12.09.2014, 03:51 360

OKULLARDA DOST VE ARKADAŞ SEÇMEK -1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Dinin amacı insanı dünya ve ahiret mutluluğuna ulaştırmaktır. Bütün yüceliklerin ve mutlulukların kaynağı da İslam’dır. İnsanın madden ve manen yücelmesi ilim ile mümkündür. Bu sebepledir ki dinimiz İslam, ilme ve ilim adamına büyük değer vermiştir. Onun için insanın eğitimi çok çok önemlidir.
Düşünelim ki, bedevi ve acımasız olan Hattap’ın oğlu Ömer, İslam’la şereflendikten ve Peygamberi eğitimden geçtikten sonra, dünyanın en adil ve en yufka yürekli insanı Hz. Ömer haline gelmiştir. Ona halife iken, “ Eğer Dicle kenarında kurt kapsa koyunu, adli İlahi gelirde, Ömer’den sorar onu” dedirten adalet anlayışını ve bir o kadar da ince düşünceli olmayı, ilim ve irfan öğretmiştir.
Balık suda yaşar ve mutludur. Müslüman da İslam’ı bir ortamda yaşadığı zaman mutludur. Huzurludur. Bu sebeple mümin, yakın çevresini İslam’ı hem iman ve hem de amel (aksiyon) anlamında anlayan gerçek Müslümanlardan oluşturmalıdır. Bu da; insanın ferdi, ailevi ve içtimai alanda dostluk kuracağı, arkadaş olacağı, ortaklık yapacağı ve problemlerini istişare edeceği kimseleri, İslam’ı bu manada anlayan iyi, doğru ve dürüst kişilerden seçmesi ile mümkündür.
Müslüman’ın her zaman iyilerle, doğrularla ve dürüstlerle beraber olması, dost ve yarenlerini onlardan seçmesi, dinimizin emridir. Nitekim yüce Allah “ Ey iman edenler; Allah’tan korkun da; (İmanında, amelinde, özünde, sözünde, işinde ve bütün davranışlarında) iyi, doğru ve dürüst olan kişilerle beraber olun. (1) ve yine “ Sizin dostunuz ancak; Allah’tır, Resulüdür ve iman edenlerdir. Onlar ki, Allah’ın emirlerine boyun eğerek namazını kılar, zekatını verirler” (2) buyurmaktadır.
Allah Resulünü ve gerçek müminleri dost edinenler; her türlü, izzete, şerefe, zafere, huzura ve mutluluğa ulaşan kimselerdir. (3)-(4)
“Kişi arkadaşından azar.” Buyuran peygamber efendimiz bir hadislerinde “ Kişi dostunun dinindendir. O halde, sizden biriniz dost edineceği kimseye dikkat etsin.” (5) uyarısında bulunmaktadır.
Halk arasında da üzüm üzüme baka baka kararır. “Arkadaşını söyle, bende ne adam olduğunu söyleyeyim.” sözleri sık sık söylenir.
Bütün bunlardan dost ve arkadaşın insanın; kişilik, karakter ve şahsiyetinin oluşumunda çok etkili olduğu anlaşılmaktadır. Onun için dost ve arkadaş olarak iyi, doğru, dürüst ve ahlaklı insanları seçen kazanır.
Doğru, dürüst, ahlaklı ve iyi insanlar kuvvetli bir imanın yanında; doğruyu söylemek-yalanı söylememek, helalı yemek, haramı yememek, Allah ve Resulüne itaat etmek-isyan etmemek, içki içmemek, kumar oynamamak, hile yapmamak, zinaya sapmamak, dinini-devletini, ailesini-milletini ve küçüklerini sevmek, büyüklerini saymak, hakkı hak sahibine vermek gibi güzel ve üstün ahlak ve meziyetlere de sahiptirler. Onlarla iyi ilişkiler içerisinde olanlarda onların bu müspet ahlak ve meziyetlerinden etkilenirler.
Kötüleri dost edinenler ise ister istemez onların kötü ve fena alışkanlıklarından etkileneceklerdir.
Onun için kendimizi, çocuklarınızı, gençlerimizi, yakın dost ve arkadaşlarınızı kötü insanlardan ve onların mazarratlarından uzak tutalım.
Çünkü iyilerle beraber olmanın faydaları ebedi olduğu gibi, kötülerle beraber olmanın zararlarının da ebedi olacağı unutulmamalıdır.
Görüldüğü gibi arkadaş ve dost seçme dinimizde çok önemlidir. Onun için karşılıklı seven sayan, Allah için seven, Allah için buğz eden, çıkar ve menfaat düşünmeyen, fedakar ve vefakar insanları dost ve arkadaşları seçelim.
Enes İbni Malik’in rivayetine göre; bir bedevi peygamber efendimize gelerek;
-“Ya Resulallah, kıyamet ne zaman kopacaktır.” diye sormuş,
-Efendimiz “Sen kıyamet için ne hazırladın.” Buyurmuş.
-Bedevi “Allah ve Resulünün sevgisini hazırladım.” deyince
-Peygamberimiz “Öyleyse sevdiklerinle berabersin” müjdesini vermiştir.
Yüce Allah da bir ayette “Müminleri bırakıp ta kafirlerle dost olanları münafık olarak sıfatlandırmıştır.” (6)
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@