14.08.2014, 02:15 382

KURUMSALLAŞMA (16)

Kâşif TETİK

Kâşif TETİK

Etkin Yönetim:
Kurumsallaşma yolundaki şirketler için yöneticilik önemli bir pozisyondur. Bir yönetici önüne çıkan fırsatları kullanırken kişisel gelişimine de katkı sağlar. İşletme içinde yöneticiden beklenen rollerin uygulanması beklenirken aynı zamanda başarılı olması da kaçınılmazdır. Çünkü başarısız yönetim sergileyen her yönetici bunun faturasını er ya da geç ödeyecektir.
“BİR İŞ AÇMAK ÇOK KOLAYDIR; ONU AÇIK TUTMAK İSE ÇOK ZORDUR.” ÇİN ATASÖZÜ
Etkin bir yönetim için iyi bir bilimsel ve teknik alt yapı kadar iyi bir haberleşmeci (iletişimci) olarak astlar ve üstler arasındaki diyalogun çok iyi yapılması gerekecektir.
Yöneticilerin sorumlulukları gereği aldıkları iş ile ilgili planlama-organize etme-koordine etme ve zamanlama konularında yetenekli olması gerekmektedir. Ayrıca astların başarı derecelerini değerlendirerek onların kapasitelerinin arttırılması hatalarının düzeltilmesi yöneticiden beklenir, kişiler ve gruplar arası kaçınılmaz gerilim ve çatışmaların düzeltilmesi de yöneticinin sorumluluğundadır.
Etkin bir yönetimde yönetimden beklenen sorumluluklar bununla da kalmaz ayrıca yöneticiden becerikli bir müzakereci, iyi bir takım lideri, sabırlı bir amir, teknik yeterliliğe sahip bir iş gören artan iş kapasitesi ile mücadele edecek çalışma disiplini ve stresle baş edebilen bir insan olmanız beklenir.
Bu arada şirket prensipleri doğrultusunda çalışanlara karşı olduğu kadar işletmeye de sorumlulukları olan yönetici bir ipteki cambaz gibi ne sağa eğilip çalışanlarla birlikte olabilir ne sola eğilip işverenin sözüyle hareket edebilir çünkü seyirciler dört gözle hata yapmasını beklemektedir.
“BİR İŞE GİRİŞMEK İÇİN İYİ BİR GEREKÇEMİZ YOKSA ONA BAŞLAMAMAK İÇİN İYİ BİR NEDENİMİZ VAR DEMEKTİR. “ÇİÇERO
Bu durumda kurumsallaşma yolundaki bir işletmede bana göre yönetici: kendisinin yapabileceğinden daha fazla bir takım işleri başkalarına da kolaylılıkla ve beceri ile yaptırmasını bilen kişiliklerdir.
Ana hatları ile yöneticinin bir, kuruluşdaki rollerini düşünürsek:
•Yönetici, iyi bir liderlik sergilemelidir
•Yönetici, iyi bir arşiv ve kayıt düzenleyici olmalıdır
•Yönetici, her an hemen her iş idaresi için tam bir yönetmen olabilmelidir
•Yönetici, astları, üstleri ve dış çevrede daima iletişimin tüm gereklerini başarı ile uygulayabilmelidir.
•Yönetici, her olay ve durumu çok iyi analiz edebilecek bilgi birikimine sahip olmalıdır.
•Yönetici, kurumun ihtiyacı olan iş akışını ve sonuçlarını çok iyi planlayabilmeli olası yol haritalarını hazırlayabilmelidir
•Yönetici, her an motive edici tarz ve tavırda kurum içi davranışlarda bulunmalıdır
•Yönetici, kendisinden beklenen disiplin uygulamalarını hak ve adaletli bir biçimde sağlamalıdır
•Yönetici, çatışmaları çözümleyecek yeterlilik ve sabırla da hareket etmelidir.
•Yönetici, kurum içinde olası problemlere müdahale edebilecek teknik becerilere sahip olmalıdır.
•Yönetici, kendi sorumluluğundaki iş yükünü gerekli durumlarda delege edebilmelidir.
•Yönetici, her alanda iç ve dış insan grupları ile iyi bir görüşme zamanı yaratarak görüşmeleri analiz edebilmelidir.
•Yönetici, çalışanlarına karşı iyi bir çalıştırıcı ve rehber olabilmelidir
•Yönetici, bilgilerini kendinde tutmak yerine kurum içinde toplam kaliteyi artırmak amacıyla eğitici bir rol üstlenmelidir.
•Yönetici, işlerini bir plan ve program doğrultusunda aksatmadan uygulayabilmeli zamanlama konusunda uzmanlığı kurum içinde hissedilmelidir
•Yönetici, zaman zaman kurum içinde çeşitli bölümlerde ya da çalışanlarda oluşan gerilim, stres ve benzeri olumsuz durumları yok edebilmelidir
•Yöneticici, iyi bir takım oluşturma kapasitesine ve bilgisine sahip olmalı ve kurduğu takımları denetimi ve gözetimi altında tutabilmelidir
Sonuç olarak; Şimdi bu kadar yetenekli yöneticiyi nereden bulacağız dediğinizi duyar gibiyim. Ancak unutulmaması gereken yöneticilik ve hatta liderlik doğuştan gelen genler kadar, eğitim, bilgi ve deneyimlerle de kazanılabilecek bir beceriler bütünüdür. Tamamına sahip olunmasa bile bunlardan bir takımına sahip bir yönetici ile çalışmak o kurumun başarısını ve karlılığını artıracaktır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@