20.02.2016, 00:13 1691

PEYGAMBER EFENDİMİZE, SALÂVAT-I ŞERİFE OKUMANIN ÖNEMİ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bir hadiste buyruluyor ki; “Allah’ın (c.c) görevli iki meleği vardır. Bunlardan birisi bana salat ve selam okuyana Allah seni bağışlasın, diğeri ise bana salat ve selam okumayana Allah seni bağışlamasın derler ve bunların dualarına Allah (c.c) ve melekleri de “Amin “der.”
SALÂVAT-I ŞERİFE DUALARIN KANADIDIR
Yüce Allah Kur’an-ı Keriminde “Bana dua edin kabul edeyim.”(6) buyuruyor. Peygamber Efendimizde hadislerinde mealen Dua ve niyazla gelecek bela ve musibetlere karşı durun” buyurmaktadır. 0’ nedenle Müslümanlar dünya ve ahiret saadetleri ihsan etmesi, arazi ve semavi bela ve musibetlerden muhafaza buyurması için, her fırsatta Allah’a yalvarır ve dua ederler.
Yapılan bu duaların da makamı icabete ulaşması ve kabul olması için, duanın başında veya sonunda salâvat-ı şerife okunmalıdır.
Nitekim salavat-ı şerife okuyan kulun Allah’ın makbul kulu olduğuna işaret eden peygamberimiz (say) hadislerinde, “Bir mümin Allah’a yaptığı duanın evvelinde veya sonunda salavatı şerife okumazsa, duası reddolunur.” Başka bir hadiste de, “Dua, Muhammet (s.a.v)’e ve ehli beytine salât getirinceye kadar Allah’a karşı perdelenir.” buyurmuştur.
Salâvatı Şerife duaların kanadıdır. Allah’a yapılan dualar salâvatı şerife ile kanatlanarak makam-ı icabete ulaşırlar. Önünde veya sonunda salâvatı şerife okunmayan dualar makamı icabete ulaşamazlar.
DÜNYANIN EN CİMRİ ADAMI SALÂVAT-l ŞERIFE OKUMAYANDIR
Salâvatı şerife yi ihmal eden ebedi hayatın saadetinden mahrum olur, cennete giden yolu şaşırır ve dünya ve ahirette işi hep sarpa sarar. Onun için gerek namaz içinde, gerekse namazın dışında salât-ü selam okumak bizim lehimizedir. Bizi ahiret saadetine ulaştırır, Çünkü Peygamberimiz sabah akşam kendisine onar salâvat-ı şerife okuyanlara özel şefaatinin olduğunu bildirmiştir.
Mucize isteyenlere karşı Allah’ın izni ile gökteki ayı ikiye bölen, ağaçları dize getiren, taşları konuşturan bir peygamberin adı anıldığında ona salat-ü selam okumayan kimse dünyanın en cimri ve görgüsüz insanıdır.
SALÂVAT-l ŞERİFE HER DURUMDA OKUNABILİR:
Çünkü okunacak Salavat-ı şerife, Peygamber efendimize her halükarda okunur. İnsana maddi ve manevi bir külfeti de yoktur. Mesela; ayakta, otururken ve yatarken okunduğu gibi abdestli de okunur, abdestsiz de, hatta cünüpken de okunur. Kerahet vaktinde de okunur, okuyandan ücrette istenmez. Fakat peygambere salât ve selam okumayan dünyanın en cimri insanıdır Bu konuda sevgili peygamberimiz Ebu Davut’un rivayetine göre, “Asıl cimri yanında ismim anıldığı halde bana salât ve selam getirmeyen kimsedir.”Buyurmuştur.
Bir gün Sevgili Peygamberimiz burnu yere sürtülsün buyurmuş, üç defa. Kimin Ya Resulallah diye sorulduğunda, cevaben de “Yanında ismim anıldığı halde, bana salât ve selam okumayanın burnu yere sürülsün” buyurmuştur.
Denilir ki Allah dostlarından birisi bir defasında namazda tahiyyattan sonra salli- barik okumayı unutmuş. O gece peygamberimiz o’na rüyasında;
-- Ey salih kul, neden namazda salli - barik okumadın diye sormuş.
-- Adam “ Ya Rasülallah ibadet ve zikirle öyle meşguldüm ki, sallı-barik okumayı unuttum” demiş.
