29.11.2014, 00:35 680

İSLAMDA İLMİN ÜSTÜNLÜĞÜ VE ÖĞRETMENİN ÖNEMİ-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

İlim maddi bir üstünlük, kibirlenme ve böbürlenme vesilesi de yapılmamalıdır. Aksine öğrenmek kişiyi olgunlaştırmalı, tevazu sahibi yapmalı ve Allah’ın sevgisine ulaştırmalıdır. Yunusumuzun;
“İlim ilim bilmektir.
İlim kendin bilmektir.
Sen, kendini bilmezsin.
Ya nice okumaktır.” dizeleri de, gerçek ilmin ne demek olduğunu, ne kadar güzel ifade ediyor değil mi?
Rabbimiz, hem kendimizi hem de aile fertlerimizi cehennemin ateşinden koruma görevini bize vermiştir. Sevgili Peygamberimiz de; “ Aile fertlerimizin iyi yetiştirilmesinden, iyi eğitilmesinden, kendisine, ailesine, dinine, devletine, milletine ve insanlığa faydalı birer fert olmalarından anne babaları sorumlu tutmuş, hayırlı evlat yetiştirenin, kıyamete kadar sevap defterinin kapanmayacağını haber vermiştir. Hz. Ali ise, çocuklarımızın çağın şartlarına göre yetiştirilmesi hedefini göstermiştir.
İnsana çocukluğundan itibaren ilk bilgileri öğreten anne babalar, camide cemaatini ve yaz Kuran kurslarına gelen öğrencilerini okutup eğiten imam- hatipler, cami kürsülerinden cemaatini bilgilendiren vaizler, ilk orta lise ve üniversitelerdeki eğitim ve öğretim görevlileri, hatta yanında çırak ve kalfa çalıştırıp onlara faydalı meslekler öğreten ustalar, bu gün insanımız tarafından tek isimle, “Hoca” ortak ismi ile anılmaktadırlar. Bunların hepsi de, elleri öpülesi saygı değer öğretmenlerdir, hocalardır.
Öğretmenlik mesleği Peygamber mesleğidir. Çünkü bu ümmetin ilk öğretmeni Rasulullah Efendimizdir. Bu sebeple, saygı değer öğretmenlerimiz, Efendimizin meslektaşlarıdır. Onun için şair;
Öğretmendir elime kalemi veren.
Allah’ı, Peygamberi, dini öğreten.
Bayrağı, sancağı vatanı sevdiren.
Yazmayı, okumayı, bilgiyi öğreten.
Öğretmen kutsaldır, ilki Peygamber.
Dünyadan, ahiretten veriyor haber.
Öğrencilere örnek ve rehber.
Eller öpülesi şu öğretmenler. dizelerinde bunu ne güzel ifade etmiştir.
Peygamberimiz müminlere en güzel bir örnek ve model olarak gönderilmiştir. O’nun ümmeti olan herkeste olduğu gibi, hem ümmeti ve hem de meslektaşı olan öğretmenlerde de, O’nun özellikleri ve güzellikleri bulunmalıdır. O; güzel ahlaklı, güler yüzlü, doğru sözlü, mütevazı, dürüst, çalışkan ve merhametliydi. Sevgi ve hoş görü sahibi, hem de kolaylaştırıcıydı. Disiplinliydi ama kimseyi incitmezdi. Efendimiz bu metot ve meziyetleriyle başarılı olmuştur. Bu güzel hasletlere sahip olanlar da, Allah’ın yardımıyla, zor ve çile dolu bu meslekte muhakkak başarılı olacaklardır.
Hocasına babasından ziyade hürmet eden Zülkarneyn’e, nedenini sormuşlar, O da: “ Babam benim yukarıdan aşağıya inmeme sebep oldu, hocam ise aşağıdan yukarıya çıkmama çalışıyor.” demiş.
Öğünmek ilim ehline mahsustur. Çünkü onlar doğru yoldadırlar, arzu edenlere de doğru yolu gösterirler.
Herkesin derecesi, bilgisi ile ölçülür, sen de oku, öğren ve yüksel.
Alim ol ki ölmeyesin. Çünkü; İnsanlar ölür alimler diridirler. Onlar eserleriyle yaşarlar, vecizeleri de bizlere dinimizin, alime, hocaya ve öğretmene verdiği önemi göstermektedir,
Bizler de, “ Bana bir harf öğretenin hizmetçisi olurum” diyen Hz. Ali anlayışıyla öğretmenlerimize sahip çıkalım. Gerekli saygı ve hürmeti göstermekten geri kalmayalım. Çocuklarımızın; nerede, kimlerden, neler öğrendiklerini takip edelim, öğretmenleri ve okul idarecileri ile dirsek temasında bulunalım, çocuklarımızın yanlış şeyleri öğrenmelerine, zararlı alışkanlıklar edinmelerine meydan vermeyelim. Aksi takdirde onların eğitimlerinden sorumlu olan herkes, Yaratan nezdinde çocuklara hesap vermek zorunda kalır.
Peygamber Efendimiz; “ Çocuklarınız reyhanınızdır koklarsınız. Onlara; yedi, on yaş arasında İslam dinini ve ahlakını öğretin. On yaşına geldiklerinde, odalarını ve yataklarını ayırın, dini vazifelerini yaptırın, yani namaz kıldırın, oruç tutturun… Çocuklarınız; on, on beş yaş arasında hizmetkarınızdırlar, getirin dersiniz getirirler, götürün dersiniz götürürler. On beş yaşından sonra, iyi eğittiyseniz dostunuzdurlar, eğer iyi eğitmediyseniz düşmanınızdırlar” buyurmaktadır.
Bu konuda büyük filozof Sokrat ise; “ On beş yaşına gelen bir genç, iyi eğitilmişse şahlanmış ata benzer, eğer iyi eğitilmemişse kudurmuş köpeğe benzer” diyor.
Yukarıda hepsini birden “hoca” diye adlandırdığımız, saygı değer eğitimcilerimizin mesleğinin zorluğu kadar, çok veballi bir meslek olduğu da, bunlardan anlaşılmaktadır. Onlara görevlerinde başarılar diliyoruz, yüce Allah yar ve yardımcıları olsun.
Yazımızı, öğretmenler haftası münasebetiyle, milli eğitim ordumuzun öğretmenler gününü kutlayarak, bu camiadan rahmeti Rahman’a kavuşanlara Allah’tan rahmet, hayatta olanlarına başarı, sağlık ve mutluluklar dileyerek ve sevgili Peygamberimizin şu duasını ederek bitirelim.
Allah’ım! faydasız ilimden, sana itaat etmeyen kalpten, kabul edilmeyen duadan ve aç gözlülükten sana sığınırım.
Ankara’dan selam, saygı ve dua ile.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@