03.03.2018, 00:21 212

PEYGAMBERİMİZİ İYİ TANIYALIM!-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Herkes nefsini düşünürken Hz. Peygamberimiz (s.a.v.), ümmetini düşünmüş; herkes kuvvetlinin yanında yer alırken o, zayıfın ve haklının yanında yer almış; herkes menfaatini düşünürken O, Allah’ın rızasını ve fazileti gaye edinmiştir. Peygamber Efendimiz, “Siz iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de gerçek mümin olamazsınız” prensibiyle; birlik, beraberlik, kardeşlik ve sevginin harcını koymuştur.

O, canına kasteden düşmanlarını bile fırsat elinde iken affetmiş, böylece büyüklüğün, hoşgörünün ve müsamahanın örneğini sergilemiştir.

O, “Komşusu aç iken, tok olarak sabahlayan bizden değildir” buyurarak paylaşmanın önemine işaret etmiştir.

O, “Bizi aldatan ve bize hile yapan bizden değildir” buyurarak; doğruluğun, dürüstlüğün ve samimiyetin önemini vurgulamıştır.

O, “suçlu kızım Fatıma da olsa cezalandırılır” diyerek adaleti, eşitliği vurgulamıştır. Efendimiz (sav) bir manada manevî hayatımız için; hava, su ve gıda gibi vazgeçilmez bir unsurdur.

Yüce Allah, O’na “Habibim” (Sevgilim) demiş, O’nu âlemlere rahmet olarak göndermiş, büyük şefaati (şefaat- uzmâ) O’na vermiş ve âlemi O’nun nuru ile yaratmıştır.

O, öyle bir peygamberdir ki, Habeş Kralı Necaşi onun için: “Allah’a yemin ederim ki, eğer O, ülkemde olsaydı O’nun ayakkabılarını taşır, ayaklarını yıkardım” demiştir.

O, öyle bir peygamberdir ki, Prens Bismark onun için: “Ey Muhammed! Sana muasır bir vücut olamadığım için çok müteessirim” demiştir.

O, öyle bir peygamberdi ki; şairlerin ve ediplerin ilham kaynağı, şiir ve nesirlerin konusu olmuştur. O,

“Arayı arayı bulsam izini,

İzinin tozuna sürsem yüzümü,

Hak nasip eylese görsem yüzünü

Ya Muhammed canım arzular seni” diyen Yunus’un,

“Sen, Ahmed-i Mahmud-u Muhammet’sin Efendim,

Hak’tan bize Sultan-ı Müeyyedsin Efendim” diyen Şeyh Galib’in,

“Yıllar geçti yâ Muhammed, aylar bize hep Muharrem oldu.

Akşam ne güneşli bir gece idi, eyvah o da, Leyle-i matem oldu” diyen Mehmet Akif’in ve

“Bahira’dan süzülen, bir yaş da ben olsaydım,

Okşadığın bir parça kumaş da ben olsaydım,

Senin için görülen bir düş de ben olsaydım” diyen Nurullah Genç’in ve daha nicelerinin gönül ve hülyalarını süslemiştir.

Emanet iki şey.

Peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) bize, emanet bıraktığı iki şeye yani, Kur’an-ı Kerim’e ve Sünnet-i Resulullaha, sımsıkı sarıldığımız zaman; fakirlikten zenginliğe, kavgadan kardeşliğe, kin ve düşmanlıktan hoşgörüye, cehaletten ilme ve dalaletten hidayete kavuşacağımızı vaat etmiştir. Üzülerek ifade etmek isterim ki bu gün ülkemizde, bazıları cehaletinden bazıları da ihanetinden dolayı, Peygamberimizin sünnetini hafife alarak, sünnet-i Resulullahı itibarsızlaştırmaya gayret etmektedirler. Allah onlara hidayet nasip eylesin.

O’na Muhtacız.

Bugün fert olarak, aile olarak ve toplum olarak o sevgiliye, O’nun manevî iklimine, getirdiği hoşgörüye, insanı dünya ve ahiret mutluluğuna götürecek evrensel mesajlar topluluğuna ne kadar da muhtacız değil mi?

Peygamber Efendimizin bu örnek hayatının ve getirdiği ilkelerin, bu zamana kadar olanlardan farklı bir üslup ve yaklaşımla, uzman kişiler tarafından yeniden anlatılması gerekmektedir.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sav)’i, gelişen dünya şartlarına yön verecek ve insanlığın yeni sorunlarına çözüm getirecek seviyede, yeniden tanımalı, tanıtmalı, yeniden anlamalı ve anlatmalıyız.

Bu yeniden tanıma ve tanıtmanın, dünyanın anlaşmazlıkları içinde bunalan insanlığa, bir ferahlık ve bir rahatlama getireceğine yürekten inanıyorum.

Peygamberi bilenlere, O’nun yolunda gidenlere, Kur’an ve Sünnete sımsıkı sarılanlara ne mutlu.

Ne mutlu dinini, devletini, milletini, ordusunu, yurdunu yuvasını, bayrağını sancağın, sevenlere ve Mehmetçiğimizin muzafferiyetine dua edenlere. Yüce Allah, kahraman ordularımızın ve emniyet kuvvetlerimizin yar ve yardımcısı olsun.

Ankara’dan, selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@