11.07.2015, 00:03 321

KADİR GECESİ

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Yüce Dinimizin, kutsal gecelerinden birisi de Kadir gecesidir. Kadir gecesi gecelerin sultanıdır. Tıpkı meleklerin sultanı Cebrail (a.s.), insanların sultanı da Hz. Muhammed (s.a.v.) olduğu gibi.
Bilindiği gibi 13 Temmuz 2015 akşamı Kadir Gecesi’dir. Bizleri sağlık ve mutluluk ve milletçe huzur ve hürriyet içerisinde bir Kadir Gecesi’ne daha ulaştıran Rabbimize sayısız hamdü senalar olsun.
Kadir Gecesi aynı zamanda, Kur’an-ı Kerim’de başlı başına bir sure ile şereflendirilen şanı yüce bir gecedir. Kadir Suresi Kerim kitabımızın 97. Suresi’dir. Bu surede Cenabı Hak şöyle buyurmaktadır; “Şüphesiz biz onu (Kur’an-ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin (şeref ve azametini) sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. O gecede Melekler ve Ruh (Cebrail) Rablerinin izni ile (o sene takdir edilen) her iş için (yeryüzüne) inerde iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir sulh ve sükûn, bir selam ve kurtuluş gecesidir.” (Kadir Suresi,1-5)
Bu sureden anlıyoruz ki, insanlığın karanlık ufkuna Kur’an’ın nuru ve İslam’ın güneşi, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’nde gecesinde doğmuş veya doğmaya başlamıştır.
İnsanlık semasını küfür ve şirk karanlıklarının kapladığı; imanî, amelî, toplumsal ve ahlakî çöküntünün kâinatı sardığı, sevgi, şefkat, merhamet, adalet ve güven duygularının silindiği, insanların Allah diye dağa, taşa, aya, yıldıza, güneşe ve elleriyle yaptığı putlara taptığı, güçlünün zayıfı ezdiği, kız çocuklarının diri diri toprağa gömülerek öldürüldüğü, kadınların pazarda satıldığı, bir erkeğin istediği kadar kadınla evlendiği, kadınların miras olarak kaldığı, kısaca Allah’a isyanın şiddetle hüküm sürdüğü bir zamanda Kur’an-ı Kerim, bütün cihanı aydınlatmaya ve insanlığı tevhit bayrağının altında toplamaya davete, Kadir Gecesi’nde başlamıştır.
O halde, insanlığın dünyasını ve ahiretini aydınlatan, insanlığa iki cihan saadeti va’d eden; iman, ibadet, ahlak, iktisat ve hukukta kurtarıcı yolu gösteren Kur’an-ı Kerim’in indirildiği bu Kadir Gecesi gaflet ve dalgınlıkla geçirilmemelidir. Şuurlu, samimi ve olgun bir Müslüman bu büyük fırsatı kaçırmaz.
Bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen, Cebrail (a.s) ve Meleklerin ibadet eden kullarla selamlaşmak için Allah’ın (c.c) izni ile yeryüzüne indiği ve sabaha kadar selam ve selamet gecesi olduğu bildirilen Kadir Gecesi’nde akıllı Müslüman; Kur’an okuyarak, kaza namazı kılarak, dua ve tövbe ederek, hayır ve hasenatta bulunarak, anne babasını razı ederek, küs olduğu kişilerle barışarak, küs olduğunu bildiği kişileri barıştırarak, dost akraba ve komşuları ile tebrikleşerek, ev halkını sevindirerek, camilerde vaazu nasihat dinleyerek, cemaatle gürül gürül namaz kılarak, geçen yıllarda işlediği günah kirlerinden temizlenmesini bilir, Allah rızası için gerekli olan her salih ameli yapar.
Peygamber Efendimiz bunun için mü’minleri geceyi ihya etmeye teşvik ederek, “Kim Kadir Gecesi’ni imanlı bir gönülle sevabını yalnız Allah’tan (c.c) umarak değerlendirir ve ihya ederse, geçmiş günahları af ve mağfiret olunur. ” buyurmuştur. (Buhari, Cilt: 2, Sayfa: 80)
Değerli dostlar! İmanlı gönülleri, Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı sevincinin sardığı şu günlerde aynı zamanda ilahi rahmet ve mağfiretiyle bizlere huzur, saadet ışık ve müjde getiren Ramazan ayından ayrılmanın da üzüntüsü içindeyiz.
Peygamberimizin Kadir Gecesi’nde yapılmasını tavsiye ettiği bir dua şöyledir; “Ey Allahım! Sen affedicisin, affetmeyi seversin, beni de af et.” (İbn-i Kesir Tefsiri, C. 7, Sayfa: 339)
Bizde bu duayı sık sık yapalım. Bu geceyi son Kadir gecemizmiş gibi düşünerek değerlendirmeye çalışalım.
Geçen yılın Kadir Gecesi’nde hayatta olup, bu gün rahmeti Rahmana kavuşmuş olanlara Allah’tan rahmet diliyoruz. Efendimizin Şefaati de onlarla olsun inşallah. Bu kadir gecesi bizler için de son Kadir Gecesi ise, Allah bu dünyadan imanla göçmeyi nasip eylesin.
Kadir Gecemizi şimdiden tebrik eder, milli birlik ve beraberliğimize, her türlü hayırların fethine ve şerlerin de define vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz ederim.
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@