31.10.2014, 01:51 1292

MUHARREM AYI, AŞURE GÜNÜ VE GECESİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Muharrem ayı, Hicrî-Kamerî yılın ilk aydır.Bilindiği bibi geçtiğimiz 25 Ekim Cumartesi günü Muharrem ayının birici günü,yani Hicri 1436 yılının yılbaşıydı.
Muharrem ayı Kur'an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan birisidir. Bu aylar; Recep, Zilkade, Zilhicce ve Muharrem aylarıdır. İslamiyet'in ilk zamanlarında bu aylarda harp etmek haram idi.
İslamiyet'ten önce de araplar bu aylara itibar ederlerdi. Mesela babasının katilini arayan bir Arap, bu ayların başladığı gün düşmanını görse öldürmez,okunu torbasına, kılıcını da kınına koyardı. Hatta Recep ve Muharrem aylarında savaşabilmek için bazen bu ayların yerlerini değiştirirler, ileri veya geri alırlardı. Bu yüzden Rasulullah Efendimiz, Veda Haccı sırasında Ashabına; “Ey Ashabım! Haccı tam zamanında yapıyoruz. Ayların sırası Allah' ın (c.c) yarattığı zamandaki gibidir” buyurmuştur.
Muharrem ayı ile ilgili olarak Peygamber Efendimizin de, müteaddit Hadis-i Şerifleri vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;
“Ramazandan sonra oruçların en faziletlisi Muharrem ayında tutulan oruçlardır.” (et-Tergîb vet-Terhib)
“Kim Muharrem ayında bir gün oruç tutarsa, her bir oruç için otuz gün nafile oruç sevabı verilir.” (Taberani) Bu sebeplerle, Muharrem ayının ilk on gününde oruç tutmanın büyük sevap olduğu da bilinmektedir.
Muharrem Ayının İlk Gecesi
Müslümanların Hicrî-Kamerî yılbaşı gecesi, Muharrem ayının birinci gecesidir. Müslümanlar kendi yılbaşılarında musafaha yaparlar, tebrikleşirler, birbirlerini ziyaret ederler, hediyeleşirler, akrabaların, büyüklerin ve âlimlerin ellerini öperler, kısaca o günü bayrammış gibi kutlarlar.
Aşure Günü Ve Gecesi
Aşure gecesi, Muharrem ayının 10. gecesidir. Muharrem ayının en kıymetli gecesi aşure gecesidir. Allah Teâlâ birçok duaları bu gecede kabul eder. Peygamberimiz (s.a.v.) aşure günü için;
“Bir kimse Aşure günü oruç tutarsa, Allah ona şehit sevabı yazar. Aşure günü bir yetimin başını okşayıp gönlünü alan bir kimseye, Allah o yetimin başındaki kılların adedince sevap yazar” buyurmuştur.
Nuh (a.s), tufan esnasında gemisinde aşure pişirdiği için, Müslümanlarda Muharrem ayının 10. gününde aşure pişirirler. Fakat bunu, ibadet olduğuna inanarak yapmazlar, bu bir ibadet değildir. Eşe dosta aşure verilerek sevap kazanılır. Aşure günü ibadet olsun diye aşure pişirmek mekruhtur. Bazı insanlar Kur'an-ı Kerim’de “Fecr Suresi’nin 2. ayetinde geçen “Leyâlin aşr” ayetindeki “aşr” kelimesini Arapça bilmediği için “Aşure” olarak okuyor ve “Kur'an aşureden bahsediyor” sanıyor. Halbuki “Leyâlin aşr” demek “on gece” demektir. Burada “aşr” on demektir.
Aşure Gününde Yapılacak İşler
1- “Aşure gününde oruç tutanın bir yılık günahları affolur.”(Hadis, Taberani) Yalnız 10 Muharrem aşure günü oruç tutmak mekruhtur. 9-10 veya 10-11 Muharrem günlerinde oruç tutulmalıdır.Peygamberimizin tavsiyesi de bu yöndedir.Bilindiği gibi, 3 Kasım pazartesi günü Muharrem ayının l0.günüdür.O halde oruç tutmak isteyenler 2 Kasım Pazar günü ile 3 Kasım pazartesi günü,veya 3 Kasım pazartesi günü ile 4 Kasım Salı günü oruç tutmalıdırlar.Allah sevabına nail eylesin.
