23.11.2019, 00:01 100

MİLLETİN ÇEKİRDEĞİ VE DEVLETİN TEMELİ AİLE-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bir vatanın yer üstü ve yer altı kaynaklarına O milletin maddî ve manevî değerleri denir. Ülkenin madenleri, gölleri, nehirleri, ormanları ve bitki örtüsü maddî değerleri dir. Bir milletin ırkından, vatanından, tarihinden, kültüründen, dininden, örf ve âdetlerinden süzülüp gelen millî ve manevî duygu düşünce ve inançlarına ise o milletin millî ve manevî değerleri denir. Bu değerler o milletin birlik, beraberlik sosyal yardımlaşma ve dayanışmasını ve millî kimliği ile tarih sahnesinde yer almasını sağlar. Bu değerlerden biri diğerine tercih edilemez. Bunlar zedelenirse milletin birlik ve beraberliği yara alır. Böyle durumda milletin bölünüp parçalanması söz konusu olur.

Aile milletin nüvesi, yani çekirdeğidir. Binada temel ne ise, millette de aile odur. Çekirdek sağlam olursa, bitki sağlam olur. Aile sağlam olunca da millet sağlam olur. Milletler; sağlıklı ailelerde yetişen, milli ve manevi değerlerine bağlı, iyi yetiştirilmiş, hamiyetperver ve fedakar nesillerin omuzlarında yükselirler. Bu nedenlerle dinimiz; sağlıklı, ahlaklı, dindar, beşeri ve ilahi ilimlerle mücehhez, fedakar, imkanlarını başkalarıyla paylaşmasını bilen, büyüğünü sayan, küçüğünü seven, sabırlı, fedakar, vefakar ve vatanperver nesillerin yetişmesi için, daha ailenin kuruluşunda temellerin sağlam atılmasını istemiştir. Bunun için; eşlerin dini nikahla bir araya gelmelerini, birbirlerini Allah’ın kendisine emaneti olarak kabul etmelerini, iyi günde, kötü günde, bollukta ve darlıkta Allah’ın emanetine, yani birbirlerine saygılı olmalarını, her halükarda dayanışma içerisinde bulunmalarını, karşılıklı fedakarlık yapmalarını, sağlık vermiştir.

ayrıca çocukların annesiz babasız ve ailesiz kalmalarına ve sağlıksız yetişmelerine sebep olmanın günah ve büyük bir vebal olduğunu haber vermiştir. Onun için Allah’ın hoşuna gitmeyen ve mübah olan tek şey boşanmaktır. Esas olan evlilikte ve ailede devamlılıktır. Büyük anne, büyük baba, anne baba ve çocuklarla mutlu bir hayattır.

Aile bir bakıma bina gibidir. Binanın tamamı, demir, tuğla, kum ve çimento gibi unsurlardan oluşur. Bu unsurlar bir birine sıkıca kenetlenirse bina vardır ve ayakta durur. Eğer bu unsurlar birbirinden ayrılırsa bina kalmaz yıkılır gider. İşte aile de böyledir. Eğer aile fertleri birbirlerine karşı saygılı ve birlik ve dayanışma içerisinde olurlarsa, aile vardır ve dimdik ayaktadır, aile fertleri arasında ayrılık gayrılık, döğüş, kavga ve anlaşmazlık varsa, yani aile bireyler arasında ahenk yoksa aile de, dağılır, yıkılır ve yok olur gider. Yani hücre bozulursa vücut kanser olur dağılır gider, Aile bozulursa millet bozulur, dağılır ve yok olur gider. Onun içi uyanık olunmalı, rahavete kapılmamalı, aile bağlarını güçlendirmek için ne gerekiyorsa vakit geçirmeden yapılmalıdır.

Amerika yaşamak ve var olmak için halk deyimiyle yetmiş iki buçuk devletçiğin birleşmesi ile oluşuyor, yaşamak ve var olmak için Avrupa devletleri bir araya geliyorlar. Baksana yaşamak için NATO ve BMM i kurmuşlar. Bütün bunlar yaşamak için bir araya geliyor ve güç birliği yapıyorlar. Fakat bunlar bizi yaşatmamak için bir- birimizden ayırmaya, bölüp parçalamaya ve bizi birbirimize düşürmeye çalışıyorlar. Bütün gayretleri ile, Müslüman Türk aile yapısını yıkıp yok etmeye uğraşıyorlar.

Sinema filmleri, televizyon dizi ve reklamları, sosyal medya, akıllı telefon, kısaca yazılı ve görsel medya bu düşmanlarımızın en büyük vurucu ve yıkıcı silahları olmuş ve evlerimize hatta aile mahremiyetlerimize kadar girmiştir. Devlete, ailelere ve bireylere düşen, bunları yerinde ve ölçülü olarak kullanmak ve kullandırmaktır. Aksi hal aile ve millet yapımızın geleceği büyük tehlike altındadır. Çok çok dikkatli olunmalıdır.

Bursa’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@