16.02.2021, 23:54 55

REGAİB KANDİLİ VE FAZİLETLERİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Yüce Allah, bütün yarattıklarını, fazilet ve meziyet bakımından ayrı ayrı yaratmıştır. İnsanı; akıl, fikir, irade ve zeka gibi özellikleriyle diğer yarattıklarına üstün kılmış, bütün varlıkları insanın emrine amade olarak yaratmıştır. Nitekim Allah (c.c) hazretleri bu hususu Kur’an-ı Kerim’in İsra Suresi’nin 7O. ayetinde şöyle beyan etmiştir; “Gerçekten biz, ademoğullarını üstün kıldık. Karada ve denizde taşıtlara yükledik ve onlara hoş rızıklar verdik. Kendilerini yarattıklarımızın pek çoğundan da üstün kıldık.”

Suların içinde zemzem suyu mukaddes olduğu gibi, kıblemiz olan Kabe de mekanların manevî faziletçe en mükaddesidir.

Sularda ve mekanlarda olduğu gibi zamanlar da feyiz ve fazilet bakımından müsavi değildir. On iki ayın içinde “Üç Aylar” diye anılan Recep, Şaban ve Ramazan ayları, rahmet ve mağfiret bakımından, diğer aylardan daha üstündür. Bu mübarek üç ayların içinde sırasıyla Regaib, Miraç, Berat ve Kadir gecesi gibi mübarek kandil geceleri vardır. Bu bol mağfiretli zaman dilimlerinin en kutsalı da Kadir Gecesi’dir.

Evet gecelerin içinde en kutsal geceler bu kandil geceleridir. Kandil gecelerinin en ulvisi de Kadir Gecesi, gelişi itibariyle en ilki de, 18 Şubat Perşembe gününü 19 Şubat Cuma gününe bağlayan gece, yani yarın gece idrak edeceğimiz “Regaib Gecesi" yani "Regaib Kandilidir." Bu eşsiz aylardaki manevi hazzı bir an önce tatmak için sevgili Peygamberimiz (s a v ), Recep ayını gördüklerinde, şöyle dua ederlerdi: “Allah’ım! Recep ve Şabanı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl ve bizi Ramazana kavuştur”. (Fethür’rabbani 9/231,Keşfü-Hafa 1/186)

Yarın akşam idrak edeceğimiz Regaib gecesi, Allah’ü Teâlâ’nın rahmet, mağfiret ve inayetinin bol bol ihsan ve ikram edildiği bir gecedir. O sebeple müslümanlar,Yüce Allah’ın bu ikram ve ihsanına talip olmak için bu geceyi coşku ile karşılar, bin ümitle ihya etmeye gayret ederler.

İnsanoğlunun yaşadığı günlerde bir farklılık olmazsa, belli alışkanlıklarıyla rutin hayatını devam ettirir gider. fakat alışkanlığının dışında ve ondan farklı olan durumlarla karşılaşınca, kendine bir çeki düzen verir ve kendini ona göre ayarlar. Bir çiftçi harman zamanı için önceden tarlasını sürer, eker ve zamanı gelince ekini biçer, harmanını kaldırır ve arzu etmiş olduğu hasılatı elde eder. Fakat sürmez, ekmez, biçmezse, yani bu işlerin yapılacağı zamanlarda da normal günler gibi davranırsa istediği hasılatı elde demez.

İşte müminlerin hayatında da mutat gün ve geceler arasında, fazlasıyla sevap kazanacağı günler ve geceler vardır. Bu müstesna ve mübarek gecelerde mümin diğer günlerde olduğu gibi yaşarsa gerekli manevi ecri alamaz.

Allah Teâlâ hazretleri günler içinde Cuma gününü, aylar içinde Ramazan ayını ve yıllar içinde de Üç ayları mübarek kılmıştır. Yine Zilkade, Zilhicce ve Muharrem ayları da yılın kutsal aylarıdır. Geceler içinde de Kadir, Berat, Miraç, ve Regaib Gecelerini diğer gecelerden feyiz ve manevî bereket bakımından çok üstün kılmıştır. O halde mümin, bu farklı gün ve gecelerde diğer zamanlardan farklı ibadet , itaat ve davranışlarda bulunmalıdır.

