21.05.2021, 22:48 30

RAMAZANA VEDA EDERKEN-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bakın Ramazanda kulluğunda eksikliği olmadığı halde, Ramazandan sonra ibadete son verenlerin halini Rabbimiz, Nahl suresinin 92. ayetinde güzel bir misalle nasıl anlatıyor. “ Sakın ha, eğirdiği ipi kuvvetle büktükten sonra, bozan kadın gibi olmayın.”  Onca emekle ipini eğirip büktükten sonra, onu bozarak emeğini boşa çıkaran kadın gibi olmayın, yani Ramazan boyunca kulluk yapıp Allah’ın af ve mağfiretini kazandıktan sonra, Ramazan bitti diye ibadet ve itaati terk ederek ve yeniden günahlara ve isyanlara dönerek Ramazandaki emeğinizi boşa çıkarmayın demek oluyor.    
Abdullah ibni, Amr ibni As (r.anhüma) diyor ki: Peygamber bana, “Bir zamanlar geceleri ibadet ederken, sonra gece ibadetini bırakan falan kimse gibi olma” buyurdu.(Nesai, Kıyamül leyl 17) Yani iyi ve salih ameller, devamlı olmalıdır, bir zaman var bir zaman yok olmamalıdır. Nitekim Hz. Aişe validemizin rivayet ettiği bir hadiste Efendimiz: “Allah’ın en fazla sevdiği amel, az da olsa devamlı olan ameldir” buyurmuştur.(Ebu Davud, Tatavvu; 27))
Allah dostu Mevlana Hazretleri Ramazanda terk edilen kötü huy ve alışkanlıklara, Ramazandan sonra tekrar dönenler için; “Kötü huy ve alışkanlıklar çalıya benzer. Çalıyı zamanında sökmezsen ondan kurtulamazsın. Çünkü çalı köklenir kuvvetlenir, sen ihtiyarlarsın gücün kalmaz.” Onun için gufran ayında terk ettiğimiz kötü huy ve alışkanlıklarımıza geri dönmeyelim, hele gencim, ilerde bırakırım bunları demeyelim, biz kaybederiz.
Yine bir Allah dostu da, Ramazanda Allah’ın rızasını kazandıran güzel amelleri yapıp, Ramazandan sonra kendini günahkâr edecek eski kötü alışkanlıklarına dönenlerin halini, dikiş diken bir kadına benzeterek; “Dikiş diken kadın, eğer ipliğin ucunu düğümlemezse, bin bir emekle diktiği dikişi, ipin ucunu çekince sökülür ve emeği havaya gider” diyor. Ramazanda günahları terk eden, oruç tutan, namaz kılan ve sair ibadet ve itaatleri yaparak, Ramazan bayramına günahları af olmuş ve annesinden doğduğu gün gibi günahsız çıkan, fakat Ramazandan sonra ibadetleri ve iyi amelleri terk ederek, eski kötü ve kendisini günahkâr eden amelleri yapmaya devam eden Müslümanın halini, dikiş diken ve ipliğini düğümlemeyen, onca emekle diktiği dikişi, ipliği bir çekmekle söken kadının durumuna benzetiyor. İkisinin de emeği boşa gidiyor, eli boş kalıyor, Allah korusun.
Netice olarak; Ramazan boyunca iyi kul olmaya gayret edip, Ramazandan sonra, nasıl olsa Ramazanda epey yol aldım deyip gevşemeyelim, tekrar kötülüklere ve günahlara dönmeyelim. Veya;
Ben nasıl olsa Ramazanda bile ıslah olmadım, Ramazandan sonra hiçte ıslah olmam demeyelim. Ramazandan sonra da istikamet düzeltilebilir. Geçmiş günahlara tevbe edilerek şeytani yol terk edilip, Rahmani yola gelmek mümkündür.
İyi kul olmak ve iyi kul olmayı ölene kadar devam ettirmek çok çok önemlidir. Yazımızı konu ile ilgili güzel bir misalle tamamlayalım.       
Şahı Nakşibendi Hazretlerine;
-Mahallemizde bir zat var. Bazen sabah namazını Kâbe’de kıldığı söyleniyor ne dersiniz diyorlar. Hazret, “önemli değil” diyor.
-Bu zat Dicle ırmağının üzerinde batmadan yürüyor diyorlar. Hazret yine, “önemli değil” buyuruyor.
-Bu kişi bahçesi yaş ve çamurlu olunca, seccadesini yukarı atıyor, seccade havada duruyor ve onun üzerinde namaz kılıyor diyorlar. Şahı Nakşibendi Hazretleri yine “önemli değil” diyor.
Hazrete bu defa, o önemli değil, bu önemli değil diyorsunuz. O halde önemli olan nedir? diye soruyorlar. Hazret o zaman, “Önemli olan, bunları ölünceye kadar korumaktır” diye cevap veriyor.
Hakikaten bir Müslümanın Ramazan boyunca Allah’a gerçek bir kul, Peygambere layık bir ümmet olarak yaşayıp kendini affettirmesi çok çok güzel, gıpta edilecek bir durumdur. Fakat bundan daha önemlisi müminin bu halini ölünceye kadar korumasıdır.
Allah cümlemizi Ramazanda günah kirlerinden arınan ve ölünceye kadar bu safiyetini koruyanlardan eylesin. Âmin.
Evet, merhabalarla karşıladığımız mübarek Ramazan ayını,   
Bu ayda oluyor, Kadir gecesi.
Gündüze benziyor, anın gecesi.
Bu aya ermedi, gitti nicesi.
Elveda elveda, ya şehri Ramazan.
Elfirak elfirak, gidiyor mübarek.

