20.12.2019, 00:03 247

İNSAN EDER KENDİNE EDER KENDİ KENDİNE

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Değerli Okuyucularım;

Bu günkü yazımda üzerinde çok düşünülmesi gereken birkaç ayet ve birkaç hadis meali vermek istiyorum. Düşünüp yorumlanmasını akl-ı seliminize bırakıyorum. Hepimiz bunlardan ders almalıyız, ibret almalıyız, tedbirli olmalıyız diye düşünüyorum. Çünkü insana bir iyilik gelirse o Allah’tandır. Eğer bir kötülük gelirse o da insanın kendi nefsindendir.

KİM KUR’AN-DAN YÜZ ÇEVİRİRSE ŞEYTANA ARKADAŞ OLUR.

“Kim rahmanın zikri olan Kur’an’dan yüz çevirirse, O’na yanından ayrılmayan bir şeytanı dost olarak veririz.”

“Şüphesiz bu şeytanlar onları doğru yoldan saptırırlarda, onlar kendilerinin doğru yolda olduklarını sanarlar.” (Zuhruf suresi: ayet 36-37)

HALKI DOĞRU OLAN MEMLEKETİ ALLAH HELAK ETMEZ:

“Halkı iyi olduğu halde, Rabbin haksızlıkla memleketleri helak etmez.”(Hud suresi: ayet 117)

“Zaten biz ancak halkı zalim olan memleketleri helak etmişizdir.”(Kasas suresi: ayet 59)

ALLAH ZULMETMEZ, İNSAN KENDİNE ZULMEDER:

“Onlara biz zulmetmedik. Fakat onlar kendi kendilerine zulmettiler.Rabbinin azap (felaket) emri geldiğinde; Allah’ı bırakıp da taparak (yardım istedikleri) Tanrıları, onlardan hiçbir şeyi (deprem,sel,yangın v.s.felaketleri )geri çevirmedi.ve onların(Allah’ı dışlayarak) ilahlaştıklarına karşı davranışları kendilerini felakete sürüklemekten, belaya duçar etmekten başka işe yaramadı.(Hud suresi ayet 101)

Halk arasında “insan eder kendine, eder kendi kendine” derler.Bu doğrudur.İnsanın başına gelenler ya elinden ya dilindendir. Fakat muhakkak kendindendir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “Başınıza gelen her bela ve musibet kendi ellerinizin kazandığı (günahlar) yüzündendir.Allah ise günahların bir çoğunu bağışlar da bunlardan dolayı bela ve musibet vermiyor” buyurmaktadır.

Hani derler ya “Kula bela gelmez hak yazmayınca,

Hak bela yazmaz kul azmayınca.”

ZENGİNLERİNE İYİLİK EMREDİLMEDEN BİR ÜLKE HELAK EDİLMEZ.

“Biz bir ülkeyi helak etmek istediğimizde, ülkenin zenginlik sebebiyle şımarmış elebaşlarına (İyilikleri) emrederiz. Buna rağmen onlar orada kötülükleri işlerler. Böylece o ülke helake müstahak olur. Bizde orayı darmadağın ederiz.” İsra süresi ayet 16)

KÖTÜLÜKLERİN BELASI UMUMA ŞAMİLDİR.

Fitneden (her türlü fenalıklardan, kötülüklerden) sakının Çünkü; kötülüklerin karşılığındaki ilahi ceza, sadece kötülüklere sebep olanlara, sadece fenalıkları yapanlara şamil değildir, bilakis herkese şamildir. (yani yaşın yanı sıra kuruda yanar). Ve biliniz ki Allah’ın cezası çok çetin ve şiddetlidir.

“Peygamber efendimiz (S.A.V.) de bir hadislerinde “Fitne (kötülükler) uykudadır. Uyandırana (yapana)Allah lanet etsin” buyurmuştur.

Yine başka bir hadislerinde de “Allah içerisinde 18 bin tane evladı veli hayatı yaşayan bir kavmi helak etti” buyurdu.

Duyanlar; “nasıl olur ya Rasulullah 18 bin evladı veli hayatı yaşayan bir milleti Allah helak eder mi, onların günahı nedir.” dediler.

Peygamber efendimiz cevaben “Evet kötüler kötülüklerini yaparken veli hayatı yaşayan 18 bin kişinin kılı bile kıpırdamıyor, kötülüklere karşı koymuyor, bana ne diyorlardı da ondan helak oldular” buyurdu.

Bilindiği gibi; iyilikleri emretmek, kötülüklerden insanları men etmek, yanı “emr-ı bil ma’ruf, neh-yi anil-münker” yeni deyimi ile “oto kontrol” Müslüman toplumun her ferdinin dini görevidir. İhmal edildiğinde maruz kalınacak bela ve musibet umumidir.

Yazımızı peygamber efendimizin bir hadisi ile bitirmek istiyorum.

“Kim bir kötülük (fenalık) görür ise onu eliyle düzeltsin, eliyle düzeltmeye gücü yetmezse diliyle düzeltsin, diliyle düzeltmeye de gücü yetmiyorsa kalbiyle buğz etsin. Bu son şekil imanın zaafındandır.”

Değerli okuyucularım, lütfen bu ayet ve hadisleri dikkatlice okuyup, doğru algılamaya çalışalım,ebedi hayatımızı (ahıreti) unutmayalım. O hayatta mutlu olmak için bu dünyada tedbir alalım. Tedarikli olalım. İyi kötü dünyada yaptığımızın hesabının sorulacağını unutmayalım.Onlara doğru cevaplar vermeye hazırlanalım.

Allah cümlemizi, necip milletimizi, cennet vatanımızı, bütün insanlığı her türlü görünür görünmez, arazı ve semavi bela ve musibetlerden muhafaza buyursun” Amin...

Selam ve Saygıyla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@