14.10.2014, 00:40 425

KURUMSALLAŞMA (32)

Kâşif TETİK

Kâşif TETİK

TAKIM GELİŞİMİNDE AŞAMALAR:
Her takım ortak amaç ve menfaatlerin sağlanması için birbirlerine bağlı kişilerden oluşmuştur. Takım oluştuktan sonra işin icrası ile gelişme ve ilerleme kaydetmek durumundadır. İşte bu aşamada takım üyeleri başlıca 4 aşamadan geçerler:
1. Oluşum: gelişmesinin bu aşamasında iş ve hizmet grubu bir takım oluşturur ve takım ilerleyen süreçte bazı elemanlarını kaybeder (veya tasfiye eder) böylelikle oluşum tamamlanır ve kemikleşmiş takım üye grubu oluşur yalnız bu aşama oluşturulurken
•İnsanların birbirlerini tanıma ve algılamalarına fırsat tanınmalıdır
•Beklentilerin açık bir biçimde ortaya konularak her üye tarafından algılanmaları sağlanmalıdır
•Etkin haberleşme becerileri aktif olarak uygulanmalıdır
2. Normlaşmak: Bu aşamada takım üyeleri birbirlerini ve yeteneklerini tanıyarak
Sınırlarını artırmaya devam ederler. Takımın gelişmesi aşamasındaki bu devrede şunlara da ayrıca dikkat edilmelidir.
•Takım içinde her üyenin ne istediğinin veya beklentisinin ne olduğunun doğru ve objektif tayini gerekir
•Takımı oluşturan bu gruba tahsis edilecek veya verilebilecek kaynakların görüşülerek belirlenmesi gerekir
•Öncelikli olarak liderden talimat şeklindeki yönetim biçimi hemen revize edilerek grup kaynaklı karar oluşturma ve uygulama biçimindeki yönetimine geçilmelidir.
•Takım içindeki ilişkiler geliştirilmeli ve kolektif iş yapma biçimi cesaretlendirilmeli bu tip uygulayabilme eksikliği görülürse gerekli eğitim ile bu formasyon takıma öğretilmelidir.
•Tüm takım üyelerinin ortak amaç vizyon ve menfaatler için birlikte hareket etmesi gerekliliği gerek eğitimle gerekse motivasyonla öğretilmelidir.
•Grup içinde her kesin karar verme gücünün olabileceği bilgi deneyim ve çalışma ile karar süreçlerine katılımın daha da artacağı gerçeği tüm takım üyelerine gösterilmelidir.
3. Çatışma: takım üyeleri her zaman birbirleri ile anlaşamayabilirler ve kimi zamanlarda çeşitli nedenlere bağlı olarak çatışma kaçınılmazdır. Takım açısından bakılırsa profesyonel bir yönetici için çatışma kötü bir şey olmamalıdır. Çünkü böyle bir çatışma doğruları ve gerçekleri ortaya çıkardığı gibi büyümeye, değişime ve gelişmeye karşı ekibi zorlayıcıdır. Eğer çatışma ve çatışmanın konusu belirlenebiliyorsa doğru bir yönetim şekliyle süreç olumlu bir sonuçla nihayetlendirilebilir. Takımın birlikte karar alması ve mücadele süreçlerinden takım lideri veya yöneticisi sorumluluk aldığı kimi durumlarda takımını bu çatışmalardan başarı ile geçirip gelişmesinde büyük katkılar sağlayabilir. Bu bakımdan olası çatışma aşamasında ayrıca aşağıdakilere de dikkat edilmelidir.
•Takım lideri çatışmanın alevlendiği noktalarda kişilerin davranışlarını çok iyi incelemeli ve analiz ederek kararlar vermelidir.
•Yönetici olarak takıma destek vermek ve bu güvenceyi hissettirmek çatışma dahi olsa takımın kriz senaryolarının yaşanmasını uzak kılar
•Takım içersinde çatışma aşamasında çatışanlar aslında bu çatışmanın nimetlerini elde etmeyi düşünemeyecek ruh halinde olacakları için bu görev takım liderine düşmektedir aslında çatışmadan karar ve başarı çıkabileceğini tüm üyelere öğretmek gerekir.
•Takım üyelerinin tamamına duygularını ifade etme özgürlüğü sağlanmalı hislerin düşüncelerin ve bazen de kanaatlerin takımın geleceğine katkı sağlayabileceği unutulmamalıdır.
•Takım üyelerinin nihai sözlerinin içinde aslında duygusal tepki ve düşünceler de olabileceğine dikkat edilerek üyelerin sözlerindeki duygulara dikkat edilmeli ve yanıtlanması gereken sorularda duygulara hitap edilmelidir.
4. Uygulama: üst yönetimin takımdan beklentilerinin öğrenilmesinden sonra takım lideri grubunu bu amaç ve hedefler doğrultusunda motive etmelidir burada ayrıca şunlara da dikkat etmek gerekir
•Her üye problemleri çözmede yetenekli olabilir ve/veya eksik olan cesaretleri olabilir
•Eğitim aşamasındaki üyelerin işlerini değiştirmek görev alanlarını iyileştirmek anlamanı taşıyabilir
•Takımdan bir kişiyi eğitmen olarak seçmek takıma yeni katılanlara kolay adaptasyon sağlamada yardımcı olacaktır
Sonuç olarak: bir takımı oluşturmak kadar onun görev alanlarını ve bu görevi icra edecek elemanların motivasyonu çok daha önem arz edecektir çünkü başarıya giden yoldaki her taş takım üyelerinin bu taşları doğru yerleştirmesi ile mümkün olacaktır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@