29.05.2020, 01:37 47

PEYGAMBERİMİZ (S.A.V) EVİMİZE GELSE NE YAPARDI?-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Saygı değer okuyucularım! Bu sohbetimizde “Acaba Peygamberimiz (s.a.v.) evimize gelseydi, ne söylerdi ve neyi nasıl yapardı”? diye düşünelim ve bu düşüncenin altında bir takım ihtimalleri sıralayalım diyorum, ne dersiniz?

Eğer, alemlerin Efendisi evimize gelmek isteseydi, önce kapımıza kadar gelirdi. Kapıyı üç defa çalar, içerisiden kimse cevap vermezse, çalmakta ısrar etmez, bırakır giderdi. Şayet kapı açılırsa, kapıyı açana selam verir, içeri buyur denilirse evimize teşrif ederdi. Hanemizin o anda misafir kabul etmeye müsait olmadığını bir şekilde anlarsa, söyleyeceğini kapıda söyler, utanma belası yarım ağız içeri buyur edilse bile, girmeden döner giderdi. Diyelim ki evimize girdi, önce orada bulunanlara selam verir, başköşeye oturmaz, gösterilen veya müsait olan yere otururdu.

Teşriflerinden dolayı ev halkının sevinç ve mutluluğunu görünce, kendisi de bizim evimizde bulunmaktan ve bizimle olmaktan sevinç duyduğunu, mutlu olduğunu söz ve davranışlarıyla belli ederdi. Evimizdeki varlığından dolayı, hiç birimizin rahatsız olmamasını, olağanüstü bir hazırlık yapılmamasını, kimsenin herhangi bir şekilde kendisinden çekinmemesini ve mahcubiyet duymamasını, kendisini ev halkından birisiymiş gibi kabul etmemizi isterdi ve kendisi de öyle davranırdı.

Oturur bizimle sohbet ederdi. Bize çeşitli öğütler verir; sabırlı, azimli, güçlü ve tedbirli olmamızı isterdi.

Mesela; “Sizi insan olarak yaratan, iman şerefi ile şereflendiren, sayısız nimetlerle donatan Allah’ı çok anın, devamlı hatırlayın, emirlerini yapın, yasaklarından kaçın, O’na ibadet ve itaat edin, isyan etmeyin, daima şükredin, nankörlük etmeyin derdi.

Bizlerin, kendisinin kardeşleri olduğumuzu, kendisinin irtihalinden asırlarca sonra, kendisini görmediğimiz halde Onun Hak peygamber olduğuna inandığımızdan dolayı, bizleri takdir ve tebrik ederdi.

Zor bir asırda yaşadığımızı; bir tarafta, iman esaslarına inanmamızı, dinimizin esaslarını, Peygamberimizin hayatını, ahlakımızın kurallarını öğrenmemizi ve ibadet etmemizi kolaylaştırıcı, bir takım güzel imkanlarımızın olmasını görerek sevindiğini söylerdi. Öbür taraftan da; bizi imanımızdan caydırmaya çalışan, dinimizi öğrenmemize engel olmak isteyen, hiç bir ahlaki kaide ve kural tanımayan, ibadetlerimizle alay eden, inananları hor ve hakir görenlerin de çokluğunu görerek üzüldüğünü ifade ederdi.

Bir başka taraftan da; şeytani tuzakları süsleyerek, gizleyerek, reklamını yapıp cazip göstererek, onlara ulaşmanın yollarını kolaylaştırarak, hatta bu konularda her türlü yardım ve desteği sağlayarak, bizi bu tuzaklara düşürmeye çalışan şer güçlerin de alabildiğine çoğalıp, çeşitlenip güç kazandığını ve durmadan dinlenmeden harıl harıl çalıştıklarını görerek de hayretler içinde kaldığını beyan ederdi.Ben inanıyorum ki sizler; ümmetimin kalbinde ki imanını muhafaza ederken, adeta elinde ateş tutarcasına zorlanarak tutacağı dönemde yaşıyorsunuz, Allah yardımcınız olsun, sizler sabredin Allah sabredenlerle beraberdir, Rabbim yardımcınız olsun.

Bollukta da, darlıkta da gece gündüz Allah rızası için, Allah yolunda infak edin, öfkelerinizi yenin, insanları affedin, takva sahibi olun ki Allah da sizleri sevsin ve sizinle olsun buyururdu.

Kelime-i Şehadetle benliğinize diktiğiniz iman ağacını, ibadetleriniz ile sulayarak güçlendirin, namaz kılın, oruç tutun, varlıklı iseniz zekat verin ve hacca gidin derdi. Kur’an ve sünnetten ayrılmayın, aranızda iman kardeşliğinizi yaşayın, saflarınızı sık tutun, araya fitneyi, fesadı ve düşmanı sokmayın, bir olun, beraber olun, güçlü ve kuvvetli olun buyururdu.

Aile toplumun temelidir, temel sağlam ise binanın sağlam olacağı gibi, aile sağlam ise toplum da sağlam olur. Eşler birbirlerine Allah’ın emanetidirler, emanete ihanet günahtır. Eşlerin namusu bir birine Allah’ın emri ile helal kılınmıştır, eşlerin birbirleri üzerinde hakları vardır, eşlerin birbirinin hakkına riayet etmesi konusunda Allah’tan korkmalarını tavsiye ederim. Ailenin iki temel görevi vardır, birisi insan neslini, yani çocukları sağlam yetiştirmek, ikincisi de milli ve manevi- kültürü yaşatmaktır. Bu iki konuyu kesinlikle imal etmeyin buyururdu.

Yaratanınız ile, kendinizle, aile fertlerinizle, akrabalarınızla, komşularınızla, çevrenizdeki bütün insanlarla barışık olun, iman kardeşinizle üç günden fazla küs durmayın derdi. Elinizle, dilinizle, davranışlarınızla kimseyi incitmeyin, herkesle iyi geçinin, geçim ehli olun, kimseye üstünlük taslamayın, hiç kimseyi hor ve hakir görmeyin derdi. İnsanlar hakkında kötü düşünce sahibi olmayın, insanların kusur ve kabahatlerini, suç ve günahlarını araştırmayın, kimsenin gıybetini yapmayın, suçsuzlara iftira etmeyin ve kesinlikle yalan söylemeyin buyururdu.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık

Gelişmelerden Haberdar Olun

@