15.01.2021, 22:14 35

TOPLUMUN HUZURU İÇİN, 12 AHLÂKÎ KURAL-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Âleminin Rabbi, mevcudatın mucidi ve mahlûkatın hâliki olan Allah’a (c.c.) hamdolsun.

İki cihanın serveri, insanlığın önderi Hz. Muhammed Mustafa (sav)’ ya salat ve selam olsun.

Allah’ın insanlara ihsan ettiği nimetler sayılmakla bitmez. Bu sayısız nimetlerin en büyüğü Müslüman olmaktır. O nedenle bizleri Müslüman bir ülkede, Müslüman anne babadan ve Müslüman olarak yaratan Allah’a ne kadar hamd etsek, ne kadar şükretsek azdır.

Dinin sahibi Allah’tır. Dine ismini Allah vermiştir. Allah katında makbul din İslam’dır. İslam sulh, barış ve selamet demektir. Allah (c.c.) dini insanların dünya ve ahiret mutluluğu için göndermiştir. İslam dini kişinin, ailenin, toplumun ve topyekûn insanlığın mutlu, mesut, huzurlu ve güven içinde olması için bir takım kural ve prensipler koymuştur. Sayılan bu güzel nimetlere ulaşmak ancak bu kurallara uygun yaşamakla mümkündür.

İbretle baktığımız zaman yer ve göklerde büyük bir nizam, intizam ve ahenk görürüz. Bunun sebebi, yer ve göklerde bulunan Güneş, Ay, yıldızlar, ağaçlar v.s. gibi her cismin kendisi için konulan İlâhî kurallara uygun hareket etmelerindendir. Güneş zamanında doğar, yörüngesinde döner, vaktinde batar, aydınlatır ve ısıtır. Ay zamanında doğar, yörüngesinde yürür, zamanında batar ve geceyi aydınlatır, yıldızlar da geceleri görünür, dünya semasını süsler. Arı yaratıldığından bu yana bal yapar, örümcek ağ örer, ağaçlar ilkbaharda yaprak açar, sonbaharda yaprak döker v.s.

Bunun gibi, bireyin vicdanı ile barışık olması, ailenin mutlu ve huzurlu olması ve toplumun da birlik beraberlik, kardeşlik, güven, huzur ve mutluluk içerisinde olması için, bu konularda konulan İlâhî kural ve prensiplere uyulması ile mümkündür.

Bilindiği gibi Peygamberimizin en büyük mucizelerinden birisi olan “Miraç Mucizesi”, hicretten bir buçuk yıl önce gerçekleşmişti. Hz. Muhammet (s.a.v.) Miraç’tan dönerken ümmetine bir takım hediyelerle dönmüştür. Baktığımız zaman, Kuran’ı Karimde yer alan bu hediyelerin, Müminin, ailesinin ve insanlardan oluşan toplumun huzurlu, mutlu ve güvenli olmasını sağlayacak kural ve prensiplerden oluştuğunu görürüz.

İnananları günde beş defa yaratanı ile buluşturacak, onları miraç sırrına ulaştıracak, miraç hediyesi ve müminin miracı olan beş vakit namaz, miraçtan dönen Peygamberin ümmetine getirdiği en büyük miraç hediyesidir. Çünkü beş vakit namazı zamanında ve sünnete uygun olarak kılan müminler, cümle gök ehlinin sevabını alırlar.

Miraç dönüşü Peygamberimiz ümmetine: “ Kendisine tam şefaat yetkisinin verildiği, Allah’a şirk koşmayan herkesin cennete gireceği ve Allah’ın her şahsı ancak gücünün yettiği ölçüde mükellef kılacağı müjdelerini vermiştir.

Mübarek miraç gecesinde bir toplum, bir millet ve bütün insanlık için gerekli olan bütün ahlâkî ve fazilet kurallarını ihtiva eden kural ve prensipler de gönderilmiştir.

Baktığımız zaman Miraç gecesinde nazil olan Kerim kitabımızın İsra suresinin 22-40. ayetlerin de ise, tam uygulandığında toplumsal huzur ve güveni temin edecek olan 12 kural ve prensip vardır. Rabbimizin bu emirleri:

1-Allah’a şirk (Ortak) koşulmayacaktır.

Yüce Yaratan Kuran’da, “Allah’a kulluk edin, O’na hiçbir şeyi ortak koşmayın” buyurmaktadır.(Nisa, 4/36)

Allah af edicidir. O’nun rahmetinden ümit kesilmez. O dilediği insan için bütün günahları af eder. Ancak Allah (c.c.) kendisine şirk koşma günahını kesinlikle af etmez. Nitekim ayet-i kerimede, “ Allah kendisine ortak koşulmasını asla bağışlamaz. Ondan başka günahları dilediği kimseler için bağışlar. Kim Allah’a ortak koşarsa büsbütün sapıtmıştır” denilmiştir. ( Nisa, 4/116)

2-Anne babaya iyilik ve ihsanda bulunulacaktır.

Rabbimiz Kerim Kitabımızda, “Anne ve babanıza iyilik ve ihsanda bulununuz” buyurmaktadır.

Allah’a itaatten hemen sonra anne babaya iyilik vecibelerinin zikredilmesinin bir takım sebep ve hikmetleri vardır. Bu sebep ve hikmetleri şöyle izah etmek mümkündür.

“a-İnsanın maddi ve manevi gelişmesinde Allah’ın nimetlerinden sonra, anne babanın fedakârlıklarının olması.

b-Çocuğun varlık alanına çıkmasının asıl ve gerçek sebebi Allah (c.c.) olmakla beraber, Zahirî ve hukukî sebebinin ise anne babanın olması.

c-Allah’ın nimetlerini karşılıksız verdiği gibi, anne babanın da çocuklarının maddi- manevi ihtiyaçlarını karşılıksız yerine getirmesidir.

d-Allah’ın (c.c) kuluna günahkar da olsa nimetlerini ihsan ettiği gibi, anne baba da evlatlarına asi olsalar bile desteklerini sürdürmesidir.

e-Allah (c.c.) kulunun iyiliklerinden memnun olur ve karşılığını bol bol verir. Anne baba da çocuklarının daha iyi imkanlara kavuşması için yardımcı olur.”(K.Y.T. meal ve tefsiri c. III s. 478)

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@