06.06.2020, 00:02 68

RAMAZAN’IN ARDINDAN-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Abdullah ibni, Amr ibni As (r.anhüma) diyor ki: Peygamber bana, “Bir zamanlar geceleri ibadet ederken, sonra gece ibadetini bırakan falan kimse gibi olma” buyurdu.(Nesai Kıyamü’l leyl 17) Yani iyi ve salih ameller, devamlı olmalıdır, bir zaman var bir zaman yok olmamalıdır. Nitekim Hz. Aişe validemizin rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz: “Allah’ın en fazla sevdiği amel, az da olsa devamlı olan ameldir” buyurmuştur.(Ebu Davud, Tatavvu; 27))

Allah dostu Mevlana Hazretleri Ramazanda terk edilen kötü huy ve alışkanlıklara, Ramazandan sonra tekrar dönenler için; “Kötü huy ve alışkanlıklar çalıya benzer. Çalıyı zamanında sökmezsen ondan kurtulamazsın. Çünkü çalı köklenir kuvvetlenir, sen ihtiyarlarsın gücün kalmaz.” Onun için gufran ayında terk ettiğimiz kötü huy ve alışkanlıklarımıza geri dönmeyelim, hele gencim, ilerde bırakırım bunları demeyelim, biz kaybederiz.

Yine bir Allah dostu da, Ramazanda Allah’ın rızasını kazandıran güzel amelleri yapıp, Ramazandan sonra kendini günahkâr edecek eski kötü alışkanlıklarına dönenlerin halini, dikiş diken bir kadına benzeterek; “Dikiş diken kadın, eğer ipliğin ucunu düğümlemezse, bin bir emekle diktiği dikişi, ipin ucunu çekince sökülür ve emeği havaya gider” diyor. Ramazanda günahları terk eden, oruç tutan namaz kılan ve sair ibadet ve itaatleri yaparak, Ramazan bayramına günahları af olmuş ve annesinden doğduğu gün gibi günahsız çıkan, fakat Ramazandan sonra ibadetleri ve iyi amelleri terk ederek eski kötü ve kendisini günahkâr eden amelleri yapmaya devam eden Müslümanın halini, dikiş diken ve ipliğini düğümlemeyen, onca emekle diktiği dikişi ipliği bir çekme ile söken kadının durumuna benzetiyor. İkisinin de emeği boşa gidiyor, eli boş kalıyor.

Netice olarak; Ramazan boyunca iyi kul olmaya gayret edip, Ramazandan sonra, nasıl olsa Ramazanda epey yol aldım deyip gevşemeyelim, tekrar kötülüklere ve günahlara dönmeyelim. Veya;

Ben nasıl olsa Ramazanda bile ıslah olmadım, Ramazandan sonra hiçte ıslah olmam demeyeli, Ramazandan sonra da istikamet düzeltilebilir. Geçmiş günahlara tevbe edilerek şeytani yol terk edilip Rahmani yola gelinir.

kul olmak ve iyi kul olmayı ölene kadar devam ettirmek çok çok önemlidir. Yazımızı konu ile ilgili güzel bir misalle tamamlayalım.

Şahı Nakşibendi Hazretlerine;

-Mahallemizde bir zat var. Bazen sabah namazını Kâbe’de kıldığı söyleniyor ne dersiniz diyorlar. Hazret, “önemli değil” diyor.

-Bu zat Dicle ırmağının üzerinde batmadan yürüyor diyorlar. Hazret yine, “önemli değil” buyuruyor.

-Bu kişi bahçesi yaş ve çamurlu olunca, seccadesin yukarı atıyor, seccade havada duruyor ve onun üzerinde namaz kılıyor diyorlar. Şahı Nakşibendi Hazretleri yine “önemli değil” diyor.

Hazrete bu defa, o önemli değil, bu önemli değil diyorsunuz. O halde önemli olan nedir diye soruyorlar. Hazret o zaman, “Önemli olan, bunları ölünceye kadar korumaktır” diye cevap veriyor.

Hakikaten bir Müslümanın Ramazan boyunca Allah’a gerçek bir kul, Peygambere layık bir ümmet olarak yaşayıp kendisini affettirmesi çok çok güzel, gıpta edilecek bir durumdur. Fakat bundan daha önemlisi müminin bu halini ölünceye kadar koruyabilmesidir.

Allah cümlemizi Ramazanda günah kirlerinden arınan ve ölünceye kadar bu safiyetini koruyanlardan eylesin.

Evet merhabalarla karşıladığımız mübarek Ramazan ayını,

Bu ayda oluyor, Kadir gecesi.

Gündüze benziyor anın gecesi.

Bu aya ermedi, gitti nicesi.

Elveda elveda ya şehri Ramazan.

Elfirak elfirak gidiyor mübarek.

Teravih kılmayan yüzü karalar.

Hakkın divanına nasıl varalar.

Dizin dizin Cehenneme girerler.

Elveda elveda ya şehri Ramazan.

Elfirak elfirak gidiyo mübarek

Alayi canımız canan bizimdir.

Ayet tefsiri Kuran bizimdir.

Muhammed Mustafa sultan bizimdir.

Elveda elveda ya şehri Ramazan.

Elfirak elfirak gidiyor mübarek.

Diyerek veda ediyoruz. Rabbim cümlemizi sağlık ve afiyet içirişinde daha nice Mübarek Ramazan aylarına kavuştursun. AMİN

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dualarla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@