13.09.2014, 03:51 490

OKULLARDA DOST VE ARKADAŞ SEÇMEK -2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Demek oluyor ki iyi veya kötü insanları dost ve arkadaş edinme olayı, ahiret alemindeki mutluluğumuzu veya mutsuzluğumuzu da tayin eden önemli bir davranıştır.
Sevgili peygamberimiz buyuruyor ki;
İyi arkadaş misk satıcısına, kötü arkadaş da körük üfleyicisine benzer. Misk satıcısı, ya sana misk (güzel, koku) ikram eder, ya sen paranla ondan misk satın alırsın, yada (hiç olmazsa) sattığı miskin güzel kokusu burnuna gelir, üzerine siner, Körük üfleyicisine gelince, ya elbiseni yakar, ya da yaktığı kömür dumanının pis kokusu burnunu sarar ve üzerine siner”
İnsanın yakınındaki insanların iyi veya fena huy ve alışkanlıklarının etkisinde kalacağına Mevlana Celalettin-i Rumi Hazretleri de şöyle bir örnek vermiştir:
Bilindiği gibi temiz toprağın kendine has güzel bir kokusu vardır. Ayrı ayrı yerlerden alınan iki avuç toprağı koklamışlar. Toprağın birisi gül gibi, diğeri de necis gibi kokuyormuş. Gül gibi kokana sormuşlar, “Neden toprak gibi değil de, gül gibi kokuyorsun?
Toprak “ Ben bir zamanlar gül ağacının yakınında bulundum da ondan bana bu güzel koku sindi.” demiş.
Necis gibi kokan toprağa da “Neden toprak gibi değil de, necis gibi kokuyorsun” diye sorunca o da, “Ben bir zaman tuvalete yakın bir yerde bulunmuştum da, bu fena koku oradan bana sindi” demiş.
Demek ki, iyi dosttan insan iyilikler ve güzellikler öğrenir, kötü arkadaştan da insan kötülükler ve fenalıklar öğrenir.
Dost ve arkadaş seçiminde çok dikkatli olmalıyız. Çocuklarımızı ve gençlerimizin, dost ve arkadaşlarının kimler olduğunu da anne-baba ve okul idaresi olarak takip edip bilmeliyiz.
Okulların açıldığı şu günlerde öğrencilerimiz yani, çocuklarımız ve gençlerimiz, yeni yeni arkadaşlar edinecekler. Herkes arkadaşının çevresi ile de tanışarak çevresini genişletecek, böylece kız erkek birçok yeni kişilerle tanışacaktır. İşte bu yeni tanıştığı arkadaş ve dostlarına, gençlerimiz çok dikkat etmeli, kim olduğunu, nasıl olduğunu, nelerle meşgul olduğunu, soyunu sopunu bilmediği kişilerle hemen samimiyet kurmadan, onları yakından tanımaya çalışmalıdırlar.
Günümüzde bir takım art niyetli kötü kişiler ve onların okullardaki uzantıları, karanlık işlerinde kullanmak için, bil hassa orta okul, lise ve üniversiteye yeni gelmiş öğrencilere yaklaşarak, onları burs, iş ve kız arkadaş vaatleriyle tuzaklarına düşürerek kötü emellerine alet etmektedirler. O tuzaklara düşen öğrenciler, bin bir pembe ideal ve düşüncelerle girdiği okulundan; uyuşturucu, organ, beyaz kadın, terör, hırsızlık ve gasp mafyalarının kullandığı suç makinesi olarak çıkmakta, birçoğu da, ya canından ya da hürriyetinden olmaktadırlar.
İnançsız ve amaçsız insanların daha kolay suça itileceğini bilen bu örgütler, gençlerimizi inançsız, amaçsız, idealsiz sürüler haline getirmek içinde, misyonerlik, yehova şahitleri, Ataist (Allah’a inanmayan) ve Satanist (Şeytana tapanlar) örgütleri aracılığı ile de; dini inancından, aile bağlılığından, devlet ve millet sevgisinden uzaklaştırılmaktadırlar.
Üzülerek ifade etmeliyim ki, ülkemizde sigara, içki ve uyuşturucu kullanma yaşı 10-12 yaşlara kadar düşmüştür. Onun içi ortaokul ve liselerden de söz ettim. Benim çocuğum daha küçük öyle işlere bulaşmaz demeyelim, her iyiliğe veya kötülüğe küçük yaşta daha kolay alışılacağını da bilelim.
Genç yavrularımıza her gün, her yerde yeni yeni tuzaklar kurulmaktadır. Bu tuzakların bir çoğu da, medyada reklamını yapmaktadır. Bu tuzaklardan en tehlikelisi arkadaş tuzağıdır. İçki, uyuşturucu, sigara ve diğerleri gibi kötü alışkanlıkları olan veya bu maddeleri alan, satan, kullananlarla arkadaşlık kurmak Allah korusun bir gün onlar gibi olmak demektir. Onların sonu hüsrandır. Onun için arkadaş edinme konusunda çok seçici olmak lazım. Kötü alışkanlığı olanlardan değil arkadaş, akraba bile olsa uzak duralım. Bir yerde kötüyü veya kötülüklerini görür ve bilirsek hemen yetkililere haber vermek de dinen vazifemizdir, aksi halde huzuru İlahide bunun da hesabı sorulur insana.
Yüce Allah’tan, yetmiş altı milyon bu asil milletin evlatlarını, her türlü zararlı ve kötü alışkanlıklardan, kötü ve art niyetli dost ve arkadaşlardan korumasını niyaz ediyor, her kademede ki öğrencilere ve onları eğiten öğretmenlerimize başarı, mutluluk ve hayırlı ders yılları diliyorum.
Okuyucularıma da iyi dost ve arkadaşlarla mutluluk ve esenlikler dilerim.
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@