30.11.2019, 00:02 137

İÇKİ VE UYUŞTURUCU EN BÜYÜK FELAKETTİR

Dursun KAPLAN

Dursun KAPLAN

Şu ihtiyar dünyamızda yaşayan insanlar, tarih boyunca çok çeşitli felaket ve Afetlere maruz kalmışlardır. Depremler, yangınlar, sel baskınları, salgın hastalıklar bunlardan bazılarıdır.

Bu afet ve felaketlerden hiç birisi asrımızdaki "Alkol ve Uyuşturucu" felaketi kadar tehlikeli tahripkar ve zararlı olmamıştır. Çünkü o felaketler yakmışlar, yıkmışlar gelip geçmişlerdir. Onların yaktığı ve yıktığı şeylerin çoğu kısa zamanda yapılmış, onarılmış, yerine konulmuştur. Fakat Alkol ve Uyuşturucu maddeler yakıp yıkmakla kalmıyor; hem kullananları, hem kullanmayanları hem de geleceğin teminatı olan nesilleri mahvediyor. Bu zararların toplum üzerindeki etkilerinin giderilmesi için çok uzun zamanlar hatta asırlar geçiyor.

İnsanın dinini, aklını, neslini, nefsini (canını) ve malını muhafazayı öngören yüce dinimiz İslam, Peygamber Efendimizin Lisanıyla bütün kötülüklerin, bütün günahların, bütün felaket ve olumsuzların başı ve kaynağı olan her türlü sarhoş edici içki ve uyuşturucuları Müslümana haram kılmış ve yasaklamıştır.

Nitekim Yüce Allah (c.c) Maide Süresinin 90.ve 91.ayetlerinde mealen "Ey İman Edenler! içki, kumar, putlar ve fal okları Şeytan işi pis İlklerdir. Bunlardan sakının ki, kurtuluşa eresiniz.

Şüphesiz Şeytan içki ve kumar yüzünden aranıza düşmanlık ve kin sokmak, sizi Allah'ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık bunlardan vazgeçersiniz değil mi" Buyurmak suretiyle sarhoşluk veren alkollü içkileri kesin olarak yasakladığını bildirmiştir.

Sahabe-i Kiramdan Enes İbni Malik (r.a) bu hususu şöyle anlatıyor; "Biz içki alemindeydik. Ben sakilik yapıyordum. Bir adam geldi " İçki kesin haram edildi" dedi. Bunu duyan arkadaşlar hemen "Şu içki bardaklarını dök temizle" dediler. Ben bardakları yıkadım, kapları döktüm. O haberden sonra kimse içki içmedi.Herkeste bizim gibi içki kaplarını sokağa dökmüştü.O gün Medine sokaklarında adetâ" bir içki seli akıyordu"(l)

İÇKİNİN ALIM VE SATIMI DA HARAMDIR

İslam Dininde Sarhoş edici ve uyuşturucu maddelerin içilmesi ve kullanılması haram ve yasak olduğu gibi bu maddelerin alınıp satılması da haramdır. Nitekim bir Hadiste "Alkollü içkiler yasaklandığına dair Vahiy geldiğinde Rasulullah (s.a.s) pazara çıktı ve bunun alışverişinin de yasaklandığını bi1dirdi. Pazar yerindeki tulumlar delindi, içki kapları boşaltıldı" (2 ) denilmektedir.

Efendimiz içkinin ilaç olmadığı ve haramla tedavi olunmayacağı hususunda "Allah hastalık ve ilaç indirdi. Her hastalığınıza bir ilaç yarattı. O halde hasta olunca tedavi olunuz. Fakat haramla tedavi olmayınız" (6), "Allah size haram kıldığı şeylere şifanızı koymamıştır" (7), "Muhakkak ki, hamr (içki) deva değildir. Bilakis marazdır (hastalik vericidir)" (8) buyurmuştur. Alkolün midede ülseri ve gastirid, bağırsaklar da iltihap, Karaciğerde Siroz, kalpte, kalp kas bozukluğu, beyinde telafisi mümkün olmayan sinir dokusu tahribatı ve genelde sinirleri bozucu hastalıklara sebep olduğunu Tıp bugün ortaya çıkarmıştır. Peygamber efendimizin 1400 sene evvel Alkolün deva değil bilhassa dert (Hastalık) olduğunu haber vermiş olması başlı başına bir Mucizedir.

Hz.PEYGAMBERİN İÇKİ HAKKINDA DİĞER BAZI HADÎSLERİ

Rasulullah Efendimizin içki hakkında daha birçok hadisi vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:

"İçkiden sakınınız Allah'a yemin ederim ki, içki ile İman bir yerde birleşmez. Yani biri diğerini çıkarır"(9),

"Üç gurup insan Cennete giremez.1-Minnet edici (yanı yaptığı iyiliği başa kalkıcı) 2-Anne babasına isyankar olan 3-İçkiye devam eden"(10),

Cenab-ı Hak, Şarabı içene, dağıtana, satana, satın alana, satılmasını isteyene, satıp parasını yiyene lanet ediyor"(11)

"İçkiden sakınınız. Çünkü içki her türlü kötülüğün anasıdır"(12 )

"Her türlü sarhoş edici ve hem de uyuşturucu maddelerin hepsinden Ümmetimi men ediyorum"(13)

ÎÇKİ VE UYUŞTURUCUNUN ZARARINDAN KORUNMA

Kendimizi, ailemizi, geleceğimizin teminatı olan genç yavrularımızı kadın erkek top yekûn Milletimizi felaketlerin en korkuncu olan içki ve uyuşturuculardan;

1-Bu maddelerin üretimini yapmayarak,

2-Reklamını yaptırmayarak,

3-Her yerde sattırmayarak,

4-Zararlarını halkımıza, öğrencilere ve gençlere anlatarak,

5-Çocuklarımıza ve gençlerimize sahip çıkarak, ve

6-Kötü örnek olmayarak.

Koruyup kollayalım. Kendi elimizle kendimizi tehlikeye atmayalım.

Yüce Allah, nefsimizi, neslimiz, ailemizi ve milletimizi bütün kötülük ve fenalıkların kay kaynağı olan içki ve uyuşturucu belasından korusun,

İzmir’den selam, sevgi, saygı ve dua ile.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
25°
açık
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@