25.07.2014, 17:44 353

RAMAZAN BAYRAMI

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Tarihte ve günümüzde hemen hemen her milletin, mensup oldukları dinleri ve milli değerleriyle ilgili olarak kutladıkları dini ve milli bayramları vardır.
Mensubu olmakla iftihar ettiğimiz ve şeref duyduğumuz yüce dinimizle alakalı olmak üzere, l5 asırdır bütün İslam aleminin ve asil milletimizin birlik, beraberlik, kardeşlik sevinç ve mutluluk içinde kutladığı, inşallah kıyamete kadar da kutlayacağı dini bayramlarımız bilindiği gibi Ramazan ve Kurban Bayramlarıdır. Cenab-ı Hakk’a hamdolsun ki, 28 Temmuz 2014 Pazartesi günü bir Ramazan Bayramına daha, Yüce Allah’ın inayetiyle ulaşmanın sevinç ve mutluluğunu yaşıyoruz.
Ramazan Bayramı sabahında, bir ay boyunca nefsimizle yaptığımız mücadeleyi kazanmanın huzuru ve mutluluğu içinde olacağız. Bu sevinci Müslümanlarla paylaşmak için Camilere Bayram namazı kılmaya gideceğiz. Bu bayram günü inşallah, dünyada sayıları bir milyarı aşan Müslümanların, gönüllerinde sevgi ve kardeşlik duygularının filizlendiği müstesna bir gün olacaktır.
Bayram günü, Ramazan münasebetiyle bir ay boyunca, camileri tıklım tıklım dolduran kadın erkek bütün müminlerin yüzlerinde sevinç ve neşenin parladığı, ilahi feyizlerin iman dolu kalplerde çağladığı, ulvi bir gündür.
Ramazan’da insanı isyana zorlayan ve daima kötülüğü emreden nefis bir ay boyunca, yapılan mücadele sonucunda mağlup edilmiştir. Tutulan oruçlar, kılınan namazlar, teravih namazları, dinlenen vaazlar, Okunan ve dinlenen Kur’an-ı Kerimler, hatim-i şerifler, verilen zekatlar, fitreler, sadakalar ve yapılan diğer yardımlarla, kalplerden günahların kirleri silinmiş, gözlerden hayrı ve iyiliği görmeye mani olan gaflet perdeleri kaldırılmıştır. Artık kalpler, Allah (c.c.) ve Peygamber (s.a.v.) sevgisiyle dolmuştur.
Ramazanı Allah’ın emrettiği ve Peygamberin öğrettiği şekilde ihya eden Müslümanlar, Peygamber Efendimizin (S.A.V.) “Kim farz olduğuna inanarak ve sevabını Allah’tan umarak Ramazan orucunu tutarsa, onun bütün geçmiş günahları af olunur” müjdesine nail olmuşlardır. Böylece Allah ile kul arasında yeniden günah kirlerinden uzak tertemiz ve beyaz bir sayfa açılmıştır. Önemli olan Ramazandan sonra bu sayfayı tekrar günah kirleriyle kirletmemeye ve temiz kalmasını sağlamaya çalışmaktır.
Bu bayram açlığın ne olduğunu bilen, açların halinden anlayan, duvar diplerinde boynu bükük, kalbi mahzun olarak duran, edep ve iffetinden dolayı başkalarına avuç açmayan fakir fukara, garip gureba, dul yetim öksüz ve kimsesizleri sevindiren müminlerin bayramıdır.
Ülkemizde ve dünyanın şurasında burasında dün varlıklı iken, ilahi takdir gereği maddi ve manevi tüm varlıklarını kaybeden biçare din kardeşinin imdadına koşup dünyada eşi görülmemiş yardımlaşma örneği sergileyen fedakâr, hamiyetperver Müslümanların bayramıdır bu bayram.
Bayram günleri, yetmiş altı milyon insanımızın, milli birlik beraberlik, kardeşlik, yardımlaşma ve dayanışma duygu ve düşünceleri içinde kucaklaştığı, arada ki kin, haset, çekememezlik, küslük, dargınlık ve düşmanlıkların kaldırılarak yerine dostluk ve kardeşliğin tesis edildiği çok ulvi ve müstesna günlerdir. Bu günleri bizlere ihsan eden ve bu duyguları bizlere yaşatan Allah’ımıza ne kadar şükretsek azdır.
