04.01.2021, 21:31 21

İÇKİ VE UYUŞTURUCU EN BÜYÜK FELÂKETTİR-2

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

“ALINIP SATILMASI DA HARAMDIR”

Yukarıda sayılan sebeplerden dolayı içki ve uyuşturucunun kullanılması haram ve yasak olduğu gibi, bu maddelerin alınıp satılması da haramdır. Nitekim bir hadiste, "Alkollü içkiler yasaklandığına dair Vahiy geldiğinde Rasulullah (s.a.s) pazara çıktı ve bunun alışverişinin de yasaklandığını bildirdi. Pazar yerindeki tulumlar delindi, içki kapları boşaltıldı" denilmektedir.(2)

“İÇKİ VE UYUŞTURUCU İLAÇ DEĞİLDİR

Peygamber Efendimiz içki ve uyuşturucunun ilaç olmadığı ve haramla tedavi olunmayacağı hususunda, "Allah hastalık ve ilaç indirdi. Her hastalığınıza bir ilaç yarattı. O halde hasta olunca tedavi olunuz. Fakat haramla tedavi olmayınız"(6)"Allah size haram kıldığı şeylere şifanızı koymamıştır" (7)"Muhakkak ki, hamr (içki) deva değildir. Bilakis marazdır (hastalık vericidir)"(8) buyurmuştur. Alkolün midede ülser ve gastrit, bağırsaklarda iltihap, karaciğerde siroz, kalpte, kas bozukluğu, beyinde telafisi mümkün olmayan sinir dokusu tahribatı ve genelde sinirleri bozucu hastalıklara sebep olduğunu Tıp bugün ortaya çıkarmıştır. Fakat Peygamber efendimiz 1400 sene evvel alkolün deva değil bilhassa dert (hastalık) olduğunu haber vermiştir ki bu başlı başına bir mucizedir.

HZ.PEYGAMBERİN İÇKİ İLE İLGİLİ BAIZ HADİSLERİ

Resulullah Efendimizin içki hakkında daha birçok hadisi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır: “İçkiden sakınınız Allah'a yemin ederim ki, içki ile İman bir yerde birleşmez. Yani biri diğerini çıkarır"(9),

"Üç gurup insan Cennete giremez. 1-Minnet edici (yanı yaptığı iyiliği başa kalkıcı) 2-Anne babasına isyankâr olan, 3-İçkiye devam eden"(10),

“Cenab-i Hak, Şarabı (içki ve uyuşturucuyu) içene, dağıtana, satana, satın alana, satılmasını isteyene, satıp parasını yiyene lanet ediyor"(11) "

“İçkiden sakınınız. Çünkü içki her türlü kötülüğün anasıdır"(12 )

"Her türlü sarhoş edici ve hem de uyuşturucu maddelerin hepsinden Ümmetimi men ediyorum"(13)

İçki ve uyuşturucunun zararlarından korunma.

Kendimizi, ailemizi, geleceğimizin teminatı olan genç yavrularımızı, kadın erkek top yekûn Milletimizi felâketlerin en korkuncu olan içki ve uyuşturuculardan;

1-Bu maddelerin üretimini yapmayarak ve yaptırmayarak,

2-Reklamını yaptırmayarak,

3-Her yerde sattırmayarak,

4-Maddi ve manevi zararlarını halkımıza, öğrencilere ve gençlere anlatarak,

5-Çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkarak,

6-Kötü örnek olmayarak, koruyup kollayalım. Kendi elimizle kendimizi ve geleceğimizin teminatı olan genç nesillerimizi tehlikeye atmayalım.

Yüce Rabbimizin, “ Ey iman edenler! Kendinizi ve neslinizi, yakıtı insanlar ve taşlar olan ateşten koruyun. Onun başında acımasız ve güçlü, Allah’ın kendilerine buyurduğuna karşı gelmeyen ve emredileni yapan melekler vardır” emir ve uyarısını aklımızdan çıkarmayalım.(14)

Cenab-ı Hak Teâlâ hazretleri bize akıl ve irade vermiştir. O halde Allah’ın verdiği bu nimetleri

rızası istikametinde helâl, güzel ve meşru işlerde kullanan. İmanına ve umuduna sarılarak çalışan, maddi ve manevi değerlerine sahip çıkan, düşünen ve üreten bir Müslüman olalım. İnsanı uyuşturan, tembelliğe ve çaresizliğe sürükleyen, kötülüğe alet eden içki ve uyuşturucunun toplumumuzu esir alıp çürütmesine asla müsaade etmeyelim. Çünkü ancak böylece sağlıklı, huzurlu, mutlu ve güvenli bir toplum haline gelebiliriz.

Allah (c.c.) nefsimizi, neslimizi, milletimizi ve tüm insanlığı, bütün kötülüklerin anası olan içki ve uyuşturucu belasından korusun inşallah. Âmin D.K.

Ankara’dan selam, sevgi, saygı ve dualarla.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@