03.01.2021, 21:29 45

İÇKİ VE UYUŞTURUCU EN BÜYÜK FELÂKETTİR-1

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Şu ihtiyar dünyamızda yaşayan insanlar tarih boyunca çok çeşitli felâket ve âfetlere maruz kalmışlardır. Depremler, yangınlar, sel baskınları, salgın hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

Bu âfet ve felâketlerden hiç birisi asrımızdaki "Alkol ve Uyuşturucu" Felâketi kadar tehlikeli, tahripkâr ve zararlı olmamıştır. Çünkü o felâketler yakmışlar, yıkmışlar gelip geçmişlerdir. Onların yaktığı ve yıktığı şeylerin çoğu kısa zamanda yapılmış, onarılmış, yerine konulmuştur. Fakat alkol ve uyuşturucu maddeler yakıp yıkmakla kalmıyor; hem kullananları, hem kullanmayanları, hem de geleceğin teminatı olan nesilleri mahvediyor. Bu zararların toplum üzerindeki etkilerinin giderilmesi için çok uzun zamanlar, hatta asırlar geçiyor.

İslam dini; canın, malın, aklın, dinin ve neslin korunmasını emretmiş ve bu değerlerin korunması için kurallar koymuş, bu kurallara uyulmasını ve korunmasını da emretmiştir. Dinimiz; insanın aklî dengesini bozan, sağlığını tehlikeye atan, malını telef eden ve aile düzenini bozan her türlü kötü alışkanlığı yasaklamıştır. Bütün kötülüklerin anası ve kaynağı olduğunu Peygamberin (sav) haber verdiği içki ve uyuşturucu da, bu yüzden yasaklanmıştır.

“ŞEYTAN İŞLERİNDEN SAKININ Kİ KURTULUŞA ERESİNİZ”

Evet, insanın dinini, aklını, neslini, nefsini (canını) ve malını muhafazayı öngören yüce dinimiz İslam; Peygamber Efendimizin lisanıyla bütün kötülüklerin, bütün günahların, bütün felâket ve olumsuzların başı ve kaynağı olan her türlü sarhoş edici içki ve uyuşturucuları Müslümana haram kılmış ve yasaklamıştır.

Nitekim Yüce Allah (c.c) Maide Süresinin 90.ve 91.ayetlerinde mealen "Ey İman Edenler! İçki, kumar, putlar ve fal okları, Şeytan işi pisliklerdir. Bunlardan sakının ki kurtuluşa eresiniz.” ,

“Şüphesiz Şeytan içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi?" buyurmak suretiyle sarhoşluk veren alkollü içkileri kesin olarak yasakladığını bildirmiştir.

Sahabe-i Kiramdan Enes İbni Malik (r.a) bu hususu şöyle anlatıyor; "Biz içki âlemindeydik. Ben sakilik yapıyordum. Bir adam geldi ‘İçki kesin haram edildi’ dedi. Bunu duyan arkadaşlar hemen ‘Şu içki bardaklarını dök temizle’ dediler. Ben bardakları yıkadım, kapları döktüm. O haberden sonra kimse içki içmedi. Herkeste bizim gibi içki kaplarını sokağa dökmüştü. O gün Medine sokaklarında adeta bir içki seli akıyordu"(l)

“AİLENİN HUZURU, ÇOCUKLARIN UMUDU, GENÇLERİN GELECEĞİ KARARMASIN”

İçki ve uyuşturucu, Allah’ın insana değerli birer nimeti ve emaneti olan aklı, ruhu ve bedeni tahrip eder. İçki, bir hiç uğruna malın ziyan edilmesine ve helal lokma için harcanması gereken nafakanın boş yere israfına sebep olur. İçki ve uyuşturucu yüzünden ailelerin huzuru, çocukların umudu, gençlerin geleceği kararır. Bu yüzden iyiliğe açılan kapılar kapanırken, kötülüğe giden yollar çoğalır. Dostluklar sona ererken düşmanlıklar körüklenir. Her yıl içki yüzünden trafik kazaları dâhil binlerce üzücü hadise yaşanır.

İçki ve uyuşturucu Kerim Kitabımızın ifadesiyle şeytanın pis işleridir. İnsanın kurtuluşa ermesi, mutlu, huzurlu ve güven içinde olması bunlardan uzak durması ile mümkündür. Şeytan insanın apaçık düşmanıdır.(Yasin,60) İçki ve uyuşturucu kullananlar şeytanın dostlarıdırlar. Şeytanın amacı, bu dostların arasına içki ile düşmanlık koymak, onları Allah’a isyan ettirmek ve namaz kılmalarına engel olmaktır. Şeytanı dost tutan ve onun yolunda gidenlerin, yolun sonunda varacakları yer, şüphesiz cehennemdir. Çünkü içki içen mümin olduğu halde içki içemez. Hadisi şerife; “Hırsız hırsızlık yaparken, zani zina ederken, sarhoş ta içki içerken imanı onları terk eder” buyrulmuştur.(Buhari)

(SÜRECEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@