Mübarek üç aylardaki, kudsi gecelerden ilki olan Regaib Gecesi, ihsanlara, ikramlara ve ilahî tecellilere sahne olacağı bildirilen bir gecedir. Bu gecede yapılacak dua, tevbe, istiğfar ve ibadetler, günahların affına inşallah vesile olacaktır. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yapılan duaların kabul olacağını şu hadis-i şeriflerinde bizlere bildirmiştir; “Beş gece vardır ki onlarda yapılan dualar geri dönmez, kabul olunur. Bu geceler; Recep’in ilk Cuma gecesi (Regaib Gecesi), Şaban'ın yarısında bulunan gece (Berat Gecesi), Cuma gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir.” Diğer bir Hadis-i Şerifte de Regaib gecesinin Allah’ın lütuf, merhamet ve ihsanının bol olacağı bildirilmiştir.

Regaib gecesini gerektiği şekilde değerlendirip, Rabbimizin lütfundan, ikramından, ihsanından istifade etmeliyiz. Bu kutsi gecnin gündüzünde oruç tutmalıyız ve bu geceden itibaren mübarek ayların feyiz ve bereketinden yararlanmaya hazırlanmalıyız. Diğer gecelerden daha ziyade ibadet ve itaatte bulunmalıyız. Tevbe ve istiğfar etmeliyiz. Hata ve kusurlarımızı telafi etmeliyiz. Kandil gecesinin manevî feyiz ve bereketini aile bireylerimize de anlatmalıyız. Onlarında bu mübarek gecenin feyzinden istifade etmelerine çalışmalıyız.

Evet, Regaib Kandilinin gündüzünde ouç tutulmalı, küsler ve darğınlar barışıp kucaklaşmalı, fakir fukara, dul, yetim ve muhtaçlar ihsan ve ikramlarla sevindirimelidir. Regaib Kandilinin gecesinde ise; buluğa ermiş çocuklarımızı da yanımıza alarak camiye gidilmeli, vaaz-u nasihat ve mevlid-i şerif dinlenilmeli, cemaatle namaz kılınmalı, toplu yapılan dualara iştirak edilmelidir. Eve gelince; anne baba ve diğer büyüklerin elleri öpülerek gönülleri alınmalı, ev halkı ile bizzat, uzakta olan eş dost ve akrabalarla telefon veya mesajla tebrikleşilmeli, çocuklar ve evhalkı hediye ve ikramlarla sevindirilmeli, geçmişlere Fatiha ve Yasinler okunmalı, tevbe ve dualar edilmeli, Kuran’ı Kerim okunmalı, geçmiş namazlar kılınmalıdır.

Bir daha Regaib gecesine ulaşmadan ölüp hesap vermek için huzuru ilahiye gideceğimiz düşünülerek geçmiş günahlarımıza dönülmeyen bir tövbe ile tövbe edilmeli, eski hatalarımızı bir daha yapmayacağımıza Allah'a söz vermeliyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, bütün Müslümanların ve okurlarımın, Üç aylarını ve Regaib kandillerini tebrik ediyorum. Regaib Kandilin; ailelerimizin saadetine, milletimizin; birlik, beraberlik, kardeşlik, barış, huzur ve mutluluğuna, mazlum Müslümanların kurtuluşuna ve tüm insanlığın huzur, barış, hidayet ve Korona Virüs belasından kurtuluşuna vesile olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu vesile ile cephede düşmanla çarpışmakta olan Mehmetciğimize muzafferiyetler diliyorum. Yüce Allah’tan şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifalar, şehit ve gazi yakınlarına da sabrı cemil ihsan eylemesini niyaz ediyorum.

Ankara’dan selam,sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@