25.02.2021, 23:31 38

RECEP AYININ FAZİLETLERİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Halk arasında üç aylar diye bilinen aylar, ay takvimine göre yılın on iki ayından Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Görüldüğü gibi Recep ayı üç ayların birincisidir. Yıl içinde yer alan beş mübarek kandil gecesinin dördü bu kutsal aylardadır. Sadece Mevlit kandili bu ayların dışında ve Rebi-ul evvel ayının onikinci gecesidir.

Recep, Şaban ve Ramazan ayları öyle mübarek aylar, kandil geceleri de öyle mübarek gecelerdir ki, onlar hakkında nice ayetler ve hadisler vardır. Peygamber Efendimiz (sav) bir hadislerinde: “Recep Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır” buyurmuştur. Allah Resulü üç ayların birincisi olan Recep ayı girince: “Allah’ım Recep ve Şaban’ı bizim için hayırlı, bereketli ve mübarek kıl ve bizi Ramazan’a kavuştur” diye dua ederdi.

Recep ayı İslam’dan önceki Cahiliye döneminde de halk arasında itibar olunan, çok değer verilen bir aydı. Her zaman çapul yapan, okunu torbasına, kılıcını kınına koymayan, zayıfı ezen, kan davası güden, eline geçeni yagmalayan cahiliye Arapları, Recep ayı girince bu alışkanlıklarına son verir, Recep ayı hürmetine evine çekilir, kılıcı kınına, oku torbasına koyar, hatta kan davası için aramakta olduğu baba katilini dahi görse kılıcı kınından, oku torbasından çıkarmazdı.

Bu mübarek ayların yılın diğer aylarına olan manevi üstünlüğünü sevgili peygamberimiz: “Recep ayının diğer aylara olan üstünlüğü, Kur’an-ı Kerim’in diğer semavi kitaplara olan üstünlüğü, Şaban ayının diğer aylara olan üstünlüğü, benim diğer peygamberlere olan üstünlüğüm ve Ramazan ayının diğer aylara olan üstünlüğü ise Allah’ın yarattıklarına olan üstünlüğü gibidir” sözleri ile en güzel şekilde ifade buyurmuş ve benzetmeler yapılmıştır. Bu benzetmelerden bazıları şöyledir:

“Recep cezayı terk içindir, Şaban amel ve vefa içindir, Ramazan sıdkı sefa içindir”, “Recep tövbe ve nedamet ayıdır, Şaban muhabbet ayıdır, Ramazan ise kurbet (ilahi yakınlık) ayıdır”.

“Recep hürmet ayıdır, Şaban hizmet ayıdır, Ramazan ise nimet ayıdır”.

“Recep ekme ayıdır, Şaban sulama ayıdır, Ramazan da toplama ayıdır”.

Üç aylarla ilgili olarak tövbe suresinin 36. ayetinde mealen:

“Doğrusu, Allah’ın gökleri ve yeri yarattığı günkü kesin hükmünde ayların sayısı Allah katında 12’dir. Onlardan dördü haram aylarıdır. Bu ayların haram kılınışı (Hz. İbrahim’den gelen) doğru dinin hükmüdür. Onun için bilhassa bu aylarda nefislerinize zulmetmeyiniz. Bununla beraber, müşriklerin sizinle top yekûn harp ettikleri gibi sizde onlarla toptan harp edin ve bilin ki Allah (cc) fenalıklardan sakınanlarla beraberdir” buyrulmaktadır.

Ayeti kerimede ifade edilen dört tane haram ayları Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Recep aylarıdır. Recep ayı sonradan Cemâziyel ahir ayı ile yer değiştirmiştir.

Yukarıdaki ayeti kerime, Mekke’nin fethinden önce, Medine’den Mekke’ye gelen müminlerin: “Biz haram aylarında müşriklerle (eski alışkanlıklarından dolayı) savaşmayız” demeleri üzerine nazil olmuştur, yani gönderilmiştir.

O halde bu ayların kadir ve kıymetini bilelim. Bu aylarda ibadetlerin çok sevaplı, bereketli ve makbul olduğunu hatırlayalım. Bu ayların kadrini bilmeyenler ziyandadır. Bu aylarda kötülük yapanlar ise hüsrandadır.

