11.10.2013, 01:34 165

KURBAN BAYRAMI

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İslam dininin bildirdiği, Müslümanların da sevinip neşelendiği iki dini bayram vardır. Bunlardan birisi Ramazan diğeri de Kurban bayramıdır. Müminler için Cuma günleri de bayram günleridir.
      Peygamber Efendimiz Medine’ye geldiği zaman, Medinelilerin cahiliye devrinden kalma bayramı kutladıklarını gördü. Onlara; “Allah Teâlâ sizlere onlardan daha hayırlı daha güzel iki bayram ihsan buyurdu. Bunlar Ramazan ve Kurban bayramlarıdır” diyerek Müslümanların sevinç ve neşe günlerini gösterdi.                                                                                         
  Arabî aylardan şevval ayının birinci günü Ramazan, Zilhicce ayının onuncu günü de, Kurban bayramının birinci günüdür. Ramazan bayramı 3, Kurban bayramı ise 4 gündür. Ramazan bayramının birinci gününde, kurban bayramının da dört gününde oruç tutulmaz.
              Bayram günleri sevinç ve neşe günleridir, topluca kılınan Bayram Namazları Müslümanlar arasındaki birlik, beraberlik ve kardeşliğin güzel bir göstergesidir. Bayramlarda Müslümanlar bir birlerine yaklaşır, küslük ve dargınlıklara son verilir. Kardeşlik duyguları kuvvetlenir. Bu nedenlerle bayramlar Yüce Allah’ın mümin kullarına bir ziyafetidir.
        Müminler için ayrıca; Günahsız geçen her gün, rahmet melekleri ve cennet hurilerini görmenin zevki ve neşesi ile ruhunu verdiği vakit, Allah Teâlâ’nın huzurunda berat ettiği vakit ve cennete girdiği vakitler de bayramdır.                                                                   
             Nitekim Sevgili peygamberimiz “Rahmet kapıları 4 gece açılır. O gecelerde yapılan dua ve tevbeler red olunmaz. Bu geceler Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci geceleri, Şaban ayının on beşinci gecesi (yani Berat gecesi) ve arefe geceleridir” buyurmak suretiyle bayram gecelerinin önemini belirtmiş. Hz. Ali de eğlenen bir topluluğu görünce, “Bu ne haldir?” diye sormuş. “Bugün bayram günüdür” cevabını alınca da; “Günahsız geçen günlerde bizim bayramımızdır” diyerek, insanın gününü günahsız geçirmenin önemini vurgulamıştır.                                         

     Bayramlarda İnsanların Topluca Sevinmeleri İçin Neler Yapılmalıdır?

       Dinimiz bayramlarda zengin fakir, büyük küçük, genç ihtiyar, hasta sıhhatli, kadın erkek, sivil asker hülasa bütün Müslümanların sevinmesini ister. Onun içindir ki zenginler. Ramazan bayramında fitre ve zekât vererek, Kurban bayramında da kurban eti ikram ederek fakirleri sevindirirler. Gençler ve küçükler büyüklerin ellerini öperek büyükleri, büyükler de onlara para ve şeker vererek gençleri ve çocukları sevindirirler. Sıhhatliler hastaları ziyaret ederek sevindirirler. Kadın erkek birbirleriyle bayramlaşarak sevinçlerini paylaşırlar. Müslümanlar bayramlarda kabir ziyareti yaparak ölüleri de sevindirirler.Tutuklu ve mahkumlar ceza ve tutukevlerinde, askerler kışlalarında, polisler polisevlerinde, kimsesiz çocuklar yuvalarda, kimsesiz yaşlılar da huzur evlerinde ziyaret edilerek sevindirilirler. Gurbettekiler de; mektup veya tebrik gönderilerek, faks çekilerek,mesaj atılarak veya telefon edilerek sevindirilirler. Böylece toplumun bütün insanları, bütün kesimleri bayramın sevinç ve neşesine katılmış, yani iştirak etmiş olurlar. 
Kurban Bayramında kurban nisabına sahip olan zenginler kurban keserler. Kesilen kurbanın eti 3’e ayrılır. Bir kısmı evde yenir. Bir kısmı, kurban kesmiş olsa bile, akraba ve yakın komşulara verilir, bir kısmı da fakirlere dağıtılır.
Kurban etinin tamamı fakirlere dağıtılabileceği gibi, eğer hane halkı kalabalık ve evde nadiren et yeniyorsa etin tamamı da evde yenebilir. 
Kurbanın deri ve sakatatlarından kesen faydalanamaz. Eğer faydalanmak isterse rayiç fiyatı kadar parayı fakirlere vermesi gerekir. 
           Rabbim, bizleri kurban ibadetini hakkıyla yerine getiren ve bu bayramın şuuruna erdirdiği bahtiyar kullarından eylesin.
                Bu vesile ile, bütün inananların, özellikle değerli okurlarımın 15 Ekim Salı günü idrak edeceğimiz mubarek Kurban bayramların tebrik ediyor, bayramın; milletimizin birlik, beraberlik, kardeşlik ve huzuruna vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.
                Selam, saygı ve dua ile.
                                                                              

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@