19.02.2016, 02:12 2717

PEYGAMBER EFENDİMİZE, SALÂVAT-I ŞERİFE OKUMANIN ÖNEMİ-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Cenabı-ı Hakkın inanan kullarına birçok emir ve nehiyleri (yasakları) vardır. O’nun emirlerine uymak ve yasaklarından sakınmak kulların menfaatinedir. Dünyada mutlu, ahiret de mesut olmak isteyenler, Allah’ın emirlerini yapar, yasaklarından da kaçarlar. Çünkü yüce Allah insanı başıboş bırakmamıştır. Kişinin yaptığı iyilik ve kötülükleri anında sesli ve görüntülü olarak tespit ve kayıt etmekle görevlendirilmiş melekleri vardır. İnsan bir söz söyler veya bir davranışta bulunursa “Kiramen Kâtibin” ismi verilen bu melekler tarafından o söz ve davranış anında kayıt edilir.(1) İnsan yaptığı her şeyden mesuldür. İyi iş yapan ödüllendirilir. Kötü iş yapan da cezalandırılır. İnsan yaptığı en küçük hayrında, en ufak şerrinde karşılığını görecektir.(2).
Allah-ü Teala hazretlerinin biz kullarına emretmiş olduğu önemli görevlerden biri de Peygamberimiz Hazret-i Muhammed ‘e (s.a.v) “Salât-ü Selam” okumaktır.
İnsanlık âlemi bütün evrenin ve mahlûkatın yaratılışına gaye teşkil eden ve beşeriyetin kurtuluşuna vesile olan Resülullah Efendimiz’ e saygı borçludur. Allah Resulü Zübde-i âlemdir. Bütün varlık âlemi onun hürmetine yaratılmıştır. Nitekim bir kutsi hadiste ‘Habibim eğer seni yaratmasaydım. Ben âlemi yaratmazdım” buyrulmaktadır.
Ümmeti Muhammet’ten olanlarda sevgili peygamberimize sevgi ve saygı beslemek ve “Salât-ü Selam “ getirmekle sorumludurlar.
Çünkü Yüce Allah (c.c) Kur’an-ı Kerimin ahzap süresinin 56. ayetinde mealen “ Şüphesiz ki Allah ve Melekleri bile peygambere çok salâvat getirmektedirler, 0 halde ey Müminler sizde peygambere bol, bol salâvat getirin ve tam bir teslimiyetle selam verin’ buyurmaktadır.
“Allah’ın salâvatı, rahmet etmek ve kulunun şanını yüceltmektir. Meleklerin salâvatı peygamberin şanını yüceltmek, müminlere bağış dilemek anlamınadır. Müminlerin salâvatı ise, dua anlamına gelmektedir. Allah bütün müminlere peygamberine salât ve selam getirmelerini emretmekte ve ona saygı göstermelerini istemektedir. “Allahümme sallı ala Muhammed’in demek salât, “Esselamü aleyke eyyühenne biyyü” demek selamdır. Peygamber efendimizden rivayet edilen çok sayıda Salâvat-ı şerife vardır. “Allahümme Salli Ala Muhammed’in ve ala ali Muhammed”, Allahümme Sallı Ala Seyyidina Muhammedin ve Ala ali Seyyidina Muhammed”, “Sallallahü Aleyhi Vesellem”, “Essalatü Vessalamü Alayke Ya Rasüllallah (Ya Habiballah-ya Nebiyyallah)”, “Essalatü Vessalamü Aleyke ya Seyyidel Evveline Vel ahirin” v.s, demek ve Salli, Barik dualarını okumaktır. Okunduğu zaman sevabı en çok olan salâvatı şerife yi, Ebu Hüreyre (R.A.) den rivayet edildiğine göre peygamberimiz şöyle tarif etmiştir. “Biz peygamberler ailesine salât ve selam getirdiği zaman, sevabının büyük ölçeklerle ölçülmesini isteyen kimse şöyle desin, Ey Allah’ım İbrahim Peygambere ve O’nun soyundan gelenlere rahmet ettiğin gibi, peygamber Muhammed’e, müminlerin anneleri olan eşlerine ve soyundan gelenlere rahmet eyle, sen hamd edilen ve yücesin”.
