20.07.2012, 00:00 246

ORUÇ İBADETİNİN FAZİLETLERİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Oruç, farziyeti Kitap ve Sünnet ile sabit olan farz-ı ayın bir ibadettir. Oruç, tan yeri ağırmaya başladığı andan, güneş batıncaya kadar insanın kendisini yemeden, içmeden, cinsi ilişkiden ve orucu bozan diğer şeylerden korumasıdır. (1) Cenab-ı Hak oruç hakkında, “Ey iman edenler! Oruç sizden önce geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz” buyurmaktadır. (2)

Ayet-i Kerime’den, bizleri günahlardan koruması için orucun farz kılınmış olduğunu anlıyoruz. Gerçekten de Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; “Oruç bir kalkandır. Oruç, insanı cehennem ateşinden, kalkanın sahibini düşmanın saldırısından koruduğu gibi korur.” buyurmuştur. (3)

Yani oruç tutan kişi nefis düşmanının şerrinden korunmuştur. Böylece nefsini yenen kişide kötülüklerden, dolayısıyla da cehennemden korunmuş olur. Çünkü “Nefis insana daima kötülükleri emreder.”(4)

Oruç insanı sabretmeye alıştırır, sabrın ise sonu selamettir. Nitekim Rasulullah Efendimiz; “Oruç sabrın yarısıdır ” buyurmuştur.(5) Ayette; “ Allah sabredenlerle beraberdir”(5/a) buyuran Rbbimiz, sabredenlerin sevaplarıyla ilgili olarak da; “ Muhakkak ki, sabredenlerin mükafatı hesapsız olarak verilir”. buyurmuştur.(5/b) Efendimiz de yine başka bir hadisin de; “Farz olduğuna İnanarak ve sevabını Allah Teâlâ’dan bekleyerek, Ramazan orucunu tutan kimsenin geçmiş günahları af olunur” buyrulmuştur. (6)

Oruç, sahibi için, huzuru ilahide şefaat edecektir.Nitekim Efendimiz; “Oruç, kıyamet gününde sahibine şefaat eder. Ya Rabbi, ben bu kulunu yemesinden, içmesinden ve cismanî zevklerinden alıkoydum, izin ver ben ona şefaat etmek istiyorum” der. Cenab-ı Hak da izin verir ve oruç sahibine günahlarının affı için şefaat eder” (6/a) buyurmuştur.

Oruç, dengi ve emsali olmayan bir ibadettir. Çünkü her ibadete gösteriş ve riya karışabilir. Oruca asla, çünkü oruçlu, kimsenin görmediği yerde, pekala orucunu yiyebilir. Buna rağmen yemiyorsa o, her yerde hazır ve nazır olan her an, görüp gözeten Allah’ın (c.c) rızası için yemiyor demektir. Oruç emsalsiz bir ibadettir.

Sahabe-i Kiramdan Ebi Umame (r.a) şöyle diyor: Bir gün Peygamber Efendimize; “Ya Rasulallah! Bana Allah katında en faydalı bir ibadeti emir buyur” dedim. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’de; “Sana oruç tutmanı tavsiye ederim. Çünkü derece bakımından ona denk gelebilecek başka bir ibadet yoktur” buyurdu. (7)

Nitekim bir Kuts-i Hadiste Cenab-ı Hak; “Ademoğlunun her amelinin karşılığı kat kat verilir. Bir hasene on mislinden yedi yüz misline kadar mükafatlandırılır. Yalnız oruç müstesna. Orucun mükafatını ben vereceğim. Zira kulum orucu benim için tutar” buyurmaktadır.(8)

Cennette “Reyyan” isimli bir kapının olduğunu, bu kapıdan da cennete sadece oruç tutanların gireceğini (9) haber veren Peygamberimiz, bir hadislerinde de; “Her şeyin bir zekatı (temizleyicisi-artırıcısı) vardır. Vücudun temizleyicisi de oruç ibadetidir” buyurmuştur. (10)

