03.11.2017, 00:07 2837

SATANİZM-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

a) Satanizm ne demektir?

Satanizm, kelime olarak, şeytana inanma, şeytana iman etme ve tanrı diye şeytana tapınma anlamlarına gelmektedir.

Satanizm, istilahî olarak ise, Yahudi-Hristiyan geleneğine, Yahudi-Hristiyan din tahakkümüne ve özellikle de Hristiyanlığa karşı başlatılan bir reaksiyon, bir başkaldırı ve bir isyan olarak şeytana tapınma faaliyetinin adıdır.

Bu manada satanizme “modern protesto hareketi” de denilebilir.

Bu modern protesto hareketi, başta Hristiyanlık olmak üzere bütün dinlerin ortaya koymuş oldukları kutsal değerlere, ilkelere ve kurallara başkaldırma olayıdır.

Satanizm aynı zamanda, şeytanın en önemli özelliği olan muhalefeti ve başkaldırıyı esas almak suretiyle, dinin ve dinî olan her şeyin karşısında, fakat şeytanın ve onun temsil ettiği her şeyin yanında ve beraberinde yer alma hareketidir.

Modern zamanlar diye adlandırılan günümüz dünyasında bir kısım, kişi ve kuruluşları görüyoruz ki; Dini olan her şeyin, her türlü hakkın, hakikatin, gerçeğin, faydalının,iyiliğin, müspetin ve müspet gelişmenin karşısında vaziyet aldığını ve engellemeye çalıştığını görüyoruz.. Tam aksine şeytani olanın, yalanın, kötülüğün, menfinin, zararlının, faydasızın, aslı esası olmayanın da yanında yer aldığına ve onlara destek verdiğine şahit oluyoruz. Yani bu şeytani zihniyetin her türlü hayra firen, her çeşit şerre de gaz olduğu aşikardır. İşte satanist zihniyette budur.

b) Satanist ne demektir?

Satanist, tanrı diye şeytana inanan, din olarak da satanizmi benimseyip seçen demektir. Satanistler, şeytandan başka ilah tanımazlar, şeytan onlar için tek tanrıdır. Satanistlerin bütün gayretleri şeytana yaranmak, şeytanı memnun etmek ve cehennemde şeytanla beraber olmak içindir. Onun için onlar şeytanla oturur, onunla yatar, onunla kalkarlar.

c) Satanistlerin İnanç Sistemi Nedir?

Satanistler tanrı diye şeytana taparlar. Samimi ve itaatkar satanistlerin mükafatını, samimi olmayan asi satanistlerin cezasını şeytanın vereceğine inanırlar.

Satanizm başta İngiltere, Fransa ve Almanya’da olmak üzere bazı Avrupa ülkelerinde ve özellikle de ABD’de ortaya çıkmış ve oradan da diğer ülkelere yayılmıştır. Bu sapık ve batıl inanış maalesef bugün ülkemizde de faaliyet göstermektedir.

Satanizm; günümüzde ağırlıklı olarak Norveç’de görülmektedir. Satanizmin kurucusu ABD’de göçmen olarak dünyaya gelen Anton Szandor Lavey isimli bir şahıstır. Lavey Macar asıllıdır. Bu kişi “Satanist Bible” isimli bir kitap yazmıştır. Satanist Bible, “Şeytanın Not Defteri” demektir. Lavey, satanist kültüre birçok taraftar kazandırmıştır.Yazdığı bu kitap ise satanist gruplarca şeytanın, dolayısıyla satanizmin kutsal kitabı olarak kabul edilmektedir. Kitap satanist öğretiyi içermektedir. Satanist Bible, satanistlerin inanç kaynağıdır.

d) Şeytanın Kitabında (Satanist Bible) Neler Var?

Okuyan gençlerin büyülenmiş gibi etkilendiklerini iddia ve ifade ettikleri bu kitaba göre; Satanistlik de ölümsüzlük vardır. İnsan dünyada ebedidir. Satanist hiçbir kurala bağlı değildir. İhtiyacı olduğunda hırsızlık yapabilir, satanist inanca göre cennet, cehennemin; cehennem de cennetin işlevini yapmaktadır. Mutlu olmak için şeytanın yolundan cehenneme gitmek gerekir. Bu inançla yalan söylemek, hile yapmak, kandırmak, sigara, içki ve uyuşturucu kullanmak mubahtır.

Sonsuz kişisel tatmin için çalışmak, canlı ve hareketli bir hayat yaşamak, sana zarar vereni yok etmek için gayret etmek, satanist olmayan düşmanlardan nefret etmek, hayvanlar gibi olmaya, basit bir hayat yaşamaya özenmek, şeytanî günah adı verilen düşünsel ve duygusal yücelikleri savunmak, şeytanı bir öcü gibi kullanmak suretiyle diğer dinlere yanaşmak, istenmedikçe kimseye akıl vermemek, yol göstermemek, şefkat ve merhamet gibi duygulara kapılarak kendini kandırmamak vs. ilkeler, satanizmin temel öğretileri ve felsefesidir. Aklı selim ile düşündüğümüz zaman,bu gün insanlığa bu inancın, bu düşünce ve bu zihniyetin hakim olmasına çalışıldığını görmemek mümkün değildir.

Satanist öğretiye göre, şeytana inanmayanlar cennette sıcak kedi kanı içerek ceza göreceklerdir. Kıyamet ise, dünyadaki bütün insanların satanizme inandıkları zaman verilecek bir kutlamadan ibarettir.

e) Satanistlerin Ayin ve Törenleri

Satanizm olgusu günümüzde düşüncede kalmayıp bir inanç sistemine dönüştürülmüştür. Bu inancın öğretisi bazı sembolik tören ve ayinlerdir.

