09.12.2016, 01:17 2122

İNSAN EDER KENDİNE EDER KENDİ KENDİNE

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Değerli Okuyucularım;

Bu günkü yazımda üzerinde çok düşünülmesi gereken birkaç ayet ve birkaç hadis meali vermek istiyorum. Düşünüp yorumlanmasını akl-ı seliminize bırakıyorum. Hepimiz bunlardan ders almalıyız, ibret almalıyız, tedbirli olmalıyız diye düşünüyorum. 

KİM KURAN’DAN YÜZ ÇEVİRİRSE, ŞEYTAN ONUN ARKADAŞI OLUR.

Yüce Allah (c.c.) Kuran’da: “ Kim rahmanın zikri olan Kur’an’dan yüz çevirirse, O’na yanından ayrılmayan bir şeytanı dost olarak veririz. Şüphesiz bu şeytanlar onları doğru yoldan saptırırlarda, onlar kendilerinin doğru yolda olduklarını sanırlar.” (Zuhruf suresi: ayet 36-37) Evet Kuran Allah kelamıdır, zikrullahtır. Ondan yüz çeviren, ona arkasını dönen, hem dünyada ve hem de ahirette belasını bulur. Çünkü onun dostu şeytandır. Şeytan onun başına her türlü belayı getirir. Bu durumu, yani kurana sırt çevirenlerin başına gelecekleri Kuran şöyle anlatmaktadır. “ Kim de beni anmaktan yüz çevirişe şüphesiz onun sıkıntılı bir hayatı olacak ve biz onu, kıyamet günü kör olarak hasredeceğiz. O: Rabbim! Beni niçin kör olarak haşrettin? Oysa ben hakikaten görür idim! der. Allah buyurur ki: İşte böyle. Çünkü sana ayetlerimiz geldi, ama sen onları unuttun. Bu gün de aynı şekilde sen unutuluyorsun! Doğru yoldan sapan ve Rabbinin ayetlerine inanmayanları işte böyle cezalandırırız. Ahiretin azabı, elbette daha şiddetli ve daha süreklidir.”(Taha s. a. 124-127) Görüldüğü gibi burada kişinin dünyada sıkıntılı hayatını olması ve ahirette kör olarak yaratılması cezaları, onun Kuran’a sırt çevirmesini karşılığında, verilmiştir, yani kendi eli ile kendisini cezaya layık hale getirmiştir.

HALKI DOĞRU OLAN MEMLEKETİ ALLAH HELAK ETMEZ:

“Hualkı iyi olduğu halde, Rabbin haksızlıkla memleketleri helak etmez.”(Hud suresi: ayet 117)

“Zaten biz ancak halkı zalim olan memleketleri helak etmişizdir.”(Kasas suresi: ayet 59) Hakikaten Allah, insanlara Peygamberler göndermiş, onlar insanlar hakkı hakikati, Allah’ın emir ve yasaklarını bildirmiş tebliğ edip öğretmişlerdir. Buna rağmen Peygamberlere inanmayan, onların yolunda gitmeyen insanlar ve onların memleketler helak edilmiş ve cezalandırılmışlardır. Bu İlahi cezanın sebebi de insanların kendi azgınlıklarındandır.

ALLAH ZULMETMEZ, İNSAN KENDİ KENDİNE ZULMEDER:

“Onlara biz zulmetmedik. Fakat onlar kendi kendilerine zulmettiler. Rabbinin azap (felaket) emri geldiğinde; Allah’ı bırakıp da taparak (yardım istedikleri) Tanrıları, onlardan hiçbir şeyi (deprem, sel, yangın v. s. felaketleri )geri çevirmedi ve onların (Allah’ı dışlayarak) ilahlaştıklarına karşı davranışları kendilerini felakete sürüklemekten, belaya duçar etmekten başka bir işe yaramadı.(Hud suresi ayet 101)

Halk arasında “insan eder kendine, eder kendi kendine” derler. Bu doğrudur. İnsanın başına gelenler ya elinden ya dilindendir. Fakat muhakkak kendindendir.

Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de “Başınıza gelen her bela ve musibet kendi ellerinizin kazandığı (günahlar) yüzündendir. Allah ise günahların birçoğunu bağışlar da bunlardan dolayı bela ve musibet vermiyor” buyurmaktadır.

Hani derler ya” Kula bela gelmez, hak yazmayınca,

Hak bela yazmaz, kul azmayınca.”

ZENGİNLERİNE İYİLİK EMREDİLMEDEN, BİR ÜLKE HELAK EDİLMEZ.

“Biz bir ülkeyi helak etmek istediğimizde, ülkenin zenginlik sebebiyle şımarmış elebaşlarına (İyilikleri) emrederiz. Buna rağmen onlar orada kötülükleri işlerler. Böylece o ülke helake müstahak olur. Bizde orayı darmadağın ederiz.” (İsra süresi ayet 16)

KÖTÜLÜKLERİN BELASI, UMUMA ŞAMİLDİR.

“Fitneden (her türlü fenalıklardan, kötülüklerden) sakının. Çünkü kötülüklerin karşılığındaki ilahi ceza, sadece kötülüklere sebep olanlara, sadece fenalıkları yapanlara şamil değildir, bilakis herkese şamildir.( yani yaşın yanı sıra kuruda yanar). Ve biliniz ki Allah’ın cezası çok çetin ve şiddetlidir.”

Peygamber efendimiz (s.a.v..) de bir hadislerinde, “Fitne( kötülükler) uykudadır. Uyandırana (yapana) Allah lanet etsin” buyurmuştur.

Yine başka bir hadislerinde de “Allah içerisinde 18 bin dane evladı veli hayatı yaşayan bir kavmi helak etti”  buyurdu.

Duyanlar; “nasıl olur ya Resulallah 18 bin evladı veli hayatı yaşayan bir milleti, Allah helak eder mi, onların günahı nedir.” dediler.

Peygamber efendimiz cevaben, “Evet kötüler kötülüklerini yaparken, veli hayatı yaşayan 18 bin kişinin kılı bile kıpırdamıyor, kötülüklere karşı koymuyor, bana ne diyorlardı da ondan helak oldular” buyurdu.

Bilindiği gibi; iyilikleri emretmek, kötülüklerden insanları men etmek, yanı “emr-ı bil ma’ruf, neh-yi anil-münker” yapmak, yeni deyimi ile “oto kontrol” Müslüman toplumun her ferdinin dini görevidir. İhmal edildiğinde maruz kalınacak bela ve musibet umumidir.

Yazımızı peygamber efendimizin bir hadisi ile bitirmek istiyorum.

“Kim bir kötülük (fenalık) görür ise onu eliyle düzeltsin, eliyle düzeltmeye gücü yetmezse diliyle düzeltsin, diliyle düzeltmeye de gücü yetmiyorsa kalbiyle buğz etsin. Bu son şekil imanın zaafındandır.”

Değerli okuyucularım, lütfen bu ayet ve hadisleri dikkatlice okuyup, doğru algılamaya çalışalım, ebedi hayatımızı (ahireti) unutmayalım. O hayatta mutlu olmak için bu dünyada tedbirli olalım. Tedarikli olalım.  Dünyada yaptığımız iyi kötü her şeyin hesabının sorulacağını unutmayalım. Onlara doğru cevaplar vermeye hazırlanalım.

Allah cümlemizi, necip milletimizi, cennet vatanımızı, bütün insanlığı her türlü görünür görünmez, arazı ve semavi bela ve musibetlerden muhafaza buyursun” Amin...

İzmir’den selam, saygı, sevgi ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@