20.06.2014, 21:31 1046

KABİR ARKADAŞI “AMEL-İ SALİH”

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Amel: Bilerek ve düşünülerek yapılan iş, ibadet demektir. Ameller niyetlere göredir. Niyet iyi ise amel iyi, niyet kötü ise amel(iş) kötüdür.
Nitekim Peygamber efendimiz Buhari ve Müslim de yer alan bir hadisi şerifinde mealen “Ameller niyetlere göredir” buyurmuştur. Camiussağır isimli kitapta yer alan bir hadiste de mealen “Allah (c.c.) sizin suretlerinize ve amellerinize bakmaz, kalbinize ve niyetlerinize bakar, yani iyi niyetle olan amellerinize değer verir “ buyurmuştur.
Demek ki bir işin, bir amelin gelişi güzel iş olsun diye yapılması insana manen bir şey kazandırmaz. İşin ve amelin kişiye manevi kazanç sağlaması için, iyi niyetle ve Allahın rızası için yapılmış olması elzemdir.
Berika isimli kitapta yer alan bir hadiste peygamberimiz efendimiz (s.a.v.) “Bildiği ile amel eden kimseye Allah-ü Teala bilmediğini öğretir.” buyurmuştur.
Amellerin en kıymetlisi, müminin kalbine sevinç vermektir, yani onu sevindirmektir. Amellerin Allah (c.c.) katında makbul olması ihlâsla, iyi niyetle, yani bütün işlerin yalnız Allah-ü Teala’nın rızasına, sevgisine kavuşmak için yapılmasına bağlıdır.
Amel-i salih ise, Allah’ın (c.c.) razı olduğu, beğendiği iş, amel ve ibadet demektir. Amel-i salih ile ilgili olarak Allah-ü zül celal hazretleri, Mümin’un suresinin 40. ayetinde mealen, “Erkek ve kadınlar her kim, mümin olarak salih amel işlerse, işte onlar cennete girerler. Orada hesapsız olarak rızıklandırılırlar”, Necm suresinin 32. ayetinde ise “Allah-ü Teala salih amel işleyenlere cenneti verecektir. Onlar küçük ve büyük günahlardan ve kötülüklerden sakınanlardır. Senin Rabbinin affı boldur.”, Kehif suresinin 110. ayetinde de “Rabbine kavuşmak isteyen bir kimse, Salih amel ve faydalı iş yapsın ve Rabbine itaat etmede hiç ortak koşmasın “ buyurmaktadır.
Bilindiği gibi “Kelime-i Şehadet” getirmek, beş vakit namaz kılmak, oruç tutmak, zekât vermek ve hacca gitmek İslam’ın beş temel esasıdır. İşte bunlar Salih amellerin başında gelmektedir.
Kim İslam’ın bu beş temelini hakkı ile kusursuz olarak yaparsa, bu kişinin cehennemden kurtulması kuvvetle umulur. Çünki bunlar aslında Salih işler olup, iyi niyetle ve Allah’ın rızası için yapılırsa insanı günahlardan ve günaha götüren çirkin işleri yapmaktan korur. Nitekim Kur’an-ı Kerimin Ankebut suresinin 45. ayetinde Cenab-ı Hak mealen, “ Kusursuz kılınan bir namaz insanı pis ve çirkin işler yapmaktan alıkoyar, korur” buyurmuştur. Peygamber efendimiz de, “Kişi kabre üç şeyle gider. Bunlardan ikisi geri döner, birisi kişi ile kabirde kalır. Geri dönenler dostları ve malıdır, onunla kalan ise amelidir.” buyurmuştur. Önemli olan kişiye kabrinde Salih amelini yoldaş olmasıdır.
İmam-ı Gazaliye göre kişi kabre konulduğu zaman; Salih amelleri güzel suretle, güzel kokulu ve güzel giyimli olarak yanına gelir. “Beni bilemezsiniz” der. O da derki, sen kimsin ki , Allah Teala seni benim şu garip olduğum zamanda bana ihsan eyledi.” O da derki, “ Ben senin Salih amellerinim (işlerinim) korkma mahzun olma, biraz sonra münker ve nekir melekleri gelirler ve sana sual sorarlar. Onlardan korkma der.
O halde kötülüklerden uzak durmak, fenalıklardan korunmak, kabirde yalnız kalmamak ve Allahın rızasına ulaşmak için Salih amel sahibi olmaya gayret edilmeli ve elimizden geldiğince çalışılmalıdır.
İş ve amellerini sırf Allah rızası için ihlâsla ve iyi niyetle yapan insanın kabirde yalnız kalmayacağını, ilahi huzurda mahcup olmayacağını, onun için ahirette korku ve üzüntünün olmayacağını unutmayalım. Bu bahtiyarlardan olmak için, kalan ömrümüzde gereken say-ü gayreti gösterelim.
Bil hassa şu mübarek günlerde Allah’ın rızasını kazandıracak olan Salih amellerimizi çoğaltalım. Allah’ın ayı olan Recep ayını yaşadık, Peygamberin ayı olan Şaban ayını bitirmek üzereyiz. Belki bu ay ve günler bizim için son iki mukaddes ay ve onların günleridir.
İnşallah Peygamber ümmetinin, yani bizlerin ayı olan Ramazan ayına da ulaşacağız. Başı rahmet, ortası mağfiret sonu da müminler için cehennemden kurtuluş olan Ramazan ayını da ömrümüzün son Ramazan ayıymış gibi Salih amellerle değerlendirelim. Bu ay ve günleri bir daha ele geçmez fırsatlar olarak bilelim ve ona göre değerlendirelim.
Unutmayalım ki, “ Ramazan ayının gelmesine sevinenlerin vücudu, cehennem ateşine haramdır.” buyuran Peygamberimiz, “ Eğer ümmetim Ramazan ayının kıymet ve değerini ben kadar bilselerdi, bütün yılın Ramazan olmasını isterlerdi” buyurarak da, bizleri bilgilendirmekte ve bu ayın kıymetini bilerek iyi iş ve Salih melerle değerlendirilmesi yönünde uyarmaktadır.
İş ve amallerin en iyisinin; iyi niyetle, sevgi ve paylaşma duygusu çerçevesinde, insanların kalbine sevinç koyan ve insanları kazandıran ameller olduğu bilinci ile hareket edelim. Bu dünyanın kalp kırmaya değmeyeceğini bilelim. Allah bizleri huzuruna Salih amelle çıkanlardan eylesin.Amin.
Ankara’dan selam saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@