Bunları okumak, mümkün olduğunca çok salât ve selam getirmek peygamberin sevgisini celp eder. Şefaatine sebep olur.” Nitekim Peygamberimiz (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde mealen, “ Kıyamet günü benim gözümde insanların en üstünü, bana en çok salât ve selam getiren kimsedir.”buyurmuştur. (3)
PEYGAMBERE SALÂVAT-l ŞERİFE OKUMANIN HÜKMÜ:
Yukarıda zikredilen Ahzap süresinin 56. ayeti kerimesindeki emri ilahi gereği her mümin peygambere ömründe bir defa salâvat-ı şerife okuması farzdır. Onun ismini her duyduğunda salâvatı şerife okumak vacip, isminin sık, sık söylendiği bir mecliste bir defa salâvat-ı şerife okuması vacip, duaların başında salâvat-ı şerife okumak vacip ve namazlarda salâvat-ı şerife okumak ise sünnettir.
OKUNAN SALÂVAT-I ŞERİFELER PEYGAMBERİMİZE ULAŞIR:
Allah’ın nurdan yarattığı melekleri vardır. Bunlar Allah’a daima ibadet ve itaat ederler. Cenab-ı hak meleklerin her birini bir işle görevlendirmiştir. Yüce Allah (c.c.)Peygamber efendimizin hizmetine de melekler görevlendirmiştir. Bu meleklerden bir kısmı onun mezarı başında, bir kısmı da yeryüzüne dağılmışlardır. Bu melekler peygamberimize salâvat-ı şerife okuyanları tespit ve o’na tebliğ ederler.
Bu hususu peygamber efendimiz bir hadis-i şeriflerinde mealen Allah’ü Teala benim kabrime bir melek görevlendirmiş ve ona insanların isimlerini vermiştir. Bu melek kıyamete kadar, bana salât-ü selam edecek kimseleri kendi adı ve babalarının adıyla Falan oğlu filan ‘ sana (salât-ü selam) etti diye bana tebliğ eder.” Ve lbn-i Mesud’un rivayet ettiği başka bir hadislerinde de “Hakikat yeryüzünde Allah’ın öyle melekleri vardır ki, onlar ümmetimden duydukları salât-ü selamları bana ulaştırırlar” başka hadislerinde de nerede olursanız olunuz bana salât-ü selam getirin. Çünkü sizin salât-ü selamlarınız muhakkak bana ulaştırılır “buyurarak haber vermişlerdir.
Namazlarda, mevlitlerde, zikir meclislerinde ve dini sohbetlerde okunan salâvat-ı Şerifeler ahirette yüce Allah’ın yeryüzünde bu vazife ile görevlendirdiği melekler tarafından anında Resulullah Efendimize ulaştırılmaktadır. Tıpkı kameramanın kamerasıyla çeşitli yerlerde tespit ettiği ses ve görüntüleri stüdyoya aktardığı gibi. Allah’ın yaratıp akıl verdiği insan bunu yaparda Cenab-ı Hakkın melekleri Habibine okunan selamları anında ulaştıramaz mı?
SALÂVAT-l ŞERİFE OKUMANIN FAZİLETLERİ:
Peygamberimize salât-ü selam okumak Yüce Allah’ın müminlere emridir. Bu görevi hakkıyla yapan müminlerin mükâfatını Cenab-ı Hak bol, bol verecektir. Allah (c.c) müminlere merhamet eder. Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için melekleri ile beraber rahmet ve dua eder, Nitekim ayet-i kerimede mealen, “Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için üzerinize rahmetini gönderen 0’ dur. Melek’ler de size istiğfar eder. Allah müminlere karşı çok merhametlidir.” (5) buyrulmaktadır.
Salâvat-ı Şerife okumanın fazileti ile ilgili olarak Peygamber Efendimizin de müteaddit hadis-i şerifleri vardır. 0 bir hadislerinde mealen, “ Bana bir tek salât ve selam getiren kimseye, Allah 10 rahmet verir. On kere salâvat-ı şerife okuyanın yüce Allah on günahını affeder ve derecesini de on kat artırır. Kimde 100 salâvat-ı şerife okursa Allah (c.c) o kimsenin nifaktan berat ettiğini ve cehennem azabından kurtulduğunu iki kaşının arasına yazar ve o kimseyi kıyamet günü şehitlerle beraber cennetine koyar, yetmişi ahirete, otuzu dünyaya ait olmak üzere yüz ihtiyacını da gider” buyurmuştur.
Salâvat-ı şerife okumak; dualarımızın kabulüne, manevi derecelerimizin yükselmesine, günahlarımızın bağışlanmasına ve ahret de Resul’ü Ekrem’e komşu olmamıza ve cennete girmemize vesiledir.
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@