Satanist tören, metal müzik eşliğinde çizilen bir daire ve ortaya konulan pantegram işareti etrafında mumlar yakılarak ve çığlıklar atılarak metal müzik eşliğinde dönmek suretiyle başlayan törenler, elde balta tutarak yere ters haç çizmek ve tahta bir haçı yakmak gibi eylemlerle gelişir, şeytana dua ederek devam eder. Kurban olarak bir kedinin kesilip kanının içilmesiyle olgunlaşır ve genellikle burçları aynı olan ve birbirine yakın olan kız ve erkeklerin cinsel ilişkiye girmeleri ile doruğa ulaşarak sona erer ve biter.

Kedinin kurban edilmesinin sebebi ise, kedinin şeytana en yakın hayvan olarak görülmesindendir. Hem de ayin esnasında şeytana kurban edilen kedinin kanını içenlerin ebedi ölümsüzlüğe kavuşacağına inanılır. Törenlerde ayrıca civcivler de ayak altında ezilerek öldürülmektedir. Hatta bu törenlerde şeytana bakire kızlar da kurban edilmektedir. Bu genellikle yabancı ülkelerde yapılan bir eylemdir. Ülkemizdeki ayinlerde görülmemiştir. Satanizm de kurbanlar genellikle satanist olup sonradan satanizme ve satanistlere ihanet edenler, satanistlikten çıkmak isteyenler ve suçsuz yere bir sataniste kötülük eden insanlardan seçilmektedirler. Satanistler bu kurbanları önce öldürür, sonrada ölüsüne tecavüz ederler.

Şeytana ilah diye taparak Allah'a güya başkaldıran satanistler, Kuranı ayak altında çiğneyerek ve camilerin kapı, duvar ve çevrelerini kirleterek şeytana hizmet ettiklerine inanırlar.

g) Satanizmin Özellikleri

Satanizmin kendine has birtakım özellikleri vardır. Satanizm de gizlilik esastır. Hiçbir satanist bildiklerini kendi başına ve satanist olmayanlara anlatamaz, kimseye bu konularda bilgi veremez.

Grup üyeleri, aile fertlerinden anne, baba ve kardeşlerine, yakın ve uzak akrabalarına, dost, arkadaş ve yarenlerine bu konuda en ufak bir sır vermezler, veremezler. Satanistler, satanist olduklarını da gizlerler. Çünkü satanistler her hangi bir açıklama yaptıkları ve bu konularda sır verdikleri takdirde, şeytanın lanetine uğrayacaklarına, başlarına bu yüzden kötü olayların geleceğine inanırlar.

h) Ülkemizde Satanizm

Satanist olaylar ülkemizde son yıllarda kendini göstermiştir. Ataköyde meydana gelen iki gencin intihar olayı bu inancın ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bu olay üzerine çeşitli etkin ve yetkili çevrelerce çok yönlü inceleme ve araştırma yapılmıştır. Ulaşılan sonuçlar göstermiştir ki, intiharlar satanist inancın bir sonucudur. Çünkü satanizm, bir yerde semavi dinlerin yasaklarına, haramlarına, bağlayıcı kurallarına bir reaksiyon, bir başkaldırı ve isyandır.

(Sürecek)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner364
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Altay 7 15
2. Beşiktaş 7 14
3. Trabzonspor 6 14
4. Hatayspor 6 13
5. Fenerbahçe 6 13
6. Konyaspor 6 12
7. Alanyaspor 6 12
8. Karagümrük 6 11
9. Kayserispor 6 10
10. Gaziantep FK 6 8
11. Galatasaray 6 8
12. Sivasspor 6 6
13. Adana Demirspor 6 6
14. Malatyaspor 6 6
15. Göztepe 6 5
16. Kasımpaşa 6 5
17. Antalyaspor 6 5
18. Başakşehir 6 3
19. Giresunspor 6 1
20. Rizespor 6 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 6 16
2. Ankaragücü 6 12
3. Eyüpspor 6 12
4. Erzurumspor 6 12
5. Tuzlaspor 6 11
6. Kocaelispor 6 10
7. Bandırmaspor 6 9
8. Manisa FK 6 9
9. Boluspor 5 7
10. Samsunspor 5 7
11. Altınordu 6 7
12. Menemenspor 6 7
13. Adanaspor 6 6
14. Balıkesirspor 5 6
15. Denizlispor 6 6
16. Bursaspor 6 5
17. Gençlerbirliği 6 5
18. İstanbulspor 5 4
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Chelsea 5 13
2. Liverpool 5 13
3. M. United 5 13
4. Brighton 5 12
5. Man City 5 10
6. Everton 5 10
7. Tottenham 5 9
8. West Ham 5 8
9. Brentford 5 8
10. Aston Villa 5 7
11. Watford 5 6
12. Leicester City 5 6
13. Arsenal 5 6
14. Crystal Palace 5 5
15. Southampton 5 4
16. Wolverhampton 5 3
17. Leeds United 5 3
18. Newcastle 5 2
19. Burnley 5 1
20. Norwich City 5 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 16
2. Atletico Madrid 6 14
3. Real Sociedad 6 13
4. Sevilla 5 11
5. Valencia 6 10
6. Rayo Vallecano 6 10
7. Barcelona 5 9
8. Real Betis 6 9
9. Athletic Bilbao 6 9
10. Osasuna 6 8
11. Mallorca 6 8
12. Villarreal 5 7
13. Espanyol 6 6
14. Cádiz 6 6
15. Elche 6 6
16. Levante 6 4
17. Celta de Vigo 6 4
18. Granada 6 3
19. Getafe 6 0
20. Deportivo Alaves 5 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@