22.02.2020, 00:01 104

MÜBAREK ÜÇ AYLAR VE KANDİLLERİMİZ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bu ayların diğer aylara olan üstünlüğünü de “Recep ayının diğer aylara olan üstünlüğü; Kur’an-ı Kerim’in diğer semavî kitaplara; Şaban ayının diğer aylara üstünlüğü; Benim diğer peygamberlere; ve Ramazan ayının diğer aylara üstünlüğü de, Yüce Yaratanın, yarattıklarına olan üstünlüğü gibidir” (Riyazüs-Salihin) sözleri ile ifade buyurmuştur.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) üç aylarda bulunan mübarek gecelerin kıymet ve değeri hakkında da; “Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez. Bunlar, Recebin ilk gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma gecesi, Ramazan ve kurban bayramı geceleridir” (El Feth’ül Kebir 2/923) buyurmuştur. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) yine Berat Gecesi ile ilgili olarak da; “Şaban ayının on beşinci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde oruç tutun. Çünkü Yüce Allah (c.c) bu gece dünya semasına rahmeti ile tecelli eder, ve -tevbe eden yok mu tevbesini kabul edeyim, rızık isteyen yok mu rızık vereyim, şifa isteyen yok mu şifa vereyim, başka isteği olan yok mu ona da istediğini vereyim- der.” (İbni Mace, İkametü’s Salat, S. 191) buyurmuştur.

Üç ayların sonuncusu Ramazan ayıdır. Ramazan ayının şanı Peygamberimiz tarafından; “Başı rahmet, ortası mağfiret, sonu da müminlerin cehennem azabından kurtuluşudur ” (Riyazüs-Salihin) diye belirtilmiştir. Ramazan ayı ayların sultanıdır; Ramazan bütün anlamıyla Kur’an ayıdır, Ramazan oruç ayıdır, Ramazan nübüvvet ayıdır, Ramazan yoksullara, düşkünlere, muhtaçlara ve kimsesizlere yardım ayıdır. Yüce Allah’ın ifadesi ile “Bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesi de bu Ramazan ayının içindedir.” (Kadir Suresi, Ayet: 2) Ramazan ayı, bu gece ile şereflenir. Nitekim bir hadiste, “Ramazan ayı geldiği zaman, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanlarda zincire vurulur” buyrulmuştur. (Buhari, Savm)

Netice olarak; Peygamber Efendimizin; “İki nimet vardır ki, insanların çoğu onların kıymetini bilmezler ve aldanırlar. Onlar; sağlık ve boş vakittir” (Camiu’s sagir, Nun Maddesi) hadisi şerifini unutmayalım. Boş vakitlerimizi hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalışarak değerlendirelim. Sağlığımızın kıymetini bilelim. Bir daha üç aylara, mübarek gün ve gecelere ulaşamayacağımızı düşünerek, elimizde olan fırsatları iyi değerlendirelim. “Dün geçti yarın var mı? Güvenme gençliğine, ölenler hep ihtiyar mı?” sözünden ibret alalım.Gençliğimize asla güvenmeyelim.Kimin ne zaman öleceği bilinmez,bunu ancak Allah bilir.Ne güzel söylemişler.”Ömür bir gündür,o da bu gündür”.O halde bu günün, yani yaşadığımız anın kıymetini bilelim,zamanı madden ve manen güzel kazanımlar elde etmek için iyi değerlendirelim.

Üç ayların ve o aylarda bulunan mübarek gün ve gecelerin sosyal ve toplumsal hayatımızda da çok büyük önemi vardır.Bu mübarek zaman diliminde yaşanan ibadet yoğunluklu günler ve geceler;milli birlik, beraberlik,kardeşlik,yardımlaşma ve dayanışma duygu ve düşüncelerinin artmasına,hatta bunların günlük hayatta yoğun olarak yaşanmasına sebep olmaktadır.Millet olarak şu günlerde çok daha fazla ihtiyaç duyulan bu duygu ve düşüncelerin, toplumuza hakim olmasını ve üç ayların her türlü hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bilindiği gibi bu yılki üç ayların bir özelliği de Mehmetçiğimizin, Din, Devlet ve Milletimizin selameti için savaş meydanında kahramanca savaşmakta olmasıdır. Allah’tan cephede düşmanla savaşan asker ve polislerimize sabır, metanet, cesaret güç ve kuvvet vermesini ve onlara kesin zafer nasip etmesini niyaz ediyorum. Bu uğurda şehit olanlarımıza ve bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yüce Allah (c.c.) yaralı olan Gazilerimize şifalar nasip eylesin. Şehit ve gazi yakınlarına da sabrı cemil ve ecri cezil ihsan eylesin. AMİN

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@