--Peygamberimiz (s.a.v) “Ey kişi bil ki kıyamet günü kulun bütün amelleri Allah’a arz olunsa, eğer amelleri arasında salâvat olmazsa, onun bütün amelleri redde uğrar. Onun ufak bir iyiliği bile kabul olmaz. 0 kulun bütün amelleri mevkuf, bütün duaları mahpustur. Ta ki bana salavat-ı şerife getirinceye kadar’ buyurmuştur.
Allah’ın yarattığı her vakit kutsal olmakla beraber, bazı vakitlerde yapılan dualar kabul, ibadetler de muteber olur ve kat, kat sevap verilir,
Cuma gününün İslam nazarında günler arasında müstesna bir yeri vardır. Cuma günü günlerin bayramıdır. Cuma günü peygamberimize okunan Salâvat-ı şerifenin de, tövbenin de durumu bambaşkadır. Allah Rasulü bu hususta şöyle buyurmuştur.
“Cuma günü bana çok salât-ü selam okuyun. 0 gün çokça tövbe edin. Çünkü o gün meleklerin hazır olup şahadet edeceği “Yevm-i meşhuttur.” Bir kimse bana salât etmeye dursun, Onun salâtı, o kimse virdinden (zikrinden) ayrılmadan bana arz olunur.”
Yazımızı Şems-i Tebrizi’ den bir nakille sona erdirelim. Hazret diyor ki; Bir gün Kâbe’nin etrafında tavaf ediyordum. Bütün hacılar tavaf in her şavtında (Kâbe’yi her dolaşmasında) ayrı, ayrı dua okuduğu halde, hacılardan birisi har şavtta defalarca salât-ü selam okuyor, başka dua okumuyordu. Tavaftan sonra o kişiyle konuştum ve her şavtta Salâvat-ı şerife okumasının sebebini sordum. Kişi bana “Ben bir kabile reisinin oğluyum. Babam ve kabilenin ileri gelenleri ile hacca geliyorduk. Bir konak yerinde babam çadırında hakkın rahmetine kavuştu, öldü. Öldükten sonra babamın kafası köpek kafasına tebdil oldu (döndü). Ben hem babamın öldüğü için ve hem de sabah kabilenin ileri gelenlerinin babamı o halde görmelerine gönlüm razı olmadığı için ağlıyordum, rezil ve rüsvay olacaktım. Yorgunluktan uyumuştum. Rüyamda çadırımıza nurdan bir insan girdi. Çadırımız onun girmesiyle aydınlandı ve çadırı güzel bir koku sardı. 0 mübarek zat babamın yüzünü açtı sıvazladı eliyle ve babamın köpek kafası gibi olan kafası eski insan şekline döndü. Heyecanla Allah senden razı olsun, bizi rezil olmaktan kurtardın, sen kimsin diye sordum. O zat bana, “Ben Allah’ın Âlemlere rahmet olarak gönderdiği Hz. Muhammed’im. Baban bana çak salâvat-ı şerife okurdu. Benim gönlüm onun bu haliyle hakkın ve halkın önüne çıkmasına razı olmadı. Onun için geldim. Yüzünü sıvazladım, Allah’ın inayeti ile eski haline geldi” dedi.
Ben heyecanla uyandım. Çadırda ayni koku ve aydınlık vardı. Bir gölge de çadırdan çıkıyordu. Heyecanla babamın yanına gittim. Yüzünü açtım, elhamdülillah normal şekline gelmişti. Allah’a şükrettim. Babam öldüyse de halka rezil ve rüsvay olmaktan kurtulmuştu. Ben de bu sebeple tavafın şavtlarında hep salt-ü selam okuyordum.” dedi.
Demek oluyor ki, efendimiz kendisine çok salâvat-ı şerife okuyan müminlere, hadisinde olduğu gibi özel şefaat edecek ve özel muamele yapacaktır.
Yüce Allah’a (c.c) hamt, sevgili peygamberimize salt ve selam olsun.
Ankara’dan selam , saygı ve dua ile.

(1)Kaf Suresi ayet 17
(2) Zilzal süresi ayet 7-8
(3) K.K ve açıklamalı meali S.425
(4) Hak dini K.DjniC.5.S.3923
(5) Ahzap süresi 43
(6) Mümin 60
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@