17.02.2017, 00:17 7831

PEYGAMBERİMİZİ ÖRNEK ALMAK 

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Yüce Allah’in insanlara son Peygamber olarak göderdiği Hz.Muhammet (s.a.v.) in hayatı yaşayan Kuran, ahlakı da Kuran ahlakıydı. O’nu Allah (c.c) insanlığa güzel bir örnek ve model olarak gönedermiştir. Efendimiz’in yüce bir ahlak üzere yaratıldığı Kuranda haber verilmiş, Kendisi de güzel ahlakı tamamlamak için göndiğini bildirmiştir. O’nu yakından görenler, tanıyanlar, rahle-i tedrisinde bulunanlar ve örnek alanlar da, hayatlarını yaşarken O’nun gibi yaşamaya özen göstermişlerdir. Aslında O’nun gösterdiği örnek anlayış ve yaşadığı sosyal adalete insanlık ulaşabilirse kurtulacak, benimseyebilirse o muhteşem anlayışı mutluluğa erecektir.  

Şimdi bu örnek hayattan bazı misaller sunalım. Bakalım günümüz insanının hedefinde kim var, birlik beraberliği, huzur ve saadeti hangi anlayışın özünde bulması mümkündür görelim.

Misallerimize, “Müslüman’ın derdiyle dertlenmeyen bizden değildir” buyuran Peygamber Efendimizin, çevresinin derdiyle dertlenme örnekliğinden başlayelım. Sonra da yetiştirdiği yöneticilerin bu anlayışa ne kadar sahip çıtıklarına ve bağlılıklarına bakalım.

Bir Kurban bayramı sabahı Peygamberimiz, namazdan sonra evine gelir. Kendisine erken kesilmiş bir kurban etinden hazırlanmış yemeği takdim ederler. Efendimizin daima tebessüm eksik olamayan yüzünde, bir terddüt işareti dolaşır ve hemen sorar oradakiler

-Şu anda çevremizdeki komşularımz da et yiyorla mı? diye sorar.

-Hayır derler, biz herkesten önce sizin için hazırladık. Önce siz yiyin, sonra onlara göndereceğiz dediler. Efendimiz elinin ucuyla tabağı öteye yiterek şöyle buyurdu.

-Götürün bu tabağı önümden. Komşumun yemediğini yemem, giymediğini de giymem. Ne zaman komşularımızın bacalarınadan et piştiğini gösteren dumanlar yükselirse o zaman getirin, onlarla birlikte et yiyebilir, onlarla birlikte bayram yapabilirim!..

İşte bu Resulullah Efendimizin komşularının yemediğini yememesinden, yani onların derdiyle dertlenmesinden bir misal.

Şimdi de her haliyle Peygamberi örnek alan ve O’nun halifelerinden olan Hz. Ömer’den bu konuda bir misal verelim.Bakalım Hz. Ömer yönettiği halkın dertleriyle nasıl dertleniyormuş.

-Hz. Ömer’e bir iftar sofrasında soğuk bir bal şerbeti  ikram ediyorlar. Bal şerbetini dudağına değdiren Hz. Ömer, birden geri çeker ve sorar.

-Bu ne?

Titrek ve ürkek bir sesle cevap verirler.

-Bal şerbeti, sizin için özel olarak hazırlamıştık efendim. Sert bir sesle sorar.

-Benim idare ettiğim halkım da, şu anda soğuk suyla hazırlanmış bal şerbeti içebiliyor mu?

-Nerede..? Efendim onlar hele bir sıcak suyu bulsunlar! Hz. Ömer kelimelere basa basa konuşur ve

-Ben der, yönettiğim insanların yemediğini yemem, içmediğini de içmem. Götürün bu soğuk bal şerbetini ve yumuşak ekmeği, getirin halkımın içtiği sıcak suyu, halkımın yediği kuru ekmeği. Halkından ayrı yaşayan yöneticilerden olmaktan Allah’a sığınırım.

