27.10.2018, 00:05 212

İYİLERLE BERABER OLMAK-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İnsanın dost ve arkadaşının etkisinde kalması ile ilgili olarak Mevlana Celalettin-i Rumi hazretleri de, “İyi arkadaş güzel koku satan aktara benzer. Yanına gittiğiniz zaman, ya size güzel koku ikram eder, ya güzel koku satın alırsınız veya oradaki güzel koku üstünüze siner, kötü arkadaş da demircinin körükçüsüne benzer, Yanına gittiğin zaman ya sıçrayan çıngılar elbiseni yakar, ya da kömürün pis kokusu üzerine siner” demiştir.

Yine Mevlana hazretleri, “ Bir avuç toprak almış koklamışlar, toprak gül gibi kokuyormuş, neden toprak gibi değil de gül gibi kokuyorsun deyince toprak,” Ben bir zaman gül ağacının yakınında kaldım da onda bu güzel koku bana sindi” demiş. Başka bir yerden alınan toprağı da koklamışlar o da, necis gibi kokuyormuş. Ona da sen neden toprak gibi değil de, böyle pislik gibi kokuyorsun deyince toprak, “ Ben bir zamanlar tuvalete yakın bir yerde bulundum da, bu kötü koku bana oradan sindi” demiş diyerek müminin, her daim yakınında olan kişilerden iyi veya kötü yönde etkileneceğini bu güzel misallerle anlatmıştır.

Akıllı insan, kime akıl danışacağını bilen insandır demişler, o halde akıl danışacağın insanla dost ol. İnsanın hayatında mutlaka kendine öğüt veren dostları olmalıdır. Çünkü gerçek dostlar insanın, “hayat sigortasıdır.” Nasıl bir insan olmak istiyorsan, öyle insanlarla dost ol demiş büyüklerimiz. Çünkü hayat, yanlış insanlarla harcanacak kadar ucuz değildir. Edindiğin dostlarının fikirleri kirliyse, senin “kalbin ve fikirlerin” ne kadar temiz olursa olsun, er ya da geç senin de kalbin ve fikirlerin de kirlenir. Çünkü duygular gibi, değerler ve inançlar da, kişiden kişiye sirayet eder.

Netice olarak; alışveriş yaptığımız bakkalı, manavı ve sair esnafı, iş verdiğimiz işçileri, iktisatçı ve mühendisleri, doktorlarımızı, hukukçularımızı, avukatlarımızı, yanında çalıştığımız işverenleri, okuduğumuz yazar ve müellifleri, kitap, gazete, dergileri ve seyrettiğimiz Tv. leri, yönetici ve sendikacılarımızı, eşimizi, dostumuzu, arkadaş ve yaranlarımızı seçime tabi tutacağız. Bu Allah’ın emri ve Resulünün tavsiyesidir.

Bu demektir ki; İslam’ı iman ve amel anlamında anlamayanları, insanları Allah için değil, menfaat için sevenleri, insanlardan Allah için değil, menfaat için yüz çevirenleri, devletini, milletini, dinini, vatanını sevmeyenleri, milletin evlatlarını birbirine düşman ederek, bölüp parçalamaya çalışanları, dini istismar ederek, dini ve dindarları huzursuz edenleri, her gün birçok yalan dolanına şahit olduğumuz, ikiyüzlü münafıkları, Allah’ın, Peygamberin ve Müslümanların düşmanlarını dost, arkadaş ve yaran edinmeyeceğiz.

Evet değerli okuyucularım, kötü arkadaş insanı, hem günahkar, hem de dinsiz eder. İyi arkadaştan iyilik, kötü arkadaşta da kötülük öğrenilir. İyiliğin faydası, kötülüğün de mazarratı ebedidir. Nitekim Cenab-ı Hak Furkan suresinin 27. ayetinde dünyada kötülerle beraber olan, kötülerin arkasından koşan kişilerin ahiretteki perişan halini şöyle beyan ediyor. “ O kıyamet günü, inkarcılar için pek yaman bir gündür. Cehennem ateşinde kavruldukları o gün, zalim kimse ellerini ısırıp şöyle der. ‘Keşke Peygamber ve Onun yolunda gidenlerle beraber bir yol tutsaydım. Vah başıma gelenlere vah, beni İslam nizamından uzaklaştıran falancayı keşke dost ve arkadaş edinmeseydim. Yemin olsun ki, beni bana gelen Kurandan, Kuran yolundan, (İslami prensiplerden) o saptırdı.”

Gerçekten de insanı Allah yolundan, şeytan ve şeytanlaşmış insanlar alıkoyar. Çünkü şeytan hem cinlerden ve hem de insanlardandır. Hem de insanların şeytanları cinlerin şeytanlarından insan için daha zararlıdır. Gerçekten de Peygamber Efendimiz, “İnsanın şeytanı, cinin şeytanından daha zararlıdır” buyurmuştur.

Unutmayalım ki, kabirde bize çeşitli sualler sorulacaktır, melekler tarafından. Bu suallerden birisi de, “Dinin nedir?” suali olacaktır. Eğer dinim İslam diye cevap verebilirsen, ikinci bir sual, “Dünyada yaşarken, İslam’a destek mi oldun, yoksa din ve İslam düşmanları ile bir olarak dine köstek mi oldun şeklinde sorulacaktır. Bu suale de müspet cevap verebilmek için, bu yazımızı dikkatlice okuyarak öğrendiklerimizi, kendimize hayat düsturu olarak kabul etmeli ve pratik hayatımızda yaşamalıyız.

Kimi arkadaş vardır, kişiyi ölümün eşiğine getirir, kimi arkadaşta vardır, kişiyi ölümün eşiğinden kurtarır.

Allah cümlemize iyi dost ve arkadaş nasip etsin. AMİN…

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@