02.05.2020, 00:03 113

ORUCUN FAZİLETLERİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Oruç ibadeti ve faziletlerine geçmeden önce belirtmek isterim ki, İslam tarihinde herhalde böyle bir Ramazan ayı yaşanmamış, bu şekilde bir oruç ibadeti de ifa edilmemiştir.

Bir Ramazan ayı düşünün ki o ayda, camiler beş vakit namazlarda, Teravih namazlarında, Cuma namazlarında ve Bayram namazında cemaate kapalı ve içlerinde bu ibadetler cemaatle kılınamıyor.

Öyle bir Ramazan ayı tasavvur edin ki, o ayda tutulması Allah’ın kesin farzı olan ramazan orucunu, Allah rızası için tutan kişi, beş vakit namazını, Teravih namazını, Cuma namazını hatta Ramazan bayramı namazını, istese de camiye gidip imamın arkasında cemaatle ifa edemiyor.

Öyle bir dünya düşünü ki, o dünyada yaşayan, küçük büyük, zengin fakir, kadın erkek, yaşlı genç, sivil asker, yetkili yetkisiz, âmir memur, işçi patron hiç kimse virüsün zararından emin değil. Herkes acaba bana da gelir mi, ne zaman, nereden ve nasıl gelir korkusu içerisinde herkes.

Hiç şüphesiz ki bu hal, sonsuz güç ve kudret sahibi, müsaadesi olmadan sineğin dahi kanadını kıpırdatması mümkün olmayan ve Kâbe’yi yıkmaya gelen Ebrehe’nin filli ordusunu, ebabil kuşlarından oluşan ordusu ile yenilip çiğnenmiş ekin tarlasına çeviren Kâinatın sahibinin, gözle görülmeyecek kadar küçük bir korona virüsle; toprağın - suyun- havanın yapısını bozan, çevreyi alabildiğince kirleten, aya çıkan, gezegenlerin sırlarını araştıran, her türlü silaha ve teknolojiye sahip olup; aklını, fikir özgürlüğünü ve maddeyi putlaştıran insanoğluna bir ikazı ve bir uyarısıdır.

Rabbim daha büyük felaketlerden ve şu virüs illetinden tüm insanlığı korusun ve kurtarsın inşallah. Amin

Şimdi esas konumuza geçelim müsaadeniz ile.

Oruç; farz oluşu kitap ve sünnetle sabit olan farz-ı ayın bir ibadettir.

Oruç: Tan yeri ağarmaya başladığı andan, güneş batıncaya kadar insanın kendisini; yemeden, içmeden, cinsi ilişkiden ve orucu bozan diğer şeylerden korunmasıdır. (1)

Cenab-i Hak oruç hakkında, “ Ey İman edenler! Oruç sizden önce geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.”buyurmaktadır. (2)

Ayet-i Kerimeden, bizleri günahlardan koruması için orucun farz kılınmış olduğunu anlıyoruz. Gerçekten de Peygamber Efendimiz bir hadislerinde ”Oruç bir kalkandır. Oruç insanı cehennem ateşinden kalkanın sahibini düşmanın saldırısından koruduğu gibi korur.”buyurmuştur. (3)

Yani, oruç tutan kişi nefis düşmanının şerrinden korunmuştur. Böylece nefsini yenen kişide kötülüklerden, dolayısıyla da cehennemden korunmuş olur. Çünkü “Nefis insana daima kötülükleri emreder.” (4)

Oruç insanı sabretmeye alıştırır, sabrın ise sonu selamettir. Nitekim Rasülüllah Efendimiz ”Oruç sabrın yarısıdır” buyurmuştur. Yine bir hadiste, “İnanarak ve sevabını Allah’ü Teâlâdan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimsenin, geçmiş günahları af olunur.” buyrulmuştur. (5)

Oruç sahibi için huzuru ilahide şefaat edecektir. Nitekim Efendimiz (s.a.v.), “ Oruç, Kıyamet gününde sahibine şefaat etmek için. Ya Rabbi ben bu kulunu yemesinden, içmesinden ve cismani zevklerinden alıkoydum, izin ver ben ona şefaat etmek istiyorum der. Cenab-ı Hak da izin verir ve oruç sahibine günahlarının affı için şefaat eder” buyurmuştur.

Oruç, dengi ve emsali olmayan bir ibadettir. Çünkü her ibadete gösteriş ve riya karışabilir. Oruca asla, çünkü oruçlu, kimsenin görmediği yerde pekâlâ orucunu yiyebilir. Buna rağmen yemiyorsa o her yerde hazır ve nazır olan ve her an görüp gözeten Allah’ın (c.c) rızası için yemiyor demektir. Oruç emsalsiz bir ibadettir.

kiramdan Ebi Umame (r.a) şöyle diyor: Bir gün Peygamber efendimize; Ya Rasulallah bana Allah katında en menfaatli bir ibadeti emir buyur dedim. Peygamber efendimiz (sav) de; ”Sana oruç tutmanı tavsiye ederim. Çünkü derece bakımından ona denk gelebilecek başka bir ibadet yoktur” buyurdu diyor. (6)

Nitekim bir kutsi hadiste Cenab-ı Hak; Âdemoğlunun her amelinin karşılığı kat kat verilir.

Bir hasene 10 mislinden 700 misline kadar mükâfatlandırılır. Yalnız oruç müstesna.

Orucun mükâfatını ben vereceğim. Zira kulum orucu benim için tutar” buyurmaktadır..

Cennette REYYAN isimli bir kapının olduğunu, bu kapıdan cennete sadece oruç tutanların gireceğini haber veren Peygamberimiz(s.a.v.) bir hadislerinde de, “ Her şeyin bir zekatı (Temizleyicisi-Artırıcısı)vardır. Vücudun temizleyicisi de oruç ibadetidir.” buyurmuştur. (7)

Orucun Allah (c.c.) tarafından farz kılındığını Peygamber Efendimiz de haber vermiştir.

Çünkü O, bir hadislerinde, “Şüphesiz ki Yüce Allah (c.c.) size Ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmıştır.” buyurmuştur. (8)

Geçmiş günahların af olunması, için manevi kirlerden temizlenmek için, Allah’tan(c.c) sonsuz- sevap almak için, Reyyan kapısından cennete girmek için, bir gece Allah ‘ın (c.c) rahmetine,

Peygamberin (sav) de şefaatine nail olmak için; Müslüman, akıllı, buluğa ermiş, mukim ve sıhhatli olan herkes için oruç tutmak Farz-ı Ayin olan bir görevdir, bir ibadettir.

Ramazan ayında tecelli eden nice manevi nimetlerden Cenab-ı hak cümlemizi nasipdar eylesin. Amin

1-Dini Terimler Sözlüğü Cilt 2, S.114

2-Bakara Suresi Ayet : 183

3-Et-Tergib Ve’t-Terhip Cilt: 2, S:3

4-Yusuf Suresi Ayet : 53

5-İbn-i M?ce Cilt :1, S: 526

6- Nese-i ve Beyhaki

7- Nese-i

8- Nese-i

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@