09.08.2014, 21:18 549

SELAMLAŞMAK -2-

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Selam vermek sünneti kifaye, almak ise farz-ı kifayedir. Selam veren bir sünnet işlemiş olduğu gibi, bir farzın yapılmasına da sebep olduğundan selamı alandan daha üstündür. Bu nedenle hadis-i şerifte “ İnsanların Allah’a göre en hayırlısı (elverişlisi) selama ilk başlayandır” buyrulmuştur. (Ebu Davut)
Selam; hem peygamberimizin ve hem de diğer peygamberlerin sünnetidir. Cenab-ı Hak Kur”an-ı Kerimde, ondan fazla yerde kullarına selam vermektedir. “Ehli iman Rablerine kavuştuklarında da Allah onları selam ile karşılayacaktır.” (Ahzap süresi 44)
Selamla ilgili olarak sevgili peygamberimizin de, müteaddit hadis-i şerifleri vardır. Nitekim bir hadisi şeriflerinde mealen; “ İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de tam imana kavuşamazsınız. Size bir şey göstereyim mi? onu yaparsanız sevişirsiniz( yanı bir birinizi seversiniz). Aranızda selamlaşmayı çok yayınız” buyurmuştur. (Müslim)
Başka bir hadislerinde ise; “ Müslüman’ın Müslüman üzerinde beş hakkı vardır. Selamına cevap vermek, hastasını ziyaret etmek, cenazesinde bulunmak, davetine gitmek ve aksırıp -Elhamdülillah deyince- yerhamükallah- diyerek cevap vermektir.” buyurmuştur.(buhari-müslim)
Diğer bir hadislerinde de “Selamlaşmayı aranızda çok yayınız, yemek yediriniz, akrabalık vazifelerinizi hakkıyla yapınız, halk uyurken kalkıp namaz kılınız, selam ve selametle cennete giriniz” buyurmuşlardır.(Tirmizi)
İnsanların güler yüzlü tatlı sözlü olması kalpleri birbirine ısındırır ve perçinler. Selamlaşmak karşılıklı sevgi, saygı ve muhabbeti artırır, kuvvetlendirir. Karşılaşan iki mümin önce selamlaşmalı, sonra konuşmalıdır. Nitekim” Selam kelamdan öncedir.” buyuran peygamber efendimiz, bir hadislerinde de mealen; “ Üç şey kardeşine karşı olan sevgini halis kılar, karşılaştığında selam vermen, bir mecliste ona yer göstermen ve onu isimlerinden en sevimlisi ile çağırmandır.” buyurmaktadır. (Tabaranı)
Selamlaşmanın keyfiyetine gelince,
Selam vermek sünnet, almak vaciptir. Diyenler olduğu gibi, selam vermek sünnet, almak farzdır diyenlerde olmuştur.
Kimler Kimlere selam vermelidir:
Genel olarak; binekli olanlar yaya olanlara, yürüyenler-oturanlara, azlık-çokluğa ve küçüklerde büyüklere selam verirler.
Selam evde bereketi sağlar. O nedenle insan evine girdiği zaman eşine ve çocuklarına ve ev halkına selam vermelidir. Eğer evde kimse yoksa yine de eve selamla girmelidir.
Dinimizde; din kardeşimize üç günden fazla küs durmak haramdır. Küs ve dargın olarak bir yıl durmak, karşı tarafın kanını dökmek gibidir. Nitekim Peygamberimiz bir hadislerinde mealen “ Müslüman’ın Müslüman’a üç günden fazla küs durması haramdır,” Başka bir hadislerinde de; “ Bir kişinin mümin kardeşinden bir yıl küs durması, kanını dökmek gibidir,” buyurmuşlardır.
Selam; küslük ve dargınlık sebebiyle, kalplerini biri birine kapatmış olan kişilerin kalplerini açacak yegane anahtardır. Hatta barışmak İçin selam vererek İlk adımı atan, sevabın yüzde doksanını alır. O nedenle, selamlaşmada önce selam vermek önemlidir. Peygamber efendimiz bu konuda; “ Allah katında insanların en iyisi, selamı ilk verendir.” Buyurmuştur. Hatta karşılaşan iki kişiden önce hangisi selam versin ya Rasülallah diye sorunca; ”Önce selam veren Allah’a daha yakındır” diye cevap vermiştir. Onun için halk arasında da “Selam kelamdan öncedir” derler.
Karşılaştığımız kişilere; tanıyalım veya tanımayalım selam verelim. Çünkü selam vermek, acı doyurmak ve insanlarla okşayıcı, hoşa giden, latif ve yumuşak kelimelerle hitap etmek dinimizin emridir ve sadakadır.
Kimlere selam verilmez:
Cuma ve bayram namazlarında hutbe okunurken, okuyana ve dinleyenlere, hadis rivayet edilen mecliste okuyan ve dinleyenlere, ilmi ders yapılırken öğreten ve öğrencilere selam verilmez.
Ezan okunurken ve kamet getirilirken selam verilmez, Helada olanlara, hamamda tesettüre riayet etmeyenlere selam verilmez. İçki içene İçerken, kumar oynayana da oynarken selam verilmez.
Selam kişilerin arasındaki küslük, dargınlık, düşmanlık, kin ve buğz hastalıklarını gideren, karşılıklı sevgi, saygı, hürmet ve muhabbet duygu ve düşüncelerini ikame eden dini bir merasimdir. Bu merasim Allah’ın emri ve peygamberin sünnetidir. Uygulanması ile sevap kazanılır. Hem de yaşanılan toplumun birlik beraberlik ve huzur ortamına kavuşmasına sebep olunur. O halde, karşılaştığımız kişilere selam vererek, bu insanlık görevini yapalım, ihmal etmeyelim.
Yaşadığımız devirde insanımızın ekmeğe, suya ve havaya ihtiyacı olduğu kadar da, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe, yardımlaşma ve dayanışmaya ihtiyacı vardır. Selam bu ihtiyaca cevap verecek derece de önemlidir. Küsler onunla barışır, dargınlar ondan sora kucaklaşır, hülasa selamlaşm toplumsal huzurun başı ve kaynağıdır.
Esselam-ü aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü,
Ankara’dan, selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@