Peygamber efendimiz (sav): “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar kesin olarak red olunmaz, kabul olunur. Bunlar; Recep ayının ilk cuma gecesi, Cuma geceleri, Şaban ayının on beşinci gecesi, Ramazan ve Kurban Bayramı geceleridir” buyurmuştur. Görüldüğü gibi bu gecelerin ikisi bir arada Regaib kandilinde yaşanmaktadır. Regaip kandili Recep ayının ilk Cuma gecesidir, o gece aynı zamanda Cuma gecesidir.

RECEP AYINDA ORUÇ TUTMAK ÇOK SEVAPTIR

Recep ayının ilk, orta ve son günlerinde oruç tutmanın faziletine dair bazı hadisler rivayet edilmiştir. Said b. Cübeyr (r.a), İbn-i Abbas (r.a)’dan şöyle duyduğunu söylemiştir. “Rasulullah Recep ayında bazen o kadar çok oruç tutardı ki, biz onu hiç iftar etmeyecek zannederdik. Bazen de o kadar çok iftar ederdi ki, biz onu artık hiç oruç tutmayacak zannederdik”.

Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hasan (r.a) “Recep ayında bir gün oruç tutan kimse 30 sene nafile oruç tutmuş gibi sevaba nail olur” buyurmuştur.

Ebu Said El Hudri’ye Recep ayında oruç tutanlar için mükâfat nedir diye soruldu. Resulullah Efendimiz bir gün tutana Firdevs cenneti, iki gün tutana dünya ağırlığınca mükâfat, üç gün tutanın cehennemle arası bir yıllık mesafe kadar açılır buyurmuştur.

Enes ibni Malik hazretleri de peygamberimizin, “Cennette bir nehir vardır. Suyu sütten beyaz, baldan da tatlıdır. Bir kimse Recep ayında bir gün oruç tutarsa, Allah onu bu nehirden sular” buyurduğunu rivayet etmiştir.

Yine Resulullah efendimiz bir hadislerinde mealen: “Cennette bir saray vardır ki, ona Recep ayında oruç tutandan başkası giremez” buyurmuştur.

Sevgili peygamberimiz başka bir hadislerinde de: “Bir kimse Recep ayında üç gün oruç tutarsa (perşembe, cuma ve cumartesi) Allah onun için 900 senelik nafile ibadet sevabı yazar” buyurmuştur.

RECEP AYINDA İYİLİK YAPMAK , SADAKA VERMEK VE NAMAZ KILMAK

Kâinatın efendisi sevgili peygamberimiz Muhammet Mustafa (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde: “Bir kimse Recep ayında bir miktar sadaka verirse, Allah-u Teâlâ onu cehennemden uzaklaştırır. Bu uzaklık bir karganın ömrü boyunca uçtuğu mesafe kadardır.” (Karga beş yüz sene yaşar)

Bir başka hadislerinde de: “Recep ayında müminlere yapılan iyilikler, tutulan oruçlar, günahları temizler. Çünkü Recep ayının bir ismi de Şehrül Mutahhar”dır. Günahın temizlenmesi demek ise kişinin yüksek derecelere ulaşması demektir” buyurmuştur.

Sevgili peygamberimiz (sav) Recep ayının ilk hilalini görünce Selman-ı Farisi’ye “Ey Selman; kadın erkek kim Recep ayında her rekâtında bir fatiha üç ihlâs ve üç kâfirun suresi okuyarak otuz rekât namaz kılarsa veya geçmiş namaz kılarsa Allah’ü Teâlâ onun günahını affeder. Ona yılın tamamını nafile oruç tutmuş sevabı verir. O kimse gelecek yıla kadar namaz kılanlardan olur, o kimse mahşer yerinde susuzluktan emin olur” buyurmuştur.

Saygı değer okuyucularımın üç aylarını ve kandillerini kutlar, bu eşsiz gün ve gecelerin dua, tövbe ve ibadetlerimizin kabulüne, her türlü günahlarımızın affına, vücutlarımızın sıhhatine, ailelerimizin mutluluğuna, milletimizin birlik beraberlik, kardeşlik ve huzuruna, mazlum Müslümanların kurtuluşuna ve her türlü hayırların fethine ve şerlerin define vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.

Bu vesile ile başta Gara şehitlerimiz olmak üzere bütün şehitlerimize ve geçmişlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize de sağlık ve mutluluklar diliyorum, dualarımla.

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dualarımla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@