01.11.2013, 00:08 349

İNSAN FİZİK İTİBARİYLE YARATILANLARIN EN GÜZELİDİR

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Allah, insanı en güzel biçimde yarattığını haber vermiştir. (Tin Suresi Ayet 4) Çünkü insanı ruh ve beden kabiliyetleri itibariyle yaratılmışların en mükemmeli olarak yaratmıştır. Yüce Allah insana serbest bir irade vermiştir.  İnsan bu iradeyi ya iyiye kullanarak yücelecek veya kötüye kullanarak alçalacaktır.

 

Allah insanı yeryüzünün halifesi olarak yaratmıştır (Bakara Suresi Ayet 30).  Rabbimiz, insanı yeryüzünde iradesini temsil etmek üzere halk etmiş, orada ilahî hükümranlığı gerçekleştirme görevini de ona vermiştir. Zaten halife vekil ve temsilci demektir.

 

Yüce Allah insanı şan ve şeref sahibi olarak yaratmış;  karada ve denizde taşımış güzel rızıklarla  rızıklandırmış, yaratıkların bir çoğundan  da üstün kılmıştır. (İsra Suresi Ayet 70)

 

Allah göklerde,  yerde ve yerle gök arasındaki  birçok varlık  ve imkanları insanın emrine vermiş, akla hayale gelmeyen nimetleri, gizli ve aşikar  olarak ihsan etmiştir. (Lokman Suresi Ayet 20)

 

Rabbimiz rahmeti ilahiyesi icabı insanın çeşitli nimetlerinden istifade etmesi ve içinde  istirahat  edip dinlenmesi  için geceyi  ve gündüzü yaratmıştır.

 

Allah öyle bir Yaratandır ki,  yeryüzünü insanın (rahatı) için bir döşek, göğü bina kılmış, gökten suyu indirmiş, bu su ile türlü mahsullerden bir rızık  çıkarmış, bütün bunların karşılığında  Allah’ın eşi ve benzerinin olmadığını bile bile kendisine eş ve ortak koşulmamasını istemiştir. (Bakara Suresi Ayet 22)

 

Allah (c.c) dünyayı ve ondaki her türlü nimeti insanoğlu için yaratmıştır. O insan için; arzı döşek, dağları birer direk, insanları çift çift yaratmış, uykuyu dinlenmek, geceyi örtü, gündüzü geçim vakti yapmıştır. Arzın üzerine yedi kat göğü  bina eden içlerine  aydınlatıcı  güneşi asan, Allah (c.c)  bütün bunları insanın yararına  yapmıştır. Rüzgarların sıkıştırdığı bulutlardan suyu şırıl şırıl indirerek onunla daneler (ekinler) ve meyveler (ağaçlar) çıkararak sarmaş dolaş bağlar, bahçeler yaratmıştır. (Nebe Suresi Ayet 1-6)

 

Yukarıda meali verilen ayet-i kerimelerde Allah Teâlâ insanoğluna lütuf  ve ikramlarının bir özetini vermekte ve insanın  âlemdeki özel yerine işaret etmektedir.  İnsanın şan ve şerefi, diğer varlıklardan üstünlüğü; Allah’ın ona verdiği beden güzelliği, el, ayak, göz, kulak gibi organlarını daha becerikli bir şekilde kullanması, konuşabilmesi, gülüp ağlayabilmesi, okuyup yazması, başka birtakım varlıkları  kendi hizmetinde kullanması, aletler icat etmesi,  olaylar arasında sebep sonuç alakasını görmesi ve bu sayede  geleceğe yönelik planlar,  programlar  ve hazırlıklar yapması, Hak- batıl, günah -sevap, faydalı- zararlı, iyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin kavramlarına sahip olması; kısaca maddî ve bedenî, ahlakî ve ruhî meziyetlere haiz olmasıdır.       

 

Yüce Allah evreni bir denge içerisinde yaratmıştır. Onun yaratılışında hiçbir uygunsuzluk yoktur.” (Mülk Suresi, Ayet 3)  O her şeyi sağlam ve iyi yapmıştır. (Neml Suresi Ayet 88) Varlık âleminin içindeki dünyamızı insanın her türlü ihtiyacını karşılayarak yaşayabilmesine elverişli olarak halk etmiştir. Yukarıdaki ayetler de bu gerçeğe işaret edilmektedir.

 

Allah (c.c.) insanı üstün bir fiziki güzellik ile yaratmış, diğer hiçbir varlıkta görülmeyen aşkın meziyet ve kabiliyetlerle donatmıştır. Yüce Yaratan diğer varlıkları insanın emrine amade kılmış, insana iki dünyada da sayısız nimetlerini ikram ve ihsan etmiş, onu na mütenahi imkanlarla desteklemiştir.

 

Bütün  bunlara karşı; insanlardan kendi varlığını, birliğini, eşi, ortağı ve benzerinin olmadığını bilip tasdik etmelerini ve nimetlerine karşı şükür olarak da sadece kendisine ibadet etmelerini istemiştir.

 

İnsan kendisini yaratan, tutmak için eller, yürümek için ayaklar, işitmek için kulaklar, görmek için gözler, sevmek için kalp ve düşünmek için de beyin veren Allah’a karşı nankörlük yapmamalı, dima şükür ve zikirle O’nu anmalı, O’nunla, O’nun yolunda  olmalıdır. 

 

Allah güzeldir güzeli sever. İnsan güzel yaratılmıştır. Allah (c.c.), dünya nimetlerini bütün insanlar için, ahiret nimetlerini, bu arada cenneti ve cennetin nimetlerini de mümin kulları için yaratmıştır. Mümin insan; imanı, ihlası ve salih ameliyle cennete girecek, nimetlerine de erecektir. Çünkü ;Allah’ın vadi  ilahisi vardır. O, vadinin hilafına asla hareket etmez.

Selam, saygı ve dua ile.

 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@