17.01.2020, 00:01 218

KABİRDE ARKADAŞ, SALİH AMEL

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Amel: Bilerek ve düşünülerek yapılan iş; ibadet demektir. Ameller niyetlere göredir. Niyet iyi ise amel iyi, niyet kötü ise amel(iş) kötüdür.

Nitekim Peygamber efendimiz Buhari ve Müslim de yer alan bir hadisi şerifleerinde mealen: “Ameller niyetlere göredir” buyurmuştur. Cami-us sağiyr isimli kitapta yer alan bir hadiste de, “Allah (cc) sizin suretlerinize ve amellerinize bakmaz, kalbinize ve niyetlerinize bakar, yani iyi niyetle olan amellerinize değer verir “ buyurmuştur.

Demek ki bir işin, bir amelin gelişi güzel iş olsun diye yapılması insana manen bir şey kazandırmaz. İşin ve amelin kişiye manevi kazanç sağlaması için, iyi niyetle ve Allah’ın rızası için yapılmış olması elzemdir.

Berikada yer alan bir hadiste peygamber efendimiz (sav), “Bildiği ile amel eden kimseye Allah-ü Teala bilmediğini öğretir.” buyurmuştur.

Amellerin en kıymetlisi, müminin kalbine sevinç vermektir. Yani sevindirmektir. Amellerin Allah (c.c.) katında makbul olması ihlâsla, iyi niyetle yani bütün işlerin yalnız Allah-ü Tealanın rızasına sevgisine kavuşmak için yapılmasına bağlıdır.

Amel-i Salih ise, Allah’ın (cc) razı olduğu ve beğendiği iş, amel ve ibadet demektir. Amel-i Salih ile ilgili olarak Allah Teala hazretleri Müminun suresinin 40. ayetinde mealen “Erkek ve kadınlar her kim mümin olarak Salih amel işlerse işte onlar cennete girerler. Orada hesapsız olarak rızıklandırılırlar.”Necm suresinin 32. ayetin de ise “Allah Teala Salih amel işleyenlere cenneti verecektir. Onlar küçük ve büyük günahlardan ve kötülüklerden sakınanlardır. Senin Rabbinin affı boldur.” Ve yine Kehf suresinin 110. ayetinde de, “Rabbine kavuşmak isteyen bir kimse Salih amel ve faydalı iş yapsın ve Rabbine itaat etmede hiç ortak koşmasın “ buyurmaktadır.

Bilindiği gibi kelime-i şehadet getirmek, beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek ve hacca gitmek İslam’ın beş temel esasıdır. İşte bunlar Salih amellerin başında gelmektedir.

Kim İslam’ın bu beş temelini hakkı ile kusursuz olarak yaparsa bu kişinin cehennemden kurtulması kuvvetle umulur. Çünkü bunlar aslında Salih işler olup, iyi niyetle ve Allah’ın rızası için yapılırsa insanı günahlardan ve günaha götüren çirkin işleri yapmaktan korur. Nitekim Kur’an-ı Kerimin Ankebut suresinin 45. ayetinde Cenab-ı Hak, “ Kusursuz kılınan bir namaz insanı pis ve çirkin işler yapmaktan alıkoyar, korur” buyurmuştur. Peygamber efendimiz “Kişi kabre üç şeyle gider. Bunlardan ikisi geri döner, birisi kişi ile kabirde kalır. Geri dönenler dostları ve malıdır, onunla kalan ise amelidir.” buyurmuştur.

İmam-ı Gazali’ye göre kişi kabre konulduğu zaman;

Salih amelleri güzel suretle, güzel kokulu ve güzel giyimli olarak yanına gelir.” Beni bilemezsiniz “ der. O da derki sen kimsin ki , “Allah-ü Teala seni benim şu garip olduğum zamanda bana ihsan eyledi” o da derki “ Ben senin salih amellerinim (işlerinim) korkma mahzun da olma, biraz sonra Münker Nekir melekleri gelirler ve sana sual sorarlar. Onlardan korkma der.

O halde kötülüklerden uzak durmak, fenalıklardan korunmak, kabirde yalnız kalmamak ve Allah’ın rızasına ulaşmak için Salih amel sahibi olmaya gayret sarf edelim.

İş ve amellerini sırf Allah rızası için ihlâsla ve iyi niyetle yapan insanın kabirde yalnız kalmayacağını, ilahi huzurda mahcup olmayacağını unutmayalım.

İş ve amellerin en iyisinin iyi niyetle, sevgi ve paylaşma duygusu çerçevesinde insanların kalbine sevinç koyan, insanları kazandıran ameller olduğu bilinci ile hareket edelim. Bu dünyanın kalp kırmaya değmeyeceğini bilelim. Allah bizleri huzuruna Salih amelle çıkanlardan eylesin. Amin.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@