28.01.2017, 00:01 202

TOPLUM ve AİLE-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bir vatanın yer üstü ve yer altı kaynaklarına O milletin maddî ve manevî değerleri denir. Ülkenin madenleri, göller, nehirler, ormanlar ve bitki örtüsü maddî değerleri; bir milletin ırkından, vatanından, tarihinden, kültüründen, dininden, örf ve âdetlerinden süzülüp gelen millî ve manevî duygu düşünce ve inançlarına ise o milletin millî ve manevî değerleri denir.  Bu değerler o milletin birlik, beraberlik sosyal yardımlaşma ve dayanışmasını ve millî kimliği ile tarih sahnesinde yer almasını sağlar. Bu değerlerden biri diğerine tercih edilemez. Bunlar zedelenirse milletin birlik ve beraberliği yara alır. Böyle durumda milletin bölünüp parçalanması söz konusu olur.

  Aile milletin nüvesi, yani çekirdeğidir. Binada temel ne ise, millette de aile odur. Çekirdek sağlam olursa, bitki sağlam olur. Aile sağlam olunca da millet sağlam olur. Milletler; sağlıklı ailelerde yetişen, milli ve manevi değerlerine bağlı, iyi yetiştirilmiş, hamiyetperver ve fedakar nesillerin omuzlarında yükselirler. Bu nedenlerle dinimiz; sağlıklı, ahlaklı, dindar, beşeri ve ilahi ilimlerle mücehhez, fedakar, imkanlarını başkalarıyla paylaşmasını bilen, büyüğünü sayan, küçüğünü seven, sabırlı, fedakar, vefakar ve vatanperver nesillerin yetişmesi için, daha  ailenin kuruluşunda temellerin sağlam atılmasını istemiştir. Bunun için; eşlerin dini nikahla bir araya gelmelerini, birbirlerini Allah’ın kendisine emaneti olarak kabul etmelerini, iyi günde, kötü günde, bollukta ve darlıkta Allah’ın emanetine, yani birbirlerine saygılı olmalarını, her halükarda dayanışma içerisinde bulunmalarını, karşılıklı fedakarlık yapmalarını, sağlık vermiştir. Ayrıca çocukların annesiz babasız ve ailesiz kalmalarına ve sağlıksız yetişmelerine sebep olmanın günah ve büyük bir vebal olduğunu haber vermiştir. Onun için Allah’ın hoşuna gitmeyen ve mübah olan tek şey boşanmaktır. Esas olan evlilikte ve ailede devamlılıktır. Büyük anne, büyük baba, anne baba ve çocuklarla mutlu bir hayattır.

Bu gün dinimizin aile için ön gördüğü kurallara en uygun aile, milletimizin sahip olduğu aile yapısıdır. Onun için ailenin kuruluşundan yaşamasına, sahip olduğu maddi ve manevi nimetleri korumasına, sahip olduğu çocukları istenilen şekilde yetiştirilmesine, maddi ve manevi ihtiyaçlarına kolayca ulaşmasına ve milli kültürü yaşayarak korumasına devletçe her tülü desteğin verilmesi, milletin var olması ve ilelebet devam etmesi için büyük önem arz etmektedir. Devleti yönetenlerin bunu bilmeleri ve kesinlikle göz ardı etmemeleri büyük bir önem zarurettir.              

Bünyenin korunması hücrelerin korunması ile, binanın sağlam olması, temelin sağlam olması ile ve bir milletin ayakta ilelebet durması da sağlam ailelerin var olması ile mümkündür.

Ailede baba güneş, anne ay ve çocuklarda yıldızlar gibidirler. Bunların arasında güzel bir ahenk vardır.

Vücudun en küçük parçası hücredir. Hücre sağlamsa vücut sağlamdır. Hücreler bozulursa vücut kanser olur dağılır yok olur.

Binanın tamamı demir, tuğla, kum, çimento v.s. den oluşur. Bunlar birbirine kenetlenmişse bina vardır ve ayakta durur. Eğer bunlar bir birinden ayrılırsa bina da kalmaz ve çöker.

 Bunlar gibi, ailede de, aile fertlerinin arasında bir ahenk, birlik beraberlik olamaz ve birbirini suçlayarak ayrılırlarsa, o ailede ahenk birlik beraberlik kalmaz ve aile dağılır gider.

Ankara’dan selam, saygı ve dua ile. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@