08.08.2014, 21:18 500

SELAMLAŞMAK -1-

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Sokakta karşılaşan iki kişi arasında çok kısa bir merasim olur. Bu merasimin şekli ve sözü milletlere göre değişir. Bu merasim nezaketin ilk basamağıdır. Kişilerin birbirine karşı duyduğu sevgi ve saygının bir ifadesidir. Hatta insan olmanın gereğidir, diyebiliriz. Çünkü bu canlılar arasında sadece insana has bir davranıştır. Bu merasimin adı İslam'da “Selamlaşma” dır. Selam vermeye veya selam almaya üşendiğimiz zaman, bunu hatırlayarak insanlığımızın gereğini yapmalıyız.
Selam: Sevginin, saygının ve muhabbetin ifadesi ve hayır dua demektir. Selam: İki Müslüman’ın karşılaştıklarında veya ayrıldıklarında birinin diğerine “Esselamü Aleyküm” veya Selamün aleyküm” demesidir
Kişi bu şekilde selam vererek karşısındaki şahsa,“ Sıhhat ve afiyet sizin üzerinize olsun, dünya ve ahirette selamette olasınız, ömrünüz uzun ve sonu hayırlı olsun, benden sizin malınıza canınıza ve namusunuza zarar gelmez, benden emin olabilirsiniz” dediğinde, diğerinin de,“ Ve aleyküm selam” diyerek selamını almak suretiyle oda karşısındakine” bana ettiğin bu güzel dualar senin de üzerine olsun, benden de senin malına, canına ve namusuna zarar gelmez, sen de benden emin olabilirsin” diye söylemiş olur.
Görüldüğü gibi selam lafzı gayet mücmel (kısa) is de anlamı çok mufassal (kapsamlaı) bir duadır ve en kolay bir din merasimdir. Yunus Emre’miz bunun için “ Biz dünyadan gider olduk, kalanlara selam olsun, Bizim için hayır dua, edenlere selam olsun” dememiş midir?
Müslümanların birbiri ile karşılaştıkları zaman selamlaşmaları yüce yaratanımızın da emridir. Nitekim Ulu Allah(c.c.) Nisa süresinin 86. ayet-i kerimesinde mealen; “ Bir selam ile selamlandığınız zaman, sizde ondan daha güzeli ile selamlayın, yahut aynı ile karşılık verin. Şüphesiz Allah, her şeyin hesabını arayandır.” buyurmaktadır. Ayet-i kerimede yer alan selamın daha güzeli “Esselamü Aleyküm” diyeni, “ Aleyküm selam ve rahmetullah”, “ Esselamû aleyküm ve rahmetullah” diyeni de, “ Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berekatühu” diyerek selamlamaktır.
Bu ve benzer ayetler de emredildiği gibi Müslümanların her zaman daha insancıl ve daha nezaketli davranış göstermeleri gerekir. Mesela selam veren kimseye daha candan, daha samimi, daha güler yüzlü ve daha güzel veya en azından onunki kadar güzel karşılık verilmelidir. Çünkü kaba ve nazik olmayan hal ve hareketler insanları birbirinden uzaklaştırır. Esasında, bil hassa günümüzde olduğu gibi, insanlar arası ilişkilerin gergin olduğu dönemlerde, bu güzel davranışlar kat kat daha gerekli, daha elzem ve daha önemlidir.
Selam Müslümanlar arasında sevgi ve barışı sağlayan, mevcut sevgi ve barışı artırıp kuvvetlendiren güzel bir vasıtadır. Kesinlikle ihmal edilmemeli ve topluma hakim kılınmalıdır. Çünkü selam veren, sevgi ve iyi niyetini ifadede öncülük ettiği için selamı alan da bir iki kelime fazlasıyla cevap vererek bu güzel davranışa karşılık vermelidir.
İslam dini insanlar arasındaki sosyal ilişkilere büyük önem vermiş, bu konudaki sorumlulukları açık ve net bir şekilde ortaya koymuştur. Selamlaşmada bu insanı vazife ve İslami görgü kurallarından birisi ve en önemlisidir.
Toplu halde yaşayan insanların yolda, evde, iş yerinde ve camide Müslüman’a karşı dua ve güzel temennisi selam vermesidir.
Buhari ve müslim gibi hadis kitapların da yer aldığına göre, selamlaşmanın tarihi çok eskidir. Cenab-ı Allah Hz. Adem (a.s.)’ı yaratınca kendisine: “ Git de şu oturmakta olan meleklere selam ver. Sana verecekleri cevabi selama da dikkat et, çünkü o, senin de senden türeyecek insanların da selamı olacaktır.” buyurdu. Adem (AS.) gitti meleklere “ Esselamü aleyküm “ dedi. Melekler de “ Esselamü aleyke ve rahmetullah “ diye cevap verdiler. Melekler selama ve rahmetullahı ilave ederek, daha güzeli ile karşılık vermiş oldular. Selam vermek meleki bir haslettir, İbrahim (a.s.) ‘a gelen melekler de, ona selam vermişlerdir. Selam veren müslüman meleki bir iş yapmış ve melekleri memnun etmiş olur. Cebrail (a.s.) da, Resulüllah efendimiz aracılığı ile Hz. Aişe validemize selam göndermiş, Hz.Aişe validemizde duyunca ‘Ve aleyküm selam ve rahmetullah-i ve berakatüh” diye mukabelede bulunmuştur.
İnsanlar Allah’ın emirlerinden uzaklaşınca; imanın şartlarını, İslam’ın şerefini ve selamın önemini, hatta selamın lafzını ve anlamını unuturlar. Aslında selam Allah’ın mübarek isimlerindendir. O nedenle selamlaşan kişiler birbirlerine; hem iltifat etmiş, hem dua etmiş ve hem de Allah’ı zikretmiş olurlar.
Bu nedenle selamın yerini; bel eğmek, baş kesmek, el kaldırmak, şapka çıkarmak hello, bay bay, çav, çûs demek suretiyle güya selamlaşıyorlar ama bunların hiç bisi İslami selamlaşmanın yerini tutamaz. O nedenle gayri Müslimlerin ve başka milletlerin bu ve benzeri güya selamlaşmalarına özenmek, Allah’ın emredip öğrettiği kendi selamımızı unutmak hiç doğru değildir. Madden ve manen büyük kayıptır. Bunlar milli kültürümüzün erozyonuna ve başka kültürlerin bize hakim olmasın sebep olur.
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@