02.08.2013, 00:00 111

KADİR GECESİ’NİN FAZİLETLERİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Bilindiği gibi 03 Ağustos 2013 Cumartesi gününü, 04 Ağustos Pazar gününe bağlayan gece  (yani yarın gece) mübarek “Kadir Gecesi’dir.”

Bizleri sağlık ve sıhhat içerisinde, milletçe birlik beraberlik, kardeşlik, huzur ve hürriyet içerisinde, bu mübarek geceye ulaştıran Yüce Allah’a sonsuz hamd-ü senalar, bir  Kadir gecesinde ilahi vahye muhatap olarak, nübüvvete eren sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa (S.A.V.)’ya  sayısız salat ve selem olsun.

Bilindiği gibi yüce Dinimizin kutsal gecelerinden biriside Kadir Gecesi’dir. Kadir Gecesi Kur’an-ı Kerim’de başlı başına bir sure ile şereflendirilmiş olan, şanı yüce bir gecedir.

“El Kadir” isimli bu surede Cenabı Hak şöyle buyurmaktadır; “Şüphesiz biz onu  (Kur’an-ı)  Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (şeref ve azametini) sana bildiren nedir?  Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır.  O gecede Melekler ve ruh (Cebrail a.s.) Rablerinin izni ile ( O sene takdir edilen) her iş için (yeryüzüne) inerde iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir sulh ve sükûn, bir selam ve kurtuluş gecesidir.”

Bu sureden anlıyoruz ki insanlığın karanlık ufkuna Kur’an’ın güneşi, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde doğmuş veya doğmaya başlamıştır. İnsanlık semasını küfrün ve şirkin kapkara bulutlarının kapladığı, imani, ameli, içtimai ve ahlaki çöküntünün kâinatı sardığı, sevgi-şefkat, merhamet, adalet ve güven duygularının silindiği, insanların Allah diye dağa, taşa, aya, yıldıza, güneşe ve eliyle yaptığı putlara taptığı, güçlünün zayıfı ezdiği, kız çocuklarının diri diri toprağa gömülerek öldürüldüğü, kadınların pazarda satıldığı, bir erkeğin istediği kadar kadınla evlendiği, kadınların miras olarak kaldığı, kısaca Allah’a isyanın şiddetle hüküm sürdüğü ve insanlığın insan olma şeref ve haysiyetinden yoksun olarak, rezil ve hakir bir hayat yaşadığı zamanda,  Kur’an-ı Kerim, bütün cihanı aydınlatmaya ve insanlığı tevhit bayrağının altında toplamaya davete, Kadir Gecesi’nde başlamıştır.

O halde, insanlığın dünyasını ve ahiretini aydınlatan, insanlığa iki cihan saadeti va’d eden; iman, ibadet, ahlak, iktisat ve hukukta kurtarıcı yolu gösteren Kur’an-ı Kerimin indirildiği Kadir Gecesi gaflet ve dalgınlıkla geçirilmemelidir.

Kadir Gecesi’nde ihlasla samimi olarak günahlarına tevbe edenin günahları af olur. Bu gecede bir saat ibadet eden, ömrünün tamamını nafile oruç tutarak geçirmiş gibi sevap kazanır. Kadir Gecesi’nde Kur’an’dan bir ayet okuyan, sair zamanlarda Kur’an’ı hatmetmiş kadar sevap kazanır. Bu gecede her rekâtında Fatiha’dan sonra yedi defa İhlas suresini okuyarak kılınacak iki rekat namazın sevabı, sair zamanlarda kılınan bin rekat nafile namazın sevabı kadardır. İbni Abbas Hazretlerine göre bu namaz bittikten sonra kişi, yetmiş defa, “ Estagfirullahel azım ve etubü iletyh” derse, daha seccadesinden kalkmadan Allah’ın af ve mağfiretine nail olur.

Kadir Gecesi’nin fecir vaktinde Cebrail (a.s.), kendisine bu gecede ümmeti Muhammed’e Allah’ın mükafatının ne olduğunu soran  meleklere, Yüce Allah’ın bu gecede kendisine ibadet, tevbe ve dua ile yönelen bütün kullarını af ve mağfiret ettiğini, ancak bu geceye rağmen, devamlı içenleri, anne babasına asi olanları, akrabalarla alakayı kesenleri, üç günden fazla küs duranları, zinaya devam edenleri ve kendisine şirk koşanları affetmediğini haber verir.

