtır ” ( Nisa, 4/2) denilmektedir.

8-Ölçü ve tartıda tam bir doğruluk üzere olunacaktır.

Nitekim Kuran-ı Kerimde,

“Ölçtüğünüz zaman tam olarak ölçün ve doğru terazi ile tartın.” (İsra, 14/35)

“İnsanlardan alırken ölçüp tarttıklarında tam, onlara vermek için ölçüp tarttıklarında ise noksan yapan hilekârlara yazıklar olsun. Onlar düşünmezler mi ki, büyük bir günde (hesap vermek için) diriltilecekler”(Mutaffifin,83/1-5) buyrulmaktadır.

9-Bilinmeyen bir şeyin arkasından, körü körüne gidilmeyecektir.

Konu hakkında Allah Teâlâ Hazretleri Kitabında, “ bilginiz bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü göz, kulak ve gönül bunların hepsi yaptığından mesuldürler” demektedir. (İsra, 14/ 36)

10-Yeryüzünde gurur ve kibir taslayarak yürünmeyecektir.

Gurur ve kibirle ilgili olarak Kitabımızda, “ Yeryüzünde böbürlenerek dolaşma, çünkü sen (ağırlık ve azametinle) ne yeri yarabilir ne de dağlarla ululuk yarışına girebilirsin” buyrulmaktadır. (İsra, 14/37)

11-Akrabaya, yoksula ve yolcuya yardım edeceksin. Gereksiz yere, saçıp savurup müsrif olmayacaksın

Nitekim bu mevzuda Kuran’da, “ Bir de akrabaya, yoksula ve yolcuya hakkını ver, gereksiz yere de saçıp savurma müsrif olma.” (İsra, 14/26) , “ Zira böylesine saçıp savuranlar şeytanın dostlarıdırlar. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.” (İsra, 14/27), “Yiyin için israf etmeyin Allah israf edenleri sevmez” denilmektedir.(Araf, 7/31)

12-Ahde vefa gösterilecektir.

Nitekim Kuran-ı Kerimde:

“Verdiğiniz sözü de yerine getiriniz. Verilen söz sorumluluk getirir” denilmektedir.

Peygamberimizin hadislerin de ise, “Yalan söz haramdır.”, “Yalan kötülüklerin anasır.”, “Vaat hilafına hareket etmek günahtır.” ve “Emanete ihanet etmek ve ahde vefa göstermemek haktan ayrılmaktır, büyük vebaldir.”

Netice olarak din ve dinin kuralları insanın pratik hayatında yaşanmak için gönderilmiştir. Din muameledir, din hayat tarzıdır, din yapılan işlerdir, din yaşayış tarzıdır. Yukarıda zikredilen İlâhî kural ve prensipler de, insanın pratik hayatında uygulanması için gönderilmişlerdir. Eğer insanlar, hayatlarını bu kural ve prensiplere uyarak yaşarlarsa kişisel, ailevî ve toplumsal huzur güven ve mutluluğa ulaşırlar.

İsra suresinin bu ayetlerinde yer alan kurallar bütün İlâhî dinlerde ortak olan başlıca dini ve ahlâkî ödev ve görevlerdir. İnsanlık sadece bu ayetlerdeki emir ve uyarılara uygun hareket etse, uygun yaşasa dünya başka bir dünya olur, insanlık huzur, saadet ve mutluluk bulur.

Rabbim! İnsanlığa bu İlâhî kurallara uygun yaşayarak, huzur ve mutluluğa kavuşmayı nasip eylesin. Âmin. D.K.

Ankara'dan selam, sevgi, saygı ve dualarla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@