26.11.2016, 00:45 193

KUMARIN HER ÇEŞİDİ HARAMDIR-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Can sıkıntısını gidermek için oynanan tavla ve benzeri şeyler de haramdır. Çünkü Peygamber Efendimiz bir hadislerin de ”Tavla oynayan sanki elini domuz etine ve kanına bulamış gibidir.”(Müslim) demiş, başka bir hadislerinde de “Kim tavla oynarsa muhakkak Allah ve Resulüne isyan etmiştir.” buyurmuştur. (Ebu Davut ve İbni Mace)

Hz. Ali ise, satrancın da kumar olduğunu ifade etmiştir. Hanefi, Hambeli ve Maliki mezhep imamları satrancın haramlığında hem fikirlerdir. Böylesine kirli ve mülevves bir işin müptelası olan kimsenin kulağı Hakka ve Hakikate kapalıdır. Okunan ezanları duymaz hale gelir. Şeytan kumar vasıtasıyla Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan insanı alıkoyar.

Kumarbaz insanlar, ya çoluk çocuğunun rızkını başkalarına kaptırır veya başkalarının çoluk çocuğunun rızkını kaparak onların aç kalmalarına sebep olur.

Kumara alışmış insanların çocukları yetim, ailesi dul gibi perişan bir hayat yaşarlar. Çıkacak bir kavgada öleceğini düşünerek kocasının yolunu bekleyen kadın; gündüz korku, gece kabus içinde yaşar. Ayakta çorap, sırtta giyecek, evde yiyecek bulamayan çocuklar, karnını doyuracak ekmek bulamadığı için, yarı aç yarı tok bir ömür geçirirler. Bu hayat onlar için yaşamak değil, ölmemek için çırpınmaktır. Buna sebep ise kumarbaz babadır.

Şeytan, insanı tuzağına düşürmek için bazı şeyleri vasıta olarak kullanır. Kumar da bu tuzaklardan birisidir. Nitekim Maide suresinin 91. ayetinde Yüce Mevla mealen: “Şeytan, içkide ve kumarda ancak aranıza düşmanlık ve kin düşürmek ister.” buyurmuştur.

Şeytan kumar yoluyla kalplere düşmanlık tohumu eker, öfke ile sular ve cinayetle meyvesini toplar, böylece muradına ermiş olur. Kumarbazlardan biri mezarı diğeri de ceza evini boylar. Burada karlı çıkan kumarbazlar değil şeytandır.

Kumar; içinde her türlü felaketi gizleyen bir bela, kumarbaz da cinayetin her çeşidine müsait bir kimsedir. Kumarbaz kızdığı zaman elini arkadaşının ve din kardeşinin kanına bulaştırmaktan çekinmez.

İslam'ın tanıdığı meşru kazanç yollarında mutlaka karşılıklı fayda vardır. İnsan, alış veriş yaptığı zaman bir taraf malını alır, diğer taraf ise parasını alır. Hâlbuki kumarda bir taraf sadece kazınır, diğer taraf ise kaybeder. Kumar da bir şey üretilmez. Kalplerde üreyen yalnız düşmanlık ve nefrettir. Hayatta kumarla zengin olmuş, huzur bulmuş ve mutlu olmuş insana rastlamak mümkün değildir.

Diyelim ki bir insan kumardan, mesela piyangodan büyük bir para kazandı. Bu haram para o kişiye ne dünyada ve ne de ahirette mutluluk ve huzur temin etmez. Bilakis haram mal sahibinin hem bu dünya da ve hem de öbür dünyada felaketine sebep olur. Çünkü haram yiyenin bu dünyada ibadeti, duası ve hayır hasenatı kabul olmaz. Öbür dünyada da, bu malın iğneden ipliğe hesabı sorulur. Aslında Peygamberimizin hadisine göre haram kazanılan mal,  insanın elinde (sülalesinde) ya kırk ya da atmış yıl kalır. Hakikaten dünyada çevremize baktığımızda haram kazançla zengin olanların ya kendileri ya da evlatlarının fakirlikten sefalet içerisinde süründüklerini görmek mümkündür. Evet, haram mal bu dünyada saadet getirse de, ahirette kişinin felaketine sebep olacağı kesindir. Nitekim piyango zenginlerinden bir çoğunun kısa zamanda fakir düştüğünü, tv ve gazete haberlerinden öğrenmekteyiz.

Öte yandan kumar; insanlar arasındaki yardımlaşmayı kökünden sarsan, toplumu sefalet ve perişanlığa sevk eden, aile ocaklarını söndüren, dostu dosta düşman eden, akrabaların arasını açan, insanları tembelliğe, durgunluğa ve işsizliğe alıştıran en büyük musibettir.

Dinimiz, kumar belasını yasaklamakla toplumlar üzerine çöken bu karabasanı, bu kâbusu defetmiştir, bertaraf etmiştir.

İlahi emirlere uyanlar hem bu dünyada, hem de öbür dünyada mutlu ve mesut olurlar. İlahi emirlere uymayanlar ise bu dünyada sefil, ahirette de rezil olurlar.

Yüce Allah; insanımızı, ailelerimizi, gençlerimizi ve bütün milletimizi kumar afetinden muhafaza eylesin. Amin...

Ankara’dan Selam, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@