Kadir Gecesi’nin Ümmeti Muhammed için bin aydan daha hayırlı olduğunu Cebrail (A.S.) Peygamberimize haber vermiş. Efendimiz de; “Bu gecenin hayrından mahrum kalan büyük bir mahrumiyete  uğramıştır” buyurmuştur. Şair de; “ Bin aydan faziletli. Ne kadar da kadri yüce? Sayısız günahkar kul. Affa uğrar bu gece” demiştir.

Kadir Gecesi’ne ulaşmak her Müslüman için bulunmaz bir fırsattır. Çünkü geçen yıl Kadir Gecesi’ne ulaştığı halde, öldüğü için bu yılın Kadir Gecesi’ne ulaşamayanlar olduğu gibi, kendisinin de gelecek yılın Kadir Gecesi’ne ulaşmaya bileceğini düşünen her, şuurlu, samimi ve olgun Müslüman bu yıl ulaştığı bu büyük fırsatı kaçırmaz.

İçinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen, Cebrail (a.s) ve Meleklerin ibadet eden kullarla selamlaşmak için Allah’ın (c.c) izni ile yeryüzüne indiği ve sabaha kadar selam ve selamet gecesi olduğu  haber verilen “Kadir Gecesi”nde, akıllı Müslüman;  Kur’an-ı Kerim okuyarak,  kaza namazı kılarak, dua ve tövbe ederek, hayır ve hasenatta bulunarak, anne-babasını razı ederek, küs olduğu kişilerle barışarak, dost akraba ve komşuları ile tebrikleşerek, ev halkını sevindirerek, Camilerde va’zu nasihat dinleyerek,  cemaatle gürül gürül namaz kılarak geçen yıllarda işlediği günah kirlerinden temizlenmesini bilir, bu geceye rağmen eli boş kalmaz.

Yine bu gecede mümin kendisi için, ailesi için, mazlum Müslümanların kurtuluşu için, bütün insanlığın hidayeti için ve özellikle büyük milletimizin birlik beraberlik ve kardeşliği için, güçlü devletimizin ve asil milletimizin ebediyen payidar olması için, dinimizin, devletimizin, milletimizin, ordumuzun, yurdumuzun, huzurumuzun, hürriyetimizin, birlik beraberlik ve kardeşliğimizin düşmanlarının kahrolması, onlara karşı kahraman ordularımızın ve fedakar emniyet kuvvetlerimizin Allah’ın yardımıyla muzaffer olması için dua etmelidir.

Peygamber Efendimiz bunun için mü’minleri geceyi ihya etmeye teşvik ederek: “Kim Kadir Gecesi’ni imanlı bir gönülle sevabını yalnız Allah’tan (c.c.) umarak değerlendirir ve ihya ederse, geçmiş günahları af ve mağfiret olunur.” (2) buyurmuştur.

İmanlı gönülleri, Kadir Gecesi ve bayram sevincinin sardığı şu günlerde,  ilahi rahmet ve mağfiretiyle bizlere huzur ve saadet getiren ışık ve müjde getiren Ramazan ayından ayrılmanın da üzüntüsü içindeyiz.

Yazımızı sevgili Peygamberimizin Kadir Gecesi’nde yapılmasını tavsiye ettiği bir dua ile sona erdirelim. “Ey Allah’ım, sen af edicisin, af etmeyi seversin, beni de af et” (3)   

Saygıdeğer okurlarımın kandillerini tebrik ediyorum. Kadir Gecesi’nin hakkımızda maddi ve manevi her türlü hayırlara vesile olmasını yüce Allah’tan (c.c) niyaz ediyorum.

Yine bu gecenin, millet olarak her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olan; birlik, beraberlik, kardeşlik ve huzurumuza vesile olmasını, mazlum Müslüman milletlerin kurtuluşa ermesini, insanlığın barış, huzur ve hidayete kavuşmasına vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ediyorum.

Selam, saygı ve dua ile.                                            

1-El-Kadr Suresi 1-5 ayetler

2-Buhari Cilt: 2, Sayfa: 80

3-İbn-i Kesir Tefsiri C.7, Sayfa:339

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@