Efendimizi örnek almak, O’nun yediği gibi yemek, O’nun giydiği gibi giyinmek ve O’nun kullandıkları eşyalar gibi eşyaları kullanmak demek değildir. Bil hassa O’nun gibi adil, doğru, dürüst, ahlaklı, sevecen, şefkatli ve merhametli olmaktır. Onun halifeleri ve komutanları da bu yönlerini örnek almışlardır. Bu konuda halifesinden bir misal vermiştik, şimdi bir de komutanından örnek verelim.

Suriye tarafında Rumlarla yapılan bir savaşta akşam olur, taraflar çarpışmalara ara verirler. Sıcak kumların üzerine sofralar serilir. Açlıktan takatsiz düşen mücahitler kuru ekmek, sıcak su ve yanık hurmadan ibaret olan sofralarına yönelirler. Ancak kumandan Halit bin Velid’in sofrasında kuru değil yumuşak ekmek, sıcak değil soğuk su vardır. Komutan hayretle sorar:

-Akşama kadar deve sırtında duran bu ekmekleri güneş nasıl kurutmamış? Suyu nasıl ısıtmamış?     Mutfak yetkilileri derler ki, biz bu ekmek ve suları eştiğimiz kum çukurlarında ki nemli zeminlerde sizin için sakladık!

- Komutan Halit bin Velid tekrar sorar. Askerlerimin sofralarında da böyle yumuşak ekmek ve soğuk su var mı?

-İlgililer, “ Hayır efendim, onların sofralarında develer üzerinde kurumuş ekmek ve ısınmış su var derler. Kumandan hiddetlendi.

-Kaldırın bu soğuk su ile yumuşak ekmeği. Bana askerimin yediği kuru ekmekle, içtiği sıcak sudan getirin. Savaşta askeri ile birlikte olup, yemekte onlardan ayrı olan komutanlardan olmaktan Allah’a sığınırım. Bizim örnek aldığımız zatlar böyle yapmıyordu, biz de yapmayız.

Rahmet Peygamberinin yaşayış, anlayış ve davranışlarından örnekler sunarken, bir daha ibret ve hayretle görüyoruz ve anlıyoruz ki, insanlık 21. Asırda bile bu ideal hedefe hala ulaşamamıştır.

Hakikaten; “Komşusu açken tok olarak uyuyan bizden değildir” paylaşım ve dert ortaklığına maalesef bu gün hala ulaşılamamıştır.

Bu gün insanlık, Rahmet, Şefkat ve Merhamet Peygamberi Hz. Muhammed’in, sadece paylaşım ve dert ortaklığı yönünü örnek alacak olsaydı, yeryüzünde bu günkü paylaşım farklılığı bu kadar olmazdı, birileri yiyip birileri bakmazdı, sokaklarda sosyal kıyametler kopmazdı, “Toklar açların halinden anlamaz” sözü revaç bulmaz, meşhur olmazdı.

Elhamdülillah müminiz, ehli iman insanlarız. Efendimiz, “ İmanın en üstün derecesi, kendin için istediğini, imam kardeşin için de istemen, kendin için istemediğini, iman kardeşin için de istememendir” buyurarak; dulu, yetimi, açı, susuzu, çıplağı, muhtacı, fakiri, fukarayı, kimsesizi, yaşlıyı, düşkünü, garibi, gurabayı v.s. görüp gözetmeyi, imanımızın en üstün derecesi olarak ilan etmiştir. O halde iftiharla deriz ki, İslamiyet’te, yani Kuran Medeniyetinde, “ Biri yiyip, biri bakmaz, sosyal kıyamette ondan kopmaz”

Neticeten, Allah’ın alemlere rahmet olarak gönderdiği, şanlı Peygamberimizi ve yaşantısını örnek almak ve O’nun gösterdiği yolda gitmek, insanlığı bu gün içine düşmüş olduğu bunalımdan selamet sahiline çıkaracak tek reçetedir. Yüce Allah (c.c) bu basireti insanlığa nasip eylesin, Çünkü kişisel, ailevi ve toplumsal kurtuluş, ancak ve sadece İslam’dadır.

Ankara’dan, selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@