Şunu da unutmayalım ki, bizim gibi Müslüman olan, fakat ülkesinde ki iç kargaşalıklar, iç savaşlar ve çeşitli huzursuzluklar nedeniyle bu bayram günlerini yaşayamayan din kardeşlerimiz de vardır yeryüzünde. Evinden ocağından, malından mülkünden, eşinden çoluk çocuğundan, akraba ve komşularından uzak, can mal ve namus güvenliğinden mahrum, şurada burada mülteci olarak yaşayan insanlar da var bu bayramda dünyada.
Filistin de, Suriye de, Irak da ve dünyanın şurasında burasında zalimin ölüm kusan son model silahlarının zulmünün altında inim inim inleyerek, büyük bir korku içerisinde aç, susuz ve perişan bir vaziyette yaşayan bu kardeşlerimize Allah’tan yardım dileyelim, onların en kısa zamanda zalimlerin zulmünden kurtularak mutlu olmaları için dua edelim ve elimizden gelen yardımı da onlardan esirgemeyelim.
Allah korusun, ülkemizin ve milletimizin de o durumlara düşmesine çalışan dış ve iç düşmanların olduğunu kesinlikle unutmayalım. Her an fırsat kollamak için pusuda bekleyenlerin, önce siyasi kargaşa çıkarmak, sonra bunu bahane ederek sokaklara dökülüp dün yaptıkları gibi, vurup kırmak, yakıp yıkmak, yağmalamak ve ortalığı karıştırarak iç savaşın çıkmasına zemin hazırlamak için çalışanların olduğunu sakın ha unutmayalım, bunlara kesinlikle fırsat vermeyelim.
Bu bayram günlerinde, büyüklerimizi ziyaret edip ellerini öperek, bayramlarını tebrik etmek suretiyle onları memnun etmeli ve hayır dualarını almalıyız. Evimizde ve çevremizdeki çocukları, başlarını okşayarak ve bayram harçlığı vererek sevindirmeliyiz. Fakir – zengin ayırmaksızın; yakınlarımızı, komşularımızı unutmayarak bayramlaşmalıyız. Eve bayramlaşmaya gelen akraba ve dostlara, şeker çikolata v.s. gibi helal olan şeyler ikram edilmeli, bira votka v.s. gibi haram olan şeyler ikram edilmemelidir.
Bizlere veda ederek ruhlarını Rahmet-i Rahman’a teslim edip ebedi aleme göç edenlerimizin kabirleri ziyaret etmeli, başlarında Yasinler, Tebarekeler ve Fatihalar okunarak ruhları şad edilmelidir.
Yetkililerce asker polis, hasta hapis, yaşlı ve yetimler de, bulundukları yerlerde ziyaret edilmeli ve bayramları kutlanarak bayram sevincine iştirakleri sağlanmalıdır.
Özet olarak; diri ölü, küçük büyük, akraba komşu, genç yaşlı, fakir zengin, tanıdık tanımadık, asker sivil toplumun her kesiminin bayram sevincine katılmasına katkıda bulunulmalıdır.
Yine bu günlerde, dargınlar barışmalı, kırgınlıklar ortadan kaldırılmalıdır. Kin, haset ve husumet duyguları yerini sevgi, saygı ve bağışlamaya terk etmelidir. Yalan, gurur, kibir, gıybet ve haset gibi manevi hastalıklardan korunmalı, İslam’ın güzel hasletlerinin sahibi olmalı, Kuran’ın nuru ile nurlanmalı, İslam’ın güneşi ile aydınlanmalı, aşk-ı Muhammedi ile yanıp tutuşarak, Rıza-i Bari’ye ulaşılmaya çalışılmalıdır.
Bayram günleri yapılacak duaların kabul olduğu günlerdendir. Onun için bayramda, şahsımız, ailemiz, milletimiz, İslam alemi, Müslümanlar ve tüm insanlık alemi için hayır dualar da edelim.
Bu güzel duygularla, saygı değer okurlarımın ve tüm Müslümanların Ramazan Bayramlarını tebrik ediyor, bu bayramın ailelerimizin saadetine, milletimizin huzur ve mutluluğuna, mazlum Müslümanların kurtuluşuna, her türlü hayırların fethine ve şerlerin de define vesile olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@