11.05.2018, 00:32 224

RAMAZANA GİRERKEN

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bilindiği gibi bu yılki Ramazan ayı, 16 Mayıs Çarşamba günü başlamaktadır.

O halde akıllı ve buluğ çağına girmiş olan kadın erkek her Müslüman, farz olan bu yılki Ramazan orucunu 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü tutmaya başlayacaktır. 15 Mayıs 2018 Salı günü akşamı ilk teravih namazı kılınacak ve o gece de ilk sahura kalkılacaktır.

Ramazan ayının hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.

Oruç bir ibadettir ve İslam’ın beş temel esasından birisidir. Farziyeti (farz olması) kitap (Kur’an) ve sünnetle sabittir. Nitekim yüce Allah (c .c.) “Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, oruç size de farz kılındı.” buyurmaktadır.(Bakara/183) Peygamberimiz de hadislerinde; “ Mübarek Ramazan ayı geldi. Yüce Allah bu ayda oruç tutmayı farz kılmıştır. Ben de bu ayın gecelerinde Teravih namazı kılmanızı sünnet ittihaz ettim. Bu ayda gök kapıları açılır. ( Kulu Allah rızasına götüren fırsatlar çoğalır.) Bu ayda Cehennem kapıları kapanır. Cehenneme gitmeye sebep olan haller azalır.) Ve bu ayda Şeytanlar bağlanır. ( Şeytana uymaktan daha çok sakınılır.) Allah’ın bu ayda, bin aydan daha hayırlı bir gecesi (Kadir gecesi) vardır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan, büyük bir mahrumiyete duçar olmuştur.” buyurmaktadır.

Orucu tutanlar sevabına nail olurlar. Mazeretsiz tutmayanlar büyük günah işlemiş olurlar. Orucu inkar etmek ise küfürdür.

Oruç açlık demek değildir. Oruç perhiz de değildir. Oruç Allah’ın emri olan bir ibadettir ve günahlara kefarettir. Oruç, sabah imsak vaktinden akşam gün batıncaya kadar Müslümanın ibadet niyetiyle yeme, içme ve cinsi arzulardan kendisini tutmasıdır, yani orucu bozan şeylerden hiçbirisini yapmadan kendisini alıkoymasıdır.

Oruç tutmaya başlama vaktine imsak, orucu bozma vaktine de iftar denir. O halde oruç, imsak vaktinden iftar vaktine kadar tutulur ve bilerek kasıtlı olarak bozulmaz Bu şekilde kasıtlı olarak orucunu bozana kefaret gerekir. O da 60, gün peş peşe kesintisiz oruç tutmak demektir. Oruç ile ilgili meseleleri ilmihal kitaplarından öğrenmemiz, tereddüt ettiklerimizi cami görevlilerine ve müftülük yetkililerine sorup öğrenmemiz mümkündür. .

Bilindiği gibi Ramazan ayında Sabah ezanları, sahurun sonunda imsak vaktinde, yani sabah namazı vaktinin ilk anında okunmaktadır. Ezanlar imsak vaktinde okunduğu için ezanla birlikte yeme, içme biter. Çünkü artık oruç başlamıştır. Ezan bittikten sonra sabah namazı da kılınabilır. Bunlara çok dikkat edilmelidir.

Ramazan ayı boyunca camilerde vaaz edilir, Hatm-i şerifler okunur. Oruçlu olan insanların bunları takip etmesi, vaktini kahve köşelerinde ve sair yerlerde boş ve malayani sohbetlerle boşa geçirmemelidir. Ramazan boyunca hatim okuyan ve okunan hatmi dinleyenlerin hatmin sonunda makbul olan duaları vardır. Camilere bir hayrı öğrenmek veya öğretmek maksadıyla gidenlere de tam bir hac sevabı vardır. O halde Ramazan bunları kazanmak için güzel bir fırsattır.

Peygamber Efendimiz Ramazan ayı ile ilgili bir hadislerinde, “ Kim farz olduğuna inanarak, Allah rızası için Ramazan orucunu tutarsa, Allah onun bütün geçmiş günahlarını affeder” buyurmaktadır. Ulu olan Allah’ta (c. c.), bir kutsi hadiste şöyle buyuruyor; “İnsanoğlunun yaptığı bütün ibadetler kendisi içindir. Oruca gelince o, sırf benim rızamı kazanmak uğruna yapılan ibadet olduğu için, karşılığında vereceğim mükafatı da ancak ben bilirim, ben tayin ederim.” buyurmaktadır. Evet, Allah Teala bir iyiliğe ondan yedi yüze kadar sevap yazar, ama oruç ibadetine ne kadar sevap vereceğini ancak kendisi bilir. O’nun rahmeti, mağfireti, ikramı ve ihsanı boldur. Yeter ki kul buna layık olsun.

Ramazan ayı geçmiş günahların affı, duaların kabulü ve ibadetlere bol bol sevabın alındığı bir fırsat ayıdır. Efendimiz, “ Ramazana ulaşıp da, kendisini cennetlik bir kul haline getiremeyenlere yazıklar olsun “buyurmaktadır. O halde, irademiz elimizde ve canımız tenimizde iken bir Ramazana daha ulaşmış olmayı fırsat bilelim, belki bir daha ebediyen elimize geçmeyecek olan bu fırsatı iyi değerlendirelim. Kötü huy ve alışkanlıklarımıza son verelim. İyi huy ve meziyetler sahibi olmaya gayret edeli.

Bütün okuyucularımın ve Ümmet-i Muhammed’in mübarek Ramazan aylarını tebrik ediyorum. Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da müminlerin Cehennemden kurtuluşu olan Ramazan ayının, şahsımız, ailemiz, milletimiz ve tüm İslam alemi için her türlü hayırların fethine ve bütün şerlerin de define vesile olmasın yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Çorum’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@