29.09.2017, 00:16 938

MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Muharrem ayı, Hicrî-Kamerî yılın ilk ayıdır. Bilindiği bibi, 21 Eylül 1017 Perşembe günü Muharrem ayının birici günü yani, Hicri 1439 yılının yılbaşıydı.

Muharrem ayı Kur'an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan birisidir. Bu aylar; Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır. İslamiyet'in ilk zamanlarında bu aylara itibar ederlerdi. Mesela babasının katilini arayan bir Arap, bu ayların başladığı gün düşmanını görse öldürmez, okunu torbasına, kılıcını da kınına koyardı. Hatta Recep ve Muharrem aylarında savaşabilmek için bazen bu ayların yerlerini değiştirirler, ileri veya geri alırlardı. Bu yüzden Resulüllah Efendimiz, Veda Haccı sırasında ashabına; “Ey ashabım! Haccı tam zamanında yapıyoruz. Ayların sırası Allah'ın (c.c) yarattığı zamandaki gibidir” buyurmuştur.

Muharrem ayı ile ilgili olarak Peygamber Efendimizin, müteaddit Hadis-i Şerifleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

“Ramazandan sonra oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır.” (et-Tergîb vet-Terhib)

“Kim Muharrem ayında bir gün oruç tutarsa, her bir oruç için otuz gün nafile oruç sevabı verilir.” (Taberani) Bu sebeplerle, Muharrem ayının ilk on gününde oruç tutmanın büyük sevap olduğu da bilinmektedir.

Muharrem Ayının İlk Gecesi

Müslümanların Hicrî-Kamerî yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Müslümanlar kendi yılbaşlarında müsafaha yaparlar, tebrikleşirler, birbirlerini ziyaret ederler, hediyeleşirler, akrabaların, büyüklerin ve âlimlerin ellerini öperler, kısaca o günü bayrammış gibi kutlarlar, kutlamalılar. Üzülerek ifade edelim ki, insanlarımızın neredeyse tamamı Hıristiyanların yılbaşı olan bir ocak tarihinin yılbaşı olduğunu bilir. Fakat Müslümanların yılbaşından çok az kimsenin haberi vardır. Tabii bu batının kültür emperyalizminin bir neticesidir.

Aşure Günü Ve Gecesi

Aşure gecesi, Muharrem ayının 10. gecesidir. Muharrem ayının en kıymetli gecesi aşure gecesidir. Allah Teâlâ birçok duaları bu gecede kabul eder. Peygamberimiz (s.a.v.) aşure günü için;

“Bir kimse Aşure günü oruç tutarsa, Allah ona şehit sevabı yazar. Aşure günü bir yetimin başını okşayıp gönlünü alan bir kimseye, Allah o yetimin başındaki kılların adedince sevap yazar” buyurmuştur.

Nuh (a.s), tufan esnasında gemisinde aşure pişirdiği için, Müslümanlar da Muharrem ayının 10. gününde aşure pişirirler. Fakat bunu, ibadet olduğuna inanarak yapmazlar, bu bir ibadet değildir. Eşe dosta aşure verilerek sevap kazanılır. Aşure günü ibadet olsun diye aşure pişirmek mekruhtur. Bazı insanlar Kur'an-ı Kerim’de “Fecr Suresi’nin 2. ayetinde geçen “Leyâlin aşr” ayetindeki “aşr” kelimesini Arapça bilmediği için “Aşure” olarak okuyor ve “Kur'an aşureden bahsediyor” sanıyorlar. Halbuki “Leyâlin aşr” demek “on gece” demektir. Burada “aşr” on demektir.

Önümüzdeki 30 Eylül Cumartesi günü muharrem ayının onuncu günüdür. O gün oruç tutmak yukarda ifade edildiği gibi çok sevaptır. Peygamberimiz (s.a.v.) yalnız on muharrem günü oruç tutmamış, Muharrem orucu ya 9-10 muharrem günlerinde, ya da 10-11 muharrem günlerinde tutulmalıdır. Yalnız on muharrem günü oruç tutmak mekruhtur.

Aşure Gününde Yapılacak İşler

“Aşure gününde oruç tutanın bir yılık günahları affolunur.”(Hadis, Taberani)

2- Aşure günü, akrabalar ve komşular ziyaret edilir, hediyeleşilir ve gönüller alınır.

3- Aşure günü, ilim meclisine gidilir. İlim meclislerinde bulunulur. Peygamber Efendimiz; “Aşure günü ilim meclislerinde veya Allah'ın anıldığı bir yerde bir müddet duran Cennete girer” buyurmuştur.

4- Aşure günü, sadaka verilir. Sadaka vermek sünnet olan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz; “Kim Aşure günü zerre kadar sadaka verirse, Uhut dağı kadar sevaba kavuşur” buyurmuştur.

5- Aşure günü, selamlaşılır. Aşure gününde çok selam verilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Aşure günü, on Müslüman’a selam veren bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevap kazanır” buyurmuştur.

6- Aşure günü, çocuklar sevindirilir. Aşure günü, çoluk çocuk sevindirilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; “Aşure günü çoluk çocuğunun nafakasını geniş tutanın, bütün sene nafakası bol olur” buyurmuştur.

7- Aşure günü, gusledilmelidir. Peygamberimiz bir hadislerinde; “Kim Aşure günü boy abdesti alırsa günahlardan temizlenir. İki defa gusledenin gözleri ağrımaz” buyurmuştur. Tabiî ki bu imtiyaz Allah'ın emri üzere yaşayan kimseler içindir. İbadetsiz, itaatsiz insan için değildir.

Bilindiği gibi; Peygamberimizin torunu, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin oğulları, Hz. Hüseyin ve yakınları (Allah onlardan razı olsun) 10 Muharrem günü Kerbela’da şehit edilmişlerdir. O yüce insanın şehit edilmesi bütün Müslümanlar için büyük bir musibettir. Tıpkı Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin (Allah onlardan razı olsun) şehit edilmelerinin, büyük musibet ve üzüntü olduğu gibi. Fakat bunların ölüm yıldönümlerinde aşırı derecede yas tutmak doğru değildir. Hele hele kendini döverek, zincirle kendine vurarak bedenini yaralamak suretiyle yas tutmanın dinimizde kesinlikle yeri yoktur. Çünkü Peygamber Efendimiz amcası seyyid-iş şüheda Hz. Hamza'nın ölümünün yıldönümünde yas tutmadı. Eğer matem tutulmasını emretseydi, onun için tutardı. Efendimiz eşi Hz. Hatice validemizin ve çocuklarının vefatında da yas tutmamıştır.

Yüce Allah’tan Kerbela şehitlerimize rahmet diliyorum. Allah onların şefaatinden bizleri mahrum etmesin. Mevla İslam alemine böyle musibetleri bir daha yaşatmasın. Allah ümmet-i Muhammed’in birliğini beraberliğini ve kardeşliğini bozmasın, bozmak isteyenlere de fırsat vermesin.

Tüm Müminlerin yeni hicri yıllarını ve aşure günlerini tebrik ediyor, hayırlara vesile olmalarını diliyorum.

Ankara’dan Selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@