30.04.2021, 00:03 49

ORUÇ MÜMİNİ, GÜNAHTAN KORUYAN BİR KALKANDIR

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Oruç, farziyeti Kitap ve Sünnet ile sabit olan farz-ı ayın bir ibadettir. Oruç, tan yeri ağırmaya başladığı andan, güneş batıncaya kadar insanın kendisini yemeden, içmeden, cinsi ilişkiden ve orucu bozan diğer şeylerden korunmasıdır. (Dinî Terimler Sözlüğü, Cilt 2, S. 114) Cenab-ı Hak oruç hakkında, “Ey iman edenler! Oruç sizden önce geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz” buyurmaktadır. (Bakara Suresi, Ayet 183)

Ayet-i Kerime’den, bizleri günahlardan koruması için orucun farz kılınmış olduğunu anlıyoruz. Gerçekten de Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; “Oruç bir kalkandır. Oruç, insanı cehennem ateşinden, kalkanın sahibini düşmanın saldırısından koruduğu gibi korur.” buyurmuştur. (et-Tergîb vet-Terhib, Cilt: 2, S: 3)

Yani oruç tutan kişi nefis düşmanının şerrinden korunmuştur. Böylece nefsini yenen kişide kötülüklerden, dolayısıyla da cehennemden korunmuş olur. Çünkü “Nefis insana daima kötülükleri emreder.” (Yusuf Suresi, 53)

Oruç insanı sabretmeye alıştırır, sabrın ise sonu selamettir. Nitekim Rasulullah Efendimiz; “Oruç sabrın yarısıdır ” buyurmuştur. Yine bir hadiste; “İnanarak ve sevabını Allah Teâlâ’dan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları af olunur” buyrulmuştur. (İbni Mace, Cilt :1, S: 526)

Oruç sahibi için, huzuru ilahide şefaat edecektir. Nitekim Efendimiz; “Oruç, kıyamet gününde sahibine şefaat eder. Ya Rabbi, ben bu kulumu yemesinden, içmesinden ve cismanî zevklerinden alıkoydum, izin ver ben ona şefaat etmek istiyorum” der. Cenab-ı Hak da izin verir ve oruç sahibine günahlarının affı için şefaat eder” buyurmuştur.

Oruç, dengi ve emsali olmayan bir ibadettir. Çünkü her ibadete gösteriş ve riya karışabilir. Oruca asla, çünkü oruçlu, kimsenin görmediği yerde pekala orucunu yiyebilir. Buna rağmen yemiyorsa o her yerde hazır ve nazır olan her an görüp gözeten Allah’ın (c.c) rızası için yemiyor demektir. Oruç emsalsiz bir ibadettir.

Sahabe-i Kiramdan Ebi Umame (r.a) şöyle diyor: Bir gün Peygamber Efendimize; “Ya Rasulullah! Bana Allah katında en faydalı bir ibadeti emir buyur” dedim. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’de; “Sana oruç tutmanı tavsiye ederim. Çünkü derece bakımından ona denk gelebilecek başka bir ibadet yoktur” buyurdu, diyor. (Nesâî ve Beyhaki)

Nitekim bir Kuts-i Hadiste Cenab-ı Hak; “Ademoğlunun her amelinin karşılığı kat kat verilir. Bir hasene on mislinden yedi yüz misline kadar mükafatlandırılır. Yalnız oruç müstesna. Orucun mükafatını ben vereceğim. Zira kulum orucu benim için tutar” buyurmaktadır.

Cennette “Reyyan” isimli bir kapının olduğunu, bu kapıdan cennete sadece oruç tutanların gireceğini haber veren Peygamberimiz, bir hadislerinde de; “Her şeyin bir zekatı (temizleyicisi-artırıcısı) vardır. Vücudun temizleyicisi de oruç ibadetidir” buyurmuştur. (Nesâî)

Orucun Allah (c.c) tarafından farz kılındığını,Peygamber Efendimiz de haber vermiştir. Çünkü o bir hadislerinde; “Şüphesiz ki Yüce Allah (c.c) size Ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmıştır” buyurmuştur. (Nesâî)

Geçmiş günahların affolunması için, manevî kirlerden temizlenmek için, Allah’tan (c.c) sonsuz sevap almak için, Reyyan kapısından cennete girmek için, Allah’ın (c.c) rahmetine, Peygamberin (s.a.v.)’in de şefaatine nail olmak için; Müslüman, akıllı, büluğa ermiş, mukim ve sıhhatli olan herkes için oruç tutmak, farz-ı ayin olan bir görevdir, bir ibadettir.

Bilindiği gibi 8 Mayıs Cumartesi akşamı “Kadir Gecsi”ni, 13 mayıs Perşembe günü de “Ramazan Bayramını” idrak edeceğiz inşallah

Okuyucularımın ve bütün müminlerin Kadir Gecelerini ve Ramazan Bayramlarıını şimdiden tebrik ediyor, her türlü hayırlara vesile olmalarını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Ankara’dan selam,sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@