25.11.2016, 01:01 1548

KUMARIN HER ÇEŞİDİ HARAMDIR-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İslam dininde; hem içkinin ve hem de kumarın her çeşidi gerek ferdi ve gerekse sosyal  zararları nedeniyle  kesinlikle yasaklanmıştır, haram kılınmıştır.

Bilindiği gibi, para ve menfaat karşılığında oynanan her türlü şans oyununa kumar, Kumar oynayan kişiye de kumarbaz denir.

Herhangi bir kimsenin menfaatini, haksız olarak almak veya oyun yoluyla kendimize mal etmek kumardır. Üzülerek ifade etmeliyim ki, ülkemizde adına “Milli piyango” denilen ve resmi olarak oynatılan oyun da kumardır.

Kur’ an-ı Kerimin lisanı ile kumarın her çeşidine “meysir” denilir. Kur’an-ı Kerimde kumarla ilgili olarak şöyle buyrulmaktadır.“Ey iman edenler! Şarap (içkinin her çeşidi), kumar (kumarın her çeşidi) dikili taşlar (yani tapılmak için dikilen her çeşit putlar), fal okları (yani şans oyunları) birer şeytan işi pisliktir. Bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.”(Maide; 90)

Şüphesiz ki; şeytanın insana bir işi yaptırmasında, her zaman bir gayesi vardır. Bunun gibi,   içki içirmede ve kumar oynatmada da bir amacı vardır. Şeytanın bu amacı Kuran-ı Kerimde mealen şöyle anlatılmaktadır: “Şeytan içki ve kumar yoluyla ancak aranıza düşmanlık ve kin sokmak; Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alı koymak ister. Artık bundan vazgeçersiniz değil mi?”

Görülüyor ki; bu ayetlerin birincisinde kumarın ve içkinin şeytanın pis ve murdar bir işi olduğu vurgulanmış ve müminlerin kurtuluşa ermeleri ve huzura kavuşmaları için ondan uzak durmaları emredilmiştir. Ayetlerden ikincisinde ise şeytanın insana içki içirme ve kumar oynatmada ki maksadının insanı; Allah’ı hatırlayıp anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak,  ayrıca akrabaların, dost ve arkadaşların yani tüm Müslümanların arasına kin ve düşmanlık sokmak olduğu açıkça beyan edilmektedir.

O halde; kumar oynamak ve içki içmek gibi kötü alışkanlığı olan her Müslüman, bu ilahi buyruğu duyduğu, okuduğu ve dinlediği zaman, hemen; ”Evet bu kötü alışkanlığımdan vazgeçtim Allah’ım” demeli, tövbe etmeli ve bir daha içkinin ve kumarın hiçbir çeşidine yaklaşmamalıdır. Yüce Allah’ın rahmetinden ümit kesilmez, Allah dilerse şirk koşmaktan başka bütün günahları, o günaha bir daha dönülmeyen bir tevbe ile tevbe edildiği takdirde af eder. Peygamber Efendimiz, “Günahına tevbe eden, hiç günah işlememiş gibidir” buyurmaktadır. Kulun hata ve kusurlarından dolayı tevbe etmesi, Allah’ın emridir. Tevbe etmeyi geciktirmek de ayrıca günahtır. Derler ki; “ “Yarın tevbe ederim dedi uyudu, bir daha da hiç uyanmadı. (yani öldü)” Öyle işte, ölümün ne zaman geleceği hiç bilinmez, tevbe etmeden de, günahlar silinmez.

Unutulmamalıdır ki, kumar ve içki masasına dostça oturup da, düşman olarak veya küs olarak kalkan nice insanlar vardır. Kumar ve içkinin; nice öldürmelere, ölmelere, ceza evine girmelere, boşanmalara, nice ailelerin dağılmasına, nice çocukların yetim ve kimsesiz kalmalarına ve maddi ve manevi kayıplara, zararlara sebep olduğu da, pratik hayatta her gün görülen, duyulan ve bilinen olaylardır. Ve yine unutulmamalıdır ki, Allah’ı unutana Allah, ceza olarak kendisini de kendisine unutturur ve o kişi kendi eli ve ameli ile kendisini cehenneme hazırlar. Allah’ın yasak ettiği kumarı oynayan ve içkiyi içenler de, kendi elleri ile kendisini cehenneme hazırlayanlardır. 

Müminin vazifesi; Allah’a isyan demek olan günahın, küçüğünden de büyüğünden de uzak durmaktır. Kaldı ki kumar oynamak dinimizde büyük günahlardandır. Nitekim Kur’an-ı Kerimde Yüce Allah (c.c) peygamber Efendimize hitaben: ”Sana içkiden ve kumardan sorarlar. De ki; Her ikisinde de büyük bir günah vardır.” buyurmuştur.(bakara 219)

Kumarın Şeytanın pis işi ve büyük günah olduğunu bilen bir Müslüman, kumarın hiç bir şekline, hiçbir çeşidine kesinlikle bulaşmamalıdır. Çünkü dünya ve ahirette kurtuluş ve felah kumardan uzak durmakla mümkündür.

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@