Orucun Allah (c.c) tarafından farz kılındığını,Peygamber Efendimiz de haber vermiştir. Çünkü o bir hadislerinde; “Şüphesiz ki Yüce Allah (c.c) size Ramazan ayında oruç tutmayı farz kılmıştır” buyurmuştur. (11)

Geçmiş günahların affolunması için manevî kirlerden temizlenmek için Allah’tan (c.c) sonsuz sevap almak için, Reyyan kapısından cennete girmek için, Allah’ın (c.c) rahmetine, Peygamberin (s.a.v.)’in de şefaatine nail olmak için; Müslüman, akıllı, büluğa ermiş, mukim ve sıhhatli olan herkes için oruç tutmak, farz-ı ayin olan bir görevdir, bir ibadettir. Oruç ibadeti hem de İslamın beş şartından birisidir, bu ibadtin sevabı sonsuzdur, o nedenle; “Okulum var,sınavım var, havalar sıcak günler uzun, bizim kız zayıf, bizim oğlan cılız”gibi,şeytan avuntusu sebeplerle, kesin olarak ihmal edilmemeli ve ettirilmemelidir,Allah’ın yardımı, inanıyorum ki, oruç tutanlarladır.

Ramazan orucu İslam’ın beş temelinden biridir dedik. Fecr-i sadıktan (şafak atımından) güneşin batışına kadar devam edaer. Oruç tutmaya imsak, oruç açmaya da iftar denir. Hem imsak hem de iftarda büyük hikmetler ve bereketler vardır.

İmsaktan önce yenilen sahur yemeği için Peygamber Efendimiz; “Sahura ka1kınız, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır”(12), “ Bizim orucumuz ile, ehl-i kitabın orucunun arasını ayıran şey, sahur (vakti kalkıp yemek) yemektir”.(12/a) buyurmuştur.

Yine Peygamberimiz iftar zamanı hakkında da; “Oruçlu kimse için iftar zamanında reddolunmaz makbul bir dua vardır”(13), “Oruçlunun iki sevinci vardır, birisi iftar vaktine ulaşma sevinci, ikincisi de, orucunun sevabını aldığı andaki sevincidir”. buyurmuşlardır.

İftar soframızda oruçlu misafirlerimizin bulunması da Allah'ın rızasını kazanmamıza vesiledir ve tavsiye edilmiştir. Nitekim Allah Rasulü (s.a.v.) bir hadislerinde; “Oruçlu kimseler sofranızda iftar etsinler. Yemeklerinizi iyi kimseler yesinler. Böylece melekler de size dua etsinler” (14) buyurmaktadır.

Oruçluya iftar ettirmenin çok sevap olduğunu da işaret eden Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) başka bir hadislerinde de; “Bir kimse oruçluya iftar ettirirse, oruçlunun sevabı gibi sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiç bir şey eksilmez” (15) buyurmuşlardır.

Orucun birçok faydaları vardır. Önemli faydalarından biriside zenginlerin fakirleri hatırlamasını, fakirlerin ihtiyaçları ile ilgilenmesini sağlamasıdır. Atalarımız “Tok açın halini bilmez” demişlerdir. Oruç zengine açlığı, dolayısıyla devamlı aç olanları hatırlatır. Zenginler, Peygamber Efendimizin; “Komşusu aç iken, kendisi tok olarak sabahlayan bizden değildir” sözünü Ramazanda daha çok hatırlar ve düşünürler. Bu sebeple zenginler, sofralarında oruçlu olan fakirleri bulundurmayı veya fakirlerinde sofrasına bir sıcak çorba koymalarını temin için onlara yardımcı olmayı ihmal etmezler.

Ramazanımız hayırlı, iftarlarımız tatlı ve sahurlarımız bereketli olsun. Oruçlarımızın mükafatı sonsuz, hatimlerimizin sevabı bol olsun. Allah bizleri, Ramazanda Rahmetine nail olanlardan, magfiretini kazananlardan, cehennem ateşinden kurtulanlardan ve Ramazan bayramına günahsız çıkanlardan eylesin.

Selam saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@