16.11.2012, 00:00 241

MUHARREM AYI VE AŞURE GECESİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Muharrem ayı, Hicrî-Kamerî yılın ilk ayıdır. Muharrem ayı Kur'an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan birisidir. Bu aylar; Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır. İslamiyet'in ilk zamanlarında bu aylarda harp etmek haram idi. İslamiyet'ten önce de Araplar bu aylara itibar ederlerdi. Mesela babasının katilini arayan bir Arap, bu ayların başladığı gün düşmanını görse öldürmez, kılıcını kınına koyardı. Hatta Recep ve Muharrem aylarında savaşabilmek için, bazen bu ayların yerlerini değiştirirler, ileri veya geri alırlardı. Bu yüzden Rasulullah Efendimiz, Veda Haccı sırasında Ashabına; “Ey Ashabım! Haccı tam zamanında yapıyoruz. Ayların sırası Allah' ın (c.c) yarattığı zamandaki gibidir” buyurmuştur.

Muharrem ayı ile ilgili olarak Peygamber Efendimizin, müteaddit Hadis-i Şerifleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

“Ramazandan sonra oruçların en faziletlisi, Muharrem ayında tutulan oruçlardır.” (et-Tergîb vet-Terhib)

“Kim Muharrem ayında bir gün oruç tutarsa, her bir oruç için otuz gün nafile oruç sevabı verilir.” (Taberani)

Muharrem Ayının İlk Gecesi

Müslümanların Hicrî-Kamerî yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Müslümanlar kendi yılbaşılarında musafaha yaparlar, tebrikleşirler, birbirlerini ziyaret eder, hediye verirler; akrabaların, büyüklerin ve âlimlerin ellerini öperler, kısaca o günü bayrammış gibi kutlarlar.

Aşure Günü

Aşure gecesi, Muharrem ayının 10. gecesidir. Muharrem ayının en kıymetli gecesi aşure gecesidir. Allah Teâlâ birçok duaları bu gecede kabul eder. Peygamberimiz (s.a.v.) aşure günü için, “Bir kimse Aşure günü oruç tutarsa, Allah ona şehit sevabı yazar. Aşure günü bir yetimin başını okşayıp gönlünü alan bir kimseye Allah o yetimin başındaki kılların adedince sevap yazar” buyurmuştur.

Nuh (a.s), tufan esnasında gemisinde aşure pişirdiği için, Müslümanlar da Muharrem ayının 10. gününde aşure pişirirler. Fakat bunu, ibadet olduğuna inanarak yapmazlar, bu bir ibadet değildir. Eşe dosta aşure verilerek sevap kazanılır. Aşure günü ibadet olsun diye aşure pişirmek mekruhtur. Bazı insanlar Kur'an-ı Kerim’de “Fecr Suresi’nin 2. ayetinde geçen     “Leyâlin aşr” ayetindeki “aşr” kelimesini Arapça bilmediği için “Aşure” olarak okuyor ve “Kur'an aşureden bahsediyor” sanıyor. Halbuki “Leyâlin aşr” demek “on gece” demektir. Burada “aşr” on demektir.

Aşure Gününde Yapılacak İşler

1- “Aşure gününde oruç tutanın bir yılık günahları affolur.”(Hadis, Taberani) Yalnız 10 Muharrem aşure günü oruç tutmak mekruhtur. 9-10 veya 10-11 Muharrem günlerinde oruç tutmalıdır.

2- Aşure günü, akrabalar ve komşular ziyaret edilir, hediyeleşilir ve gönüller alınır.

3- Aşure günü, ilim meclisine gidilir. İlim meclislerinde bulunulur. Peygamber Efendimiz; “Aşure günü ilim meclislerinde veya Allah'ın anıldığı bir yerde bir müddet duran Cennete girer” buyurmuştur.

4- Aşure günü, sadaka verilir. Sadaka vermek sünnet olan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz; “Kim Aşure günü zerre kadar sadaka verirse, Uhut dağı kadar sevaba kavuşur” buyurmuştur.

5- Aşure günü, selamlaşılır. Aşure gününde çok selam verilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Aşure günü, on Müslüman’a selam veren bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevap kazanır” buyurmuştur.

6- Aşure günü, çocuklar sevindirilir. Aşure günü, çoluk çocuk sevindirilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; “Aşure günü çoluk çocuğunun nafakasını geniş tutanın bütün sene nafakası bol olur” buyurmuştur.

7- Aşure günü, gusledilmelidir . Peygamberimiz bir hadislerinde; “Kim Aşure günü boy abdesti alırsa günahlardan temizlenir. İki defa gusledenin gözleri ağrımaz” buyurmuştur. Tabiî ki bu imtiyaz Allah' ın emri üzere yaşayan kimseler içindir. İbadetsiz, itaatsiz insan için değildir.

Peygamberimizin torunu, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin oğulları, Hz. Hüseyin (Allah onlardan razı olsun) 10. Muharrem günü şehit edilmiştir. O yüce insanın şehit edilmesi bütün Müslümanlar için büyük bir musibettir. Tıpkı Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin (Allah onlardan razı olsun) şehit edilmelerinin, büyük musibet ve üzüntü olduğu gibi. Fakat bunların ölüm yıldönümlerinde aşırı derecede yas tutmak doğru değildir. Çünkü Peygamber Efendimiz amcası seyyidişşüheda Hz. Hamza'nın ölümü yıldönümünde yas tutmadı. Eğer matem tutulmasını emretseydi, onun için tutardı.

Bu vesile ile değerli okuyucularımın ve tüm Müslümanların, 15 Kasım Perşembe günü başlayan hicri yeni yıllarını ve 24 Kasım cumartesi günü idrak edilecek olan aşure günlerini tebrik ediyor, yeni yılın her türlü hayırlara, Milletimizin ve İslam aleminin birlik ve beraberliğine vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

Selam, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@