22.04.2020, 00:03 155

RAMAZAN-I ŞERİF’E GİRERKEN

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bilindiği gibi 24 Nisan 2020 Cuma günü, mübarek Ramazan ayının birinci günüdür. Allah Teâlâ’ya şükürler olsun ki, bizleri bir gufran ayına daha ulaştırdı. Peygamberimiz (s.a.v.)’e de salat ve selam olsun ki, bu kutsal ayın fazilet ve bereketini ümmetine en güzel şekilde öğretti. 
Allah (c.c) hazretleri mahlûkatı aynı fazilette ve aynı meziyette yaratmamıştır. Her varlığın kendisine özgü bir değeri ve meziyeti vardır.
Cenab-ı Hak insanları da eşit seviyede ve aynı haslette yaratmamıştır. Mesela Adem’i, Nuh’u, İbrahim’i ve İmran ailesini (Allah hepsinden razı olsun) seçip âlemlere üstün kılmıştır. (Âl-i İmrân Suresi, 3)
Zaman ve mekanda da aynı farklılıklar vardır. Mesela; günler içinde Cuma, arefe ve bayram günleri, geceler içinde de Kadir, Berat, Miraç ve Regaip Geceleri diğer gün ve gecelerle kıyaslanmayacak şekilde üstün fazilet ve meziyetlere sahiptirler.
Bunun gibi aylar arasında da ramazan ayının ayrı bir hususiyeti, müstesna ve seçkin bir yeri vardır. On bir ayın sultanı olan Ramazan ayının şanı, Peygamber Efendimiz tarafından; “ Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da müminlerin cehennemden kurtuluşudur.” diye tescil edilmiştir.
Ramazan ayının beş önemli hususiyeti vardır. Kur’an-ı Kerim bu ayda gönderilmiştir. Peygamber Efendimiz bu ayda nübüvvete ermiştir. Oruç bu ayda farz kılınmıştır. Teravih namazı bu ayda kılınır. Ve bu ayın içinde bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi vardır.
Ramazan ayı günahlara da kefarettir. Büyük günahlardan sakınıldığı takdirde ramazanın kendisinden önceki Ramazan ile kendisi arasındaki zamanda işlenen günahların  affına vesile olacağını Rasulullah Efendimiz haber vermiştir.
Ramazan ayının cumalarının diğer cumalara olan üstünlüğü, bu ayın sair aylara olan üstünlüğü gibidir.
Ramazan ayında yapılan bir hayır diğer aylarda yapılan bir farz gibidir. Bu ayda ifa edilen bir farz ise diğer aylarda yapılan yetmiş farza bedeldir.
Bu ayda itaatkâr Müminler için cennet kapılarının açılacağı, cehennem kapılarının kapanacağını ve şeytanların zincire vurulacağını haber veren Efendimiz bir hadislerinde; “Kim farz olduğuna inanarak, Allah rızası için Ramazan ayında oruç tutarsa, Allah (c.c) onun geçmiş günahlarını affeder” buyurmuştur.
İslam’ın beş şartından biri olan ve bu ayda tutulan oruç, açlık ve susuzluğa karşı direniş ve dayanma gücü kazandıran, aktif bir sabır eğitimidir. Ayrıca oruç ibadeti, bireysel ve toplumsal hayatı disipline eden, nefsin arzu ve isteklerinden kişiyi uzak tutan bir irade eğitimidir. On bir ayın sultanı Ramazanda tutulan Oruç’un, o yılın geride kalan on bir ayında işlenen günahlara kefaret olacağını Peygamberimiz (s.a.v.) ümmetine müjdelemiştir.
Allah nasip ederse, 23 Nisan Perşembe günü ilk teravih namazını evlerimizde kılacağız ve o gece ilk sahura kalkacağız. 24 Nisan Cuma günü, buluğa ermiş bütün kız ve erkek çocuklarımızı, bizimle beraber oruca başlatacağız. Doktorun oruç tutamazsın dediği hastalar, oruç tutamayacak kadar yaşlı olanlar, hamile, emzikli, hayızlı ve nifaslı kadınlar oruç tutmazlar. Oruç tutma gücüne sonradan kavuşanlar, Ramazandan sonra Ramazanda meşru nedenlerle yediği orucu kaza ederler, hiç tutamayanlar ise fidye verirler. Yani yenilen her gün oruç için, fakire bir fitre miktarı para veririler
Ramazan ayı, insanı kötü huy ve alışkanlıklardan arındıran, tevazu, samimiyet, ihlas gibi iyi huy ve alışkanlıklar kazandıran, nefis muhasebesi yapmayı, tövbe istiğfar etmeyi, af ve mağfiret dilemeyi öğreten bir mübarek zaman dilimidir. O halde bu ay çok iyi değerlendirilmelidir,  
Evet, Ramazan ayının faziletini, kıymetini ve bereketini böyle bir kısa yazıda anlatmak mümkün değildir. Fakat bizler bu gerçekleri hakkıyla bilemiyoruz. Eğer gerçekleri bilseydik Ramazanın gelmesine gönülden sevinir, onun bitmemesini ister, ömrümüzün her anını, her gününü Ramazanmış gibi yaşama gayreti gösterirdik. Yazımızı Peygamber Efendimizin iki güzel hadisi ile noktalayalım:
“Kim Ramazan-ı Şerif’in gelmesi ile sevinirse, Allah (c.c) onun vücudunu cehennem ateşine haram kılar.”
“Benim ümmetim Ramazan ayının manevî feyiz ve bereketini hakkıyla bilselerdi, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi. ”
Değerli okuyucularımın mübarek Ramazan aylarını tebrik ediyor, bu kutsal ayın her türlü hayırların fethine ve her türlü şerlerin define, geçmiş on bir ayda işlediğimiz günahlarımızın affına vesile olmasını yüce Rabbimizden niyaz ediyorum. Rabbimiz bizleri, Ramazan nuruyla nurlanan ve günahlarından arınanlarından eylesin. Amin
Allah Teâlâ hazretleri, bu mübarek gufran ayı hürmetine bizleri, aziz milletimizi ve bütün insanlık âlemini, her türlü hastalıklardan, kazalardan, belalardan, musibetlerden ve Korona virüsü illetinden- korusun ve kurtarsın. Amin.
Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dualarla, hayırlı Ramazanlar.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@