Teravih kılmayan, yüzü karalar.
Hakkın divanına, nasıl varalar.
Dizin dizin, Cehenneme girerler.
Elveda elveda, ya şehri Ramazan.
Elfirak elfirak, gidiyor mübarek

Alayi canımız, canan bizimdir.
Ayeti tefsiri, Kuran bizimdir.
Muhammed Mustafa, sultan bizimdir.
Elveda elveda, ya şehri Ramazan.
Elfirak elfirak, gidiyor mübarek.
Diyerek, onbir ay yolunu hasretle beklediğimiz, Allah’ın izni ile kavuştuğumuz ve bir aydır beraber olduğumuz mübarek Ramazan ayından, bin bir hüzünle ayrılıyor ve ona veda ediyoruz.
Ayların sultanından ayrılırken, onu şanına yaraşır bir şekilde uğurlamak gerekir. Bu uğurlama tarzını Peygamber efendimiz hadislerinde; “ Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilâve ederse, sanki yılın tamamını oruç tutmuş gibi olur” buyurarak öğretmiştir.(Müslim, sıyam, 204) Halk arasında “Gönderme orucu” diye bilinen bu uğurlama orucunu tutanlar, Ramazanla birlikte 36 gün oruç tutmuş olurlar. Yüce Allah (c.c.)  bire on sevap verdiğine göre, 36x10=360 gün, yâni bir yıl oruç tutmuş gibi olurlar Allah’ın inayeti ile. Onun için bu gönderme orucu ile veda edelim Mübarek Ramazan ayına inşallah.
Rabbim cümlemizi bu Ramazan ayının sonunda, kendisinden razı olduğu kullarından eylesin.
Yine cümlemizi, sağlık ve afiyet içerisinde, daha nice Mübarek Ramazan aylarına kavuştursun.
Yüce Allah (c.c.) milletimize birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde huzur ve güvenle ebediyyen yaşamayı nasip ve müyesser eylesin.
Cenab-ı Hak, ordularımızı ve emniyet güçlerimizi Din, Devlet, Vatan ve Millet düşmanlarına karşı, yurt içinde ve yurt dışında, karada, havada ve denizde daima mansur ve muzaffer eylesin.
Amin. D.K.
Ankara'dan selam, sevgi, saygı ve dualarla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@