2- Aşure günü, akrabalar ve komşular ziyaret edilir, hediyeleşilir ve gönüller alınır.
3- Aşure günü, ilim meclisine gidilir. İlim meclislerinde bulunulur. Peygamber Efendimiz; “Aşure günü ilim meclislerinde veya Allah'ın anıldığı bir yerde bir müddet duran Cennete girer” buyurmuştur.
4- Aşure günü, sadaka verilir. Sadaka vermek sünnet olan bir ibadettir. Peygamber Efendimiz; “Kim Aşure günü zerre kadar sadaka verirse, Uhut dağı kadar sevaba kavuşur” buyurmuştur.
5- Aşure günü, selamlaşılır. Aşure gününde çok selam verilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz (s.a.v.); “Aşure günü, on Müslüman’a selam veren bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevap kazanır” buyurm uştur.
6- Aşure günü, çocuklar sevindirilir. Aşure günü, çoluk çocuk sevindirilmelidir. Çünkü Peygamber Efendimiz bir hadislerinde; “Aşure günü çoluk çocuğunun nafakasını geniş tutanın bütün sene nafakası bol olur” buyurmuştur.
7- Aşure günü, gusledilmelidir . Peygamberimiz bir hadislerinde; “Kim Aşure günü boy abdesti alırsa günahlardan temizlenir. İki defa gusledenin gözleri ağrımaz” buyurmuştur. Tabiî ki bu imtiyaz Allah' ın emri üzere yaşayan kimseler içindir. İbadetsiz, itaatsiz insan için değildir.
Bilindiği gibi;Peygamberimizin torunu, Hz. Fatıma ve Hz. Ali’nin oğulları, Hz. Hüseyin yakınları (Allah onlardan razı olsun) 10 Muharrem günü Kerbela’da şehit edilmişlerdir. O yüce insanın şehit edilmesi bütün Müslümanlar için büyük bir musibettir. Tıpkı Hz. Ömer, Hz. Osman ve Hz. Ali'nin (Allah onlardan razı olsun) şehit edilmelerinin, büyük musibet ve üzüntü olduğu gibi. Fakat bunların ölüm yıldönümlerinde aşırı derecede yas tutmak doğru değildir.Hele hele kendini döverek,zincirle kendine vurarak bedenini yaralamak suretiyle yas tutmanın dinimizde kesinlikle yeri yoktur. Çünkü; Peygamber Efendimiz amcası seyyid-is ş şüheda Hz. Hamza'nın ölümünün yıldönümünde yas tutmadı. Eğer matem tutulmasını emretseydi, onun için tutardı.Efendimiz eşi Hz.Hatice validemizin ve çocuklarının vefatında da yas tumamıştır.
Mevla İslam alemine böyle musıbetleri bir daha yaşatmasın. Allah ümmet-i Muhammed’in birliğini beraberliğini ve kardeşliğini bozmasın,bozmak isteyenlere de fırsat vermesin.
Son yıllarda, hele hele son aylarda ve günlerde ülkemizin etrafında kıyamet ateşi yakmaya çalışan ve milletimizi de bu ateşe sürüklemek isteyen dış ve iç odakların, büyük milletimiz için kurdukları tuzakları, yüce Allah’ım kendi başlarına makus eylesin, Allah’ın o şer odaklarının tuzak ve her türlü kötülüklerinden bu aziz millei koruması için gece gündüz dualar adelim. İnadına birlik beraberlik ve kardeşliğimizi artıralım, düşmanların işine yarayacak söz ve davranışlardan uzak duralım, kesinlikle onların tuzagına düşüp işlerini kolaylaştıracak eylemlere girmeyelim.
Saygı değer okuyucularımın mubarek hicri yeni yıllarını, ve aşure günlerini tebrik eder, yeni hicri yılın her türlü hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@