17.05.2017, 02:08 544

TERKEDİLEN BİR ANNE ve 10 KIZI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen sene gazeteden kestiğim ve masamda bekleyen ibretlik bir haberi, özellikle “ Anneler Günü”nde sizlerle paylaşmayı istedim.

Bu haberi değerlendirmeden önce aynen aşağıda veriyorum.

* * *

“10 KIZI SANKİ TEK BAŞINA DOĞURDU”

Konya’da eşinin erkek beklentisine karşın tam 9 kız doğuran, 6 aylık hamile olduğu son çocuğunun da kız olduğu anlaşılınca kocası tarafından terk edilen Suzan Bulut (38), yaşları 1.5 ile 18 arasında değişen çocuklarıyla naylon bir barakada yaşam mücadelesi veriyor.

Gaziantap’ten 5 yıl önce Konya’ya gelen Suzan, eşi Muhittin Bulut’la severek evlendiklerini belirtti.. Eşinin hep erkek evlat beklentisi olduğunu belirten Bulut, şunları anlattı:

KUMA GETİRECEKTİ

“Sonunda 9 kız çocuğumuz oldu. Şu an 1.5 yaşında olan kızıma hamileyken, kocama yine kız olacağını söyledim. Tepki gösterdi. 10’ncuyu da kabul etmesini istedim. Ama kabul etmedi. Amcasının kızını kuma getireceğini söyledi. Ben de kabul etmedim. Çocuğum kız doğunca da 1.5 yıl önce bizi terk etti gitti.”

HER GECE KÂBUS

Tek istediğinin çocuklarıyla birlikte kalabileceği bir ev olduğunu anlatan Bulut sözlerini şöyle sürdürdü: “20 yaşında olan en büyük kızım evlendi ve gitti. Şu anda 9 kızımla 8 aydır naylonlarla yaptığımız barakada kalıyoruz. Her gece tinerci, sarhoş birinin gelebileceği endişesiyle uyuyoruz. Tek isteğim başımı sokabileceğimiz bir ev, başka bir şey istemiyorum.”

Kağıt toplayarak ve yardımseverler sayesinde ayakta kalan Suzan Bulut’un tek isteği kızlarıyla başını sokabileceği bir ev.

* * *

Değerli okurlarım, ben bu haberi okuduğumda çok etkilendim. Bir baba olarak hem bu kadar çocuk yap hem de kadını terk et git... Bu hangi anlayışa sığar? Sen kadının biyolojik yapısını düşünme ve 21 yılda 10 çocuk yap...Bu adam eşini biyolojik olarak olumsuz şartlarla başbaşa bıraktığı gibi bir de kuma getirme düşüncesiyle psikolojik durumunu bozuyor.

Evini terk ederek belki de, şimdi kuma getirmek istediği kadınla yaşıyor ve çocuklar yapıyor. Yaptığı çocukların geleceklerinin ne olacağını düşündüğünü ve bu bilinçte olduğunu tahmin etmiyorum.

Evet her insan bir erkek evladı olmasını isteyebilir... Ama olmuyor diye 10 çocuk yapılmaz ki... Ama olmuyor diye eşi ve 9 kız çocuğu sokağa terkedilmez ki... Vallahi el vicdan demekten öte başka bir diyemiyorum...

Bu yazımı okuyan annelere, size sahip çıkan sizin herşeyinize koşturan eşlerinize bundan böyle başka bir gözle bakın diyorum ve onların Anneler Günlerini kutluyorum.

Babalara ise, aman böyle bir baba olmayınız diyorum. İnsan nasıl kız evladını sokağa terk eder? O kız evlatlar ülkemizin gelecekleri ve anne adaylarıdır.

Allah’tan şehrimizde bu tür bir habere rastlamadığım için çok mutluyum.

Şehrimizin örf ve adetlerine bağlılığını sürdürmesi yanında yetkililerin böyle sosyal sorunların bir yara haline gelmeden çözüm bulmaları beni teselli eden önemli bir husus olduğunu sizlerle paylaşmayı isterim.

Yazıma son verirken, tüm annelerin bu gününü kutluyor ve ülkemizin bekasını sağladıkları için kendilerine teşekkür ediyorum.

bir günde yokluğunu her an hissettiğim anneme ve tüm kaybetiğimiz annelere Allah’tan rahmet diliyorum.

İstanbul,13 Mayıs 2017

Mehmet Reyhan Yıldız, (DHA-Konya), “10 kızı sanki tek başına doğurdu”, Hürriyet